مقالات مرتبط

دسته بندی ها

تنوع رنگ در گاوصندوق نسوز آرکا

رنگ آميزی گاوصندوق يكي از مراحل مهم در توليد يک گاوصندوق است; اين مرحله ما بين بتن ريزی و مونتاژ انجام می شود; سمباده کاری بدنه با استفاده از فرچه برقی، سمباده کاری دستی و بتونه کاری قسمت های ناهموار داخل و خارج بدنه، مراحل قبل از رنگ آمیزی هستند.

مرحله رنگ، دارای كنترل كيفی جداگانه است. چرا كه از نظر اهميت  و حساسيت، از درجه بالايی برخوردار است; از آنجا که جنس بدنه گاوصندوق ها از نوع ورق فولاد است; لذا رنگ بکار رفته آن نيز متناسب با اين آلياژ به کار می رود.

در گذشته برای رنگ آميزی گاوصندوق از رنگ های روغنی ساده استفاده می شد; از معايب اين رنگ آسيب پذيری آن در مقابل رطوبت و گرماست; همچنين عمر مفيد آن به نسبت عمر بالای گاوصندوق کمتر بود; و خيلی زود رنگ گاوصندوق در زمانی کوتاه دچار کدری و يا رفتگی می شد; به علاوه، به مرور زمان لک انگشت و دست هم روی بدنه گاوصندوق به وضوح دیده می شد که عیب بزرگی به حساب می آید.

انواع رنگ بدنه گاوصندوق

رنگ روغنی

به مرور زمان رنگ های روغنی هوا خشک و براق به خط توليد گاوصندوق آمدند; اين نوع رنگ ها علاوه بر کيفيت ظاهری بالا و براق بودن و شفافيت خوب داراي استحکام زيادی در برابر عوامل مختلف هستند و البته پايداري زماني بالايی هم دارند; رنگ های هواخشک توسط دستگاه پمپ هوا و بصورت افشرده شده روی گاوصندوق پاشيده می شوند; البته رنگ را در چند مرحله می پاشند تا به خوبی بدنه را پوشش دهد.

این نوع رنگ استحکام و ماندگاری بالایی دارد; از آن جا که خود گاوصندوق نیز عمر طولانی دارد; بنابراین این یک امتیاز ویژه برای رنگ های روغنی هواخشک به حساب می آید;  ضمن اینکه قیمت آن نسبت به کیفیتش هم مناسب است.

از طولانی بودن مدت زمان روند رنگ آمیزی هم به عنوان عیب شاخص آن ها نام برد. زیرا باید در چند مرحله این رنگ آمیزی انجام شود. و در هر مرحله باید با جریان هوای آزاد خشک شود که امری زمان بر است. و باعث کند شدن روند تولید گاوصندوق می شود.

رنگ کوره ای

نوع مرغوب تر و بهتر رنگ آمیزی گاوصندوق، رنگ کوره ای است. این رنگ در محوطه ای که کوره نام دارد به صورت یک دست پاشیده می شود. سرعت خشک شدن رنگ کوره ای بالاتر است. بنابراین اگر کوره به خط تولید نزدیک باشد سرعت تولید به طور چشمگیری بیشتر می شود. رنگ کوره ای شفافیت عالی دارد و ضد خش هم می باشد. عیب این نوع رنگ هزینه آن است. قیمت رنگ کوره ای گاوصندوق تا اندازه ای بالا می باشد. برای همین سبب گران شدن بهای تمام شده خود گاوصندوق هم می شود. به همین دلیل بیشتر مواقع از این رنگ به سفارش مشتری یا در صورت رضایت وی استفاده می شود.

تنوع رنگ در گاوصندوق های نسوز آرکا

صندوق نسوز آركا با توجه به سابقه ديرينه اي که در توليد انواع گاو صندوق نسوز دارد، اعم از گاوصندوق هاي آسانسوری و غول پيكر طلا فروشي تا صندوق های كوچك هتلی، و با عنایت و لطف پروردگار قادر به ساخت به روزترین  و امن ترين گاو صندوق ها در كمترين زمان ممكن و با بالاترين كيفيت ممكن می باشد.

رنگ گاوصندوق نسوز آركا برای صندوق های ضد سرقت سدری رنگ و برای مدل های فاقد سيستم ضد سرقت فيلی رنگ است. که این رنگ ها استاندارد و توسط  کارشناس تایید شده است. گاوصندوق محل نگهداری طلا، جواهر و بطور کلی اسناد مهم می باشد. برای همین ما معتقد هستيم رنگ گاوصندوق تا حد امكان بايد به گونه ای باشد كه قابليت استتار داشته باشد. از اين رو رنگ های تيره برای گاوصندوق بیشتر اولویت  دارند.

اما در بعضی موارد پیش می آید که  برخی از مشتريان طراحي خاصي برای فضا دارند. لذا مي خواهند صندوق هم با طراحي داخلي آنها مطابقت داشته باشد و یا رنگ آنها با سایر لوازم آنها هماهنگ باشد. بنابراین به گاوصندوق سفارشی روی می آورند و سفارش رنگ های خاص اعم از طلایی، قرمز، آبی و … را می دهند.

گروه تولیدی گاوصندوق نسوز آركا تا کنون بیش از 300 عدد گاوصندوق آرکا با رنگ سفارشی را برای مشتریان عزیز خود تولید و تحویل داده است. گروه صنعتی آرکا همواره قادر به توليد انواع گاوصندوق با متنوع ترين رنگ ها به سفارش مشتری می باشد. عکس زیر گاوصندوق نسوز 150.1 mz  آرکا می باشد که رنگ آن به درخواست مشتری سفارشی انجام شده است.

 رنگ گاوصندوق

تفاوت رنگ های استاتیک و پودری

مقوله رنگ در فایل های نسوز و ايمن برای شركت و ادارات بسیار جالب است. رنگ این فایل ها هم می تواند به صورت استاتيک باشد و هم معمولی. حال تفاوت رنگ های استاتیک و پودری را به تفصيل بيان می كنیم:

رنگ های مایع به دلیل استفاده از حلال ها ضرورت استفاده از سیستم های تهویه هوا و تصفیه و بازیافت حلال برای کنترل ترکیبات آلی فرار را بیش از پیش ضروری تر می سازد. البته این مورد از معایب رنگ مایع می باشد. زیرا باعث شده تا انرژی بیشتری صرف عمل رنگ کاری گردد. اما در استفاده از رنگ پودری یا همان رنگ الکترواستاتیک یا همان رنگ کوره ای به دلیل اینکه این نوع رنگ از ترکیب و نوعی فرآیند رنگ خشک به عمل می آید در هیچ مرحله ای از رنگ کاری نیازی به ترکیبات آلی پیدا نخواهد کرد، و این نتیجه را می گیریم که از نظر اقتصادی و زیست محیطی هزینه به کارگیری و استفاده از رنگ های پودری الکترواستاتیک به صرفه تر از رنگ های مایع بوده است.

به طور کلی می توانیم رنگ های الکترواستاتیک و رنگ های مایع را به صورت زیر مقایسه نمود:

 • حذف کامل حلال ها و ضایعات.
 • اشتباهات رخ داده در استفاده از رنگ پودری قابل رفع می باشد.
 • به افراد کمتری برای کار نیاز پیدا می شود.
 • از کیفیت و دوام بالاتری برخوردار است.
 • صدمه نزدن به محیط زیست.
 • به سیستم تهویه هوای ضعیف تری نیاز پیدا خواهید کرد.
 • 99 در صد این رنگ قابل مصرف می باشد.
 • آلودگی کمتری تولید می کند و به افراد صدمه ای نمی زند.
 • مقاومت اين رنگ نسبت به مايع در مقابل ظربه فوق العاده بيشتر است.
 • رنگ های الكترو استاتيک نسبت به مايع از زيبایی بیشتری برخوردار هستند. 

راهنمای انتخاب رنگ گاوصندوق های نسوز آرکا

 • در صورت داشتن تمکن مالی رنگ کوره ای توصیه می شود.
 • حتما در انتخاب یا سفارش به تناسب رنگ گاوصندوق و محل نصب دقت نمایید. مخصوصا اهمیت این که گاوصندوق چقدر باید استتار شود یا دیده شود نباید نادیده گرفته شود. رنگ انتخاب حتما نباید مشابه دکوراسیون محل باشد، بلکه باید استاندارد آن هم در نظر گرفته شود.
 • سفارش رنگ گاوصندوق حتما بایدبه تناسب گرد و غبار محل و میزان آلودگی های آن جا انجام گردد.
 • هنگام انتخاب یا سفارش رنگ، حتما به توصیه های کارشناس یا فروشنده اعتماد کنید.

 

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *