xxx

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

رنگ کوره ای گاوصندوق آرکا

رنگ کوره ای

پاشش رنگ کوره ای بر روی گاو صندوق چه منفعتی دارد؟

رنگ کوره ای را در واقع می توان عملیات خشک کردن رنگ هایی که از ترکیب چند مواد شیمیایی صنعتی به دست آمده اند دانست; این نوع رنگ با یک سری عملیات بر سطح بدنه گاوصندوق و یا هر دستگاه دیگر اعمال می شود. نتیجه رنگ آمیزی با این نوع رنگ کار یک سطح با صیقل و منسجم می شود.

عملیات رنگ آمیزی کوره ای غالبا به صورت تک لایه ای پوشش داده می شوند; این نوع پوشش رنگ در صنایع اتومبیل سازی، صنایع فلزی، لوازم خانگی مثل گاوصندوق ها و یا سیف باکس های هتلی ، ماشین لباسشویی، کابینت سازی و … و لوازم اداری کاربرد دارد. یکی از ویژگی های بارز این نوع رنگ ها مقاومت بالای آنها در برابر عوامل خارجی مثل شوینده ها و مواد شستشو و همین طور عوامل جوی می باشد.

انواع رنگ کوره ای

این دسته از رنگ ها به دو دسته زیر تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

  • رنگ پودری
  • رنگ مایع

رنگ کوره ای پودری

این نوع رنگ به صورت پودری با پوششی مناسب ساخته می شود; و با استفاده از ابزار های خاص و در دمای مشخصی بعد از این که رنگ به سطح گاوصندوق یا هر قطعه ای دیگر پاشیده شد حرارت داده خواهد شد; تا با مقاومت و انسجام خوبی شکل گیرد; همچنین دما و زمان نیز در رنگ های کوره ای پودری متفاوت می باشد; و اگر بر اساس دستورالعمل سازنده استفاده شود، تاثیر آن بهتر خواهد بود; رنج دما و زمان در آنها از 10 تا 18 دقیقه هستند و از دمای 185 تا 230 درجه سانتی گراد با این رنگ ها کار می کنند.

در رنگ های روشن برای اینکه از زردی ممانعت شود دمای کوره را پایین و زمان آن را افزایش می دهند; در رنگ های تیره نیز چون استفاده از رنگ کوره ای  نیاز به تخصص دارد، به دمای کوره بالا و زمان پایین نیاز است.

رنگ کوره ای مایع

برای ساخت این رنگ، چند رنگ پایه مورد استفاده قرار می گیرد که در دسته بندی هایی قرار می گیرند. در اینجا به بررسی متداول ترین آنها می پردازیم.

دسته بندی رنگ های پایه در ساخت رنگ های کوره ای

  • آلکید آمین
  • اپوکسی استر
  • آکریلیک

آلکید آمین

این دسته رنگ ها که بر مبنای روغن های خشک نشونده مانند روغن نارگیل یا روغن کرچک می باشند و یا بر پایه روغن سویا از روغن های نیمه خشک شونده هستند و از ترکیب رنگ های پایه آلکیدی و آمینو زرین می باشند. نقش آمینو رزین بسیار تاثیر گذار در تحکیم، مقاومت شیمیایی و ماندگاری رنگ بوده است و بصورت حد واسط عمل می کند و در رنگ های کوره ای استفاده می شود.

رنگ های کوره ای که با آلکید آمین در بدنه خودروها ساخته می شوند بسیار مقاوم می باشند; و قابلیت تا 190 درجه سانتیگراد را دارند; از این رو در کارشناسی رنگ خودرو، کارشناسان این چنین مواردی را می توانند متوجه شوند.

اپوکسی استر

از ترکیب واکنش گرای استر با رزین های اپوکسی و اسیدهای چرب می باشد; مزیت استفاده از ذرات اپوکسی استر این است که وقتی از اسیدهای چرب غیر اشباع استفاده می شود، رزین ها قابل مصرف در محیط های هوا خشک خواهند بود. اگر بخواهید در بدنه خودرو چسبندگی خوبی را ایجاد کنید از ترکیب اپوکسی استر و رزین ملامین فرمالدئید و اوره فرمالدئید کوره ای استفاده کنید که ویژ گی های خوبی مانند مقاومت شیمیایی بالایی در آنها به وجود می آید که انعطاف پذیری آنها و مقاومت در برابر ضربه را در مقایسه با پوششهای آلکیدآمین  بیشتر می باشد. این پایه رنگ در دمای 170 درجه الی 180 درجه سانتی گراد پخته می شوند.

آکریلیک

این رنگ پایه که دارای ویژگی های چون مقاومت بالای آنها در برابر مواد شیمیایی، چسبندگی فوق العاده آنها و در برابر حلال ها و عوامل جوی قدرتمند بوده، در فلزات آهنی و غیر آهنی مورد استفاده قرا می گیرد.

صندوق نسوز آرکا مطابق با سفارش مشتری از رنگ کوره ای در ساخت گاوصندوق ها استفاده می کند; زیرا هزینه این نوع رنگ کمی بالاست; به همین دلیل شرکت آرکا استفاده از این نوع رنگ را به نظر و سلیقه مشتری واگذار کرده است; و در صورت دلخواه خریدار این کار را انجام می دهد; جهت آشنایی بیشتر و کسب اطلاعات تکمیلی درباره تنوع رنگ در گاوصندوق های آرکا اینجا کلیک نمایید.

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

gavsandogh_arka@

 

تاریخ به روز رسانی: 1398/07/17

مقالات مرتبط

خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *