xxx

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

مزایا و معایب بهترین قفل گاوصندوق

قفل گاوصندوق مهم ترین عامل تعیین کننده میزان امنیت آن است. بنابراین خرید آن به اندازه خرید گاو صندوق اهمیت دارد. اگر ریشه ای به این موضوع نگاه کنیم متوجه می شویم که یکی از عواملی که فروش گاوصندوق قدیمی زیاد شده است همین مسئله است.

توجه داشته باشید که میزان بازدهی و اثر بخشی قفل گاوصندوق بسیار بیشتر از هزینه پرداختی آن است. شما با داشتن دستگاه رمز، علاوه بر امنیت بیشتر، کاربری راحت تری با گاو صندوق خواهید داشت. به عبارت بهتر، بدون میل و اراده شما درب گاوصندوق باز نمی شود.

بهترین قفل گاوصندوق

امروزه انواع قفل ها در بازار موجود است; مکانیزم قفل های امروزی پیچیده تر و به روزتر شده است. توجه داشته باشید که حتما باید هنگام خرید از فروشنده بخواهید آموزش کار با قفلی که روی گاو صندوقتان نصب شده است را در اختیارتان قرار دهد.

قفل گاوصندوقی از نظر جنس و ساختار با سایر قفل ها متفاوت است; این نوع قفل از فلز محکم و ضخیمی ساخته می شود و آلیاژ آن بسیار مستحکم است; فلز به کار رفته برای ساخت بهترین قفل گاوصندوق باید استحکام بالایی در برابر شرایط  زیر داشته باشد:

 • ضربه
 • رطوبت
 • گذشت زمان (دارای عمر مفید بالایی باشد)

لازم به ذکر است کلیدهایی که برای تولید این قفل ها در نظر گرفته می شود هم باید دارای این خصوصیات باشند.

علاوه بر موارد بالا ظاهر قفل هم بسیار مهم است; زیرا روی درب گاوصندوق نصب می شود و نقش مستقیم در زیبایی ظاهری صندوق دارد; مخصوصا در گاوصندوق خانگی این موضوع اهمیت بیشتری دارد.

انواع قفل گاو صندوق

عمدتا سه نوع قفل در گاو صندوق ها به کار می رود:

 • قفل کلیدی
 • قفل مکانیک
 • قفل دیجیتال

قفل کلیدی 

این مدل قفل، قدیمی ترین و ابتدایی ترین نوع قفل در گاو صندوق هاست. امنیت آن کافی نیست. زیرا باز کردن گاوصندوق کلیدی کار آسانی است و  یک کلید ساز نسبتا حرفه ای می تواند این کار را به سادگی انجام دهد. ضمن اینکه گم شدن کلید گاوصندوق همیشه یک دغدغه به حساب می آید.

بیشتر گاو صندوق های قدیمی به این شکل ساخته می شدند و از امنیت چندانی برخوردار نبودند. بنابراین خرید آن به هیچ وجه توصیه نمی شود.

گاوصندوق کلیدی بدون رمز
گاوصندوق کلیدی بدون رمز

قفل مکانیکی گاوصندوق

بهترین قفل آن قفلی است که هیچ کس جز صاحبش نتواند آن را باز کند. در ابتدا قفل های مکانیکی مورد استفاده قرار می گرفتند. گاوصندوق هایی که توسط این قفل ها محافظت می شوند گاوصندوق مکانیک گفته می شوند. این قفل ها به مراتب بهتر از کلید هستند. اما باز هم کامل نیستند. زیرا یک سارق در صورت داشتن وقت از پس باز کردن آن بر می آید.  رفته رفته این مدل قفل ها جای خود را به مدل های پیشرفته تر می دهند. آموزش باز کردن رمز مکانیک در سایت گاوصندوق آرکا ارائه شده است.

گاوصندوق مجهز به قفل مکانیک
گاوصندوق مجهز به قفل مکانیکی

رمزهای مکانیکی از متداول ترین انواع رمزها می باشد که خود نیز شامل چندین مدل می شود. از رمز کلید دار گرفته تا بقیه انواع آن. رمزهای مکانیکی با نام تجاری سارجنت دارای دقت بالا و کیفیت خوبی می باشد و نوع ایرانی و تایوانی این مدل نیز در بازار موجود است.

 • دقت و امنیت بالا
 • قیمت ارزان تر از سایر رمزهای دیگر
 • قابلیت تنظیم رمز 1 رقمی و 3 رقمی
 • عدم تاثیر پذیری رمز از نویز و امواج محیطی

قفل دیجیتال گاوصندوق

قفل های دیجیتالی با بهره گیری از تکنولوژی روز امنیت گاوصندوق ها را چند برابر کرده اند. زیرا فرصت آزمون و خطا را از سارق گرفته اند. اگر سارق چند بار رمز اشتباه را وارد کند رمز قفل شده و دیگر باز نمی شود. در حقیقت می توان گفت احتمال باز کردن قفل گاوصندوق دیجیتال در حد صفر درصد می باشد.

این قفل ها مزایا و قابلیت هایی دارند که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • برای امنیت بیشتر می توان به آنها تا دوازده رقم رمز تعریف کرد
 • از دقت و امنیت و سرعت بسیار بالایی برخوردارند
 • تغییر رمز در آنها بسیار ساده است
 • کار با آنها بسیار راحت است
گاوصندوق مجهز به قفل دیجیتال درجه یک
گاوصندوق کوچک مجهز به قفل دیجیتال درجه یک

بیایید قفل های دیجیتالی را با قفل های مکانیکی مقایسه کرده و مزایا و معایب آن را بیشتر بررسی کنیم:

رمز دیجیتال نسبت به رمز مکانیکی از سرعت و سهولت بیشتری در بازگشایی برخوردار است. اما باید به این نکته در رمزهای دیجیتال اشاره کرد که به صورت دوره ای باید باطری این رمزها را تعویض کرد. به طور کل می توان گفت از لحاظ امنیت نسبت به قفل مکانیکی بهتر است.

برای جلوگیری از پاک شدن شماره ی دکمه های که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و احتمال بر ملا شدن رمز، باید هر چند وقت یک بار رمز را تعویض کرد اما در رمزهای مکانیکی این موارد ضرورت ندارد.

از جهت باز و بسته کردن درب، از قفل مکانیکی بسیار راحت تر است. همچنین در رمزهای دیجیتالی مراحل تغییر رمز به مراتب آسان تر از مکانیکی است. به این صورت که تنها با فشردن دکمه تغییر رمز واقع در پشت رمز میسر است. حال آن که این کاردر رمز های مکانیکی توسط آچار آلن مخصوص رمز و روزنه واقع در پشت رمز انجام می پذیرد که کمی پر زحمت است. 

قـفل یا رمز دیجیتالی محصولی است که بـر روی انواع درب های ورودی ساختمان، گاوصندوق و کمد به منظور دسترسی سریع و آسان به قـفل، افزایش امنیت، زیبایی و قفل کردن درب نصب می گردد. استفاده از این محصولات نقش بسزایی در افزایش زیبایی و جلوه ساختمان های مدرن امروزی، انواع گاو صندوق ها و فایل ها و کمدها ایفا می کند.

گاوصندوق خانگی دیجیتال آرکا
مقایسه قفل دیجیتال با قفل مکانیک

رمزهای اثر انگشتی

اگر بین قفل دیجیتال یا قفل مکانیک گاوصندوق هنوز دو دل هستید توصیه می کنیم که قفل یا رمز اثرانگشتی را هم بررسی کنید. رمزهای اثر انگشتی جدیدترین نوع رمزها می باشد که با قیمتی نسبتا بالاتر از دو نوع دیگر رمز در بازار عرضه می شود و فروخته می شود. این گرانی به خاطر کیفیت و امنیت فوق العاده آن است.

قفل های ترکیبی

گاوصندوقی که توسط این رمز محافظت می شود گاوصندوق اثر انگشتی نامیده می شود. از آنجایی که این قفل فقط با اثر انگشت صاحبش باز می شود می توان گفت کلید این قفل همیشه همراه صاحب آن است.

شکل پیشرفته تر قفل های دیجیتال، قفل یا رمزهای دیجیتال اثر انگشتی هستند. که یک قفل ترکیبی است. به طور کلی قفل های ترکیبی امنیت گاو صندوق را چندین برابر می کنند. به راحتی می توان در کنار قفل دیجیتال یا قفل مکانیک از کلید هم استفاده کرد. بیشترین و محبوب ترین نوع قفل استفاده شده روی درب گاوصندوق ها استفاده از قفل های چند حالته و ترکیبی است.

گاوصندوق دیجیتال اثر انگشتی
گاوصندوق دیجیتال اثر انگشتی

شایان ذکر است که برای امنیت بیشتر قفل می توان جدا از قفل الکترونیکی (رمزی) قفل را مغناطیسی (کارتی) طراحی کرد. البته در بعضی از قفل های امروزی قفل را به صورت ترکیبی از الکترونیکی و مغناطیسی طراحی می کنند. حتی می توان برای امنیت بیشتر به غیر از طراحی گفته شده در بالا، قفل را به صورت اثر انگشتی طراحی کرد که در حالت اثر انگشت آن ضریب امنیتی بیشتری نسبت به دو حالت قبلی خواهیم داشت.

قفلها و کلیدهای چند حالته آمریکایی

قفلها و کلیدهای چند حالته گاوصندوق ضامن امنیت و کیفیت یک گاو صندوق به حساب می آیند. این مدل قفل های گاوصندوق بسیار پیشرفته وبا تکنولوژی روزدنیا تولید شده است; کشور آمریکا بعنوان اولین تولید کننده آنها می باشد.

این نوع قفل گاوصندوق تشکیل شده از کلیدهای چهار پر بالدار دندانه ای و کامپیوتری که در گذشته هر کدام از این ها یک کلید مجزا است. اما امروزه این قفل جدید باعث شده است که یک کلید که از این چهار کلید تولید شده و بر روی یک قفل کار می کند.

در حقیقت تمام حالت های کلیدهای قدیمی بر روی این تک کلید است; بنابراین کاملا ضد سرقت است; و هنوز دزد و سارقی نتوانسته آن را باز کند. و فقط با کلید مخصوص خودش باز می شود. و در صورت گم شدن کلید سازندگان آن نیز نمی توانند آن را باز کنند.

پس در نهایت باید تخریب شود; و چون ضد برش و دریل است از کار انداختن آن قفل گاوصندوق تقریبا دو روز طول می کشد. پس نتیجه می گیریم که قفلها و کلیدهای چند حالته گاوصندوق از امنیت خیلی زیادی برخوردار می باشند.

اکثر برندهای دنیا در تولید گاوصندوق تقاضای تولید انبوه قفلهای چند حالته گاوصندوق را برای شرکت آمریکایی ارسال کرده اند.

گاو صندوق اثر نگشتی چه گاو صندوقی است
گاو صندوق اثر انگشتی چه گاو صندوقی است

چند نکته در رابطه با خرید قفل گاوصندوق

علاوه بر رمز گاوصندوق تجهیزات دیگری نیز وجود دارند که نقش تعیین کننده ای در کیفیت گاوصندوق دارند.از جمله موتور رمز، لولا، زبانه، جنس بدنه و… میزان امنیتی که هر کدام از این تجهیزات در گاو صندوق ایجاد می کنند متفاوتند. علاوه بر تجهیزات، سایز و وزن گاوصندوق و شکل آن نیز بخشی از کیفیت و امنیت گاوصندوق را تضمین می کند.

کار کردن با دستگاه رمز، نیاز به یک آموزش ساده دارد که می توانید آن را از فروشگاه گاوصندوق تقاضا کنید. رمز گاوصندوق در دو نوع مکانیکی و دیجیتالی است که هر کدام دارای محاسن و مشخصات مختص به خود است.

حتما توجه داشته باشید، که رمز گاوصندوق شما از نوع مرغوب و شناخته شده باشد. از فروشنده گاوصندوق، ضمانت دستگاه رمز را بخواهید. سعی کنید اعداد رمز را از رقم های ساده و قابل حدس انتخاب کنید. در پایان باید ذکر کرد که در صورت بروز هرگونه ایراد از دستکاری و تعمیر دستگاه رمز جدا خودداری نمایید.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات بالا می توانیم بگوییم که چنانچه قفل گاوصندوق با کیفیت و درجه یک باشد هیچ دزدی به سمت سرقت از آن گاو صندوق نمی رود. چرا که یک کار بیهوده است. به همین دلیل در زمان خرید گاو صندوق همیشه به دنبال مدل و محصولی باشید که از بهترین موتور رمز استفاده می کند.

هزینه کردن برای یک قفل مرغوب و با کیفیت و درجه یک تضمین کننده امنیت گاو صندوق و وسایل مهمی است که درون آن برای محافظت قراردهید. گاوصندوق آرکا با بیش از 20 سال تجربه درخشان در زمینه ساخت گاوصندوق استفاده از ترکیب قفل دیجیتال به همراه کلید و یا کلید به همراه رمز اثردیجیتال اثر انگشتی را به خریداران گاوصندوق توصیه می کند.

 

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *