Search
Close this search box.

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت

خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را نشنیده باشید.

این خزانه یا گاوصندوق طبیعت در واقع سیلویی است که گونه های با ارزش گیاهی زمین را برای روز مبادا و در صورت بروز فجایع نابود کننده حفظ می کند.

گاوصندوق طبیعت

بانک بذر سوالبارد (گاوصندوق طبیعت)

خزانه سوالبارد در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد و تا به حال ۸۶۰ هزار نمونه از چهار هزار گونه گیاهی مختلف دنیا از جمله بیش از ۱۲۰ هزار نوع برنج و صد هزار نوع گندم به آن سپرده شده است.

همینطور که از نام آن مشخص است که خزانه ها نوعی گاوصندوق غول پیکر هستند و در در برابر حرارت، سارقین و عوامل مختلف مخرب، محافظ و تامین کننده امنیت اشیاء با ارزش داخل محفظه خزانه هستند؛ این خزانه برای در امان ماندن از خطر بالا آمدن آب دریاها، در ارتفاع ۱۳۰ متری کوه در در مجمع الجزیره سوالبارد (Svalbard) نروژ در اقیانوس منجمد شمالی ساخته شده و مانند لایه منجمد عمق زمین، دانه‌های غذایی را دست کم تا ۲۰۰ سال حفظ می کند.

این گاوصندوق طبیعت یک مرکز ذخیره سازی بذر در طولانی مدت است که در مجمع‌الجزایر سوالبارد نروژ در ۱۰۰ کیلومتری از قطب شمال قرار گرفته‌است و برای ایستادگی در برابر آزمون بلایای طبیعی ، قحطی ، جنگ ، خشکسالی و … توسط انسان ساخته شده است . Seed Vault بزرگترین مجموعه جهانی تنوع زراعی در جهان است و به خزانه بذر روز قیامت مشهور است (doomsday seed vault).

این انبار نوعی بیمه جهانی برای تضمین بقاء انواع گوناگونی از محصولات غذایی در برابر تهدیداتی مانند بیماری، آفت‌ها، خشکسالی و سایر بلایای طبیعی و گرم شدن کره زمین محسوب می‌شود. خزانه جهانی بذر سوالبارد مجموعه منحصربه‌فردی از گونه‌های مواد غذایی را از قبیل بادمجان، کاهو، جو، سیب زمینی، ذرت، برنج، گندم، سورگوم و لوبیای چشم بلبلی محافظت می‌کند.

هدف از ساخت خزانه بذر روز قیامت

با تشخیص آسیب پذیری دانه های محصولات زراعی در جهان بود که ایده ایجاد یک انبار بذر جهانی به عنوان یک مرکز ذخیره سازی پشتیبان برانگیخت. هدف از ساخت این انبار ، ذخیره نسخه های پشتیبان از نمونه های بذر مجموعه محصولات جهان است.

لایه منجمد دائمی در اعماق زمین که تضمین میکند مدتی بسیار طولانی این بذر ها در آن بدون هیچ صدمه ای باقی خواهند ماند و گزینه هایی را برای نسل های آینده برای غلبه بر چالش های تغییر اوضاع و رشد جمعیت ارائه می دهد. در انتهای یک تونل یخی در عمق ۴۱۰ فوتی حفر شده‌است. حتی اگر برق منابع محلی از کار بیفتد، شرایط دمای زیر صفر درجه (فارنهایت) طبیعی این انبار یخی، سرمای کافی برای بقاء بعضی از دانه‌های کشاورزی مانند گندم را از 1700 تا 2000 سال تضمین میکند.

این انبار ظرفیت ذخیره 4.5 میلیون انواع محصول را دارد. هر تنوع به طور متوسط ​​500 دانه خواهد داشت ، بنابراین حداکثر 2.5 میلیارد بذر در خرک ذخیره می شود.

در حال حاضر ، این انبار دارای بیش از 980،000 نمونه است که منشاء آن تقریباً هر کشوری در جهان است. اعم از انواع منحصر به فرد عناصر اصلی مواد غذایی آفریقایی و آسیایی مانند ذرت ، برنج ، گندم ، گندم سیاه و از انواع سورگوم گرفته تا انواع بادمجان ، کاهو ، جو و سیب زمینی آمریکای جنوبی. در حال حاضر این انبار متنوع ترین مجموعه از دانه های محصولات غذایی در جهان را در خود جای داده است.

در حال حاضر بسیاری از بذرهای زراعی جهان رو به انقراض هستند و یا منقرض شده اند جالب است که این انقراض مربوط به بزرگترین کشورهای عالی رتبه از لحاظ اقتصادی و … نیز مربوط می شود.

خزانه

تمرکز این انبار این است که تا حد ممکن از مواد ژنتیکی منحصر به فرد محصولات جهان محافظت شود، ضمن اینکه از تکثیر غیرضروری نیز اجتناب می کند. جمع آوری چند سال به طول خواهد انجامید زیرا برخی از بذرها قبل از انتقال به Svalbard نیاز به بازسازی دارند.

برای نگهداری بهینه دانه ها، در بسته های فویل سه لایه ساخته شده سفارشی ذخیره و بسته بندی می شوند، بدین منظور دمای 18- درجه سانتیگراد لازم است. بسته ها درون جعبه ها جایگذاری شده و در قفسه های داخل طاق ذخیره می شوند. دمای پایین و رطوبت داخل انبار ذخیره سازی از عملکرد متابولیکی کم اطمینان میدهد و بذرها را برای مدت طولانی زنده نگه می دارد.

یک سیستم بین المللی و BLACK BOX

سپرده‌گذارانی که مطالبات را واریز کنند با رعایت قوانین ملی و بین‌الملل میتوانند بذرهای خود را در این انبار به اشتراک بگذارند زیرا این انبار فقط بذرهایی که تحت سیستم چند جانبه یا طبق ماده 15 معاهده بین المللی قرار گیرند را تحویل میگیرد.

بعد از رعایت قوانین هر کشور یا موسسه ای هنوز دسترسی به دانه هایی که واریز کرده اند را در اختیار دارد. سیستم Black Box مستلزم آن است که سپرده گذار تنها کسی است که می تواند دانه ها را پس بگیرد و جعبه ها را باز کند.

امنیت خزانه سوالبارد

حتی اگر برق منابع محلی از کار بیفتد، شرایط دمای زیر صفر درجه (فارنهایت) طبیعی این انبار یخی، سرمای کافی برای بقاء بعضی از دانه‌های کشاورزی نظیر گندم تا۱۷۰۰ سال و سورگوم تا ۲۰۰۰۰ سال موثر است. حتی در بدترین شرایط گرم شدن کره زمین برای دویست سال، یخ بطور طبیعی در اطراف این گاوصندوق طبیعت وجود خواهد داشت.

امکانات ایمنی نظیر درب‌های فلزی سنگین با قفل‌های جداگانه، سطوح گوناگونی از امنیت برای این انبار فراهم کرده‌است. برای ورود به  انبار اصلی باید از پنج در رمز دار عبور کرد. یکی از مدیران این مرکز می گوید: «برای محافظت از ورود غیرمجاز زنگ خطر داریم ولی هیچوقت به صدا در نیامده است. تصور نمی کنم چینین جرمی اینجا روی دهد.» این دهلیز که در برابر بلاهای طبیعی از جمله زلزله مقاوم است، گنجایش ذخیره کردن بیش از دو میلیارد بذر را دارد.

کارشناسان سوری اخیرا با برداشت سپرده های گیاهی خود، توانستند خزانه بذرهایشان را که در جنگ آسیب دیده بود دوباره پر کنند. این اولین برداشت از خزانه جهانی بذر، با امید به بازگرداندن سپرده ها انجام شد.

در سرتاسر جهان ، بیش از 1700 انبار ذخیره از محصولات غذایی یا گاوصندوق طبیعت برای حفظ امنیت وجود دارد ، اما بسیاری از آنها آسیب پذیر هستند و نه تنها در معرض فجایع طبیعی و جنگ قرار دارند ، بلکه در مقابل بلایای قابل اجتناب مانند فقدان بودجه یا مدیریت ضعیف نیز قرار دارند. چیزی به اندازه یک یخبندان با عملکرد ضعیف می تواند کل مجموعه را خراب کند. و از بین رفتن یک تنوع زراعی به اندازه انقراض انسان مهم است.

تولید و ساخت خزانه

برای سفارش، طراحی و تولید انواع خزانه، درب خزانه، درب محافظ و درب فرار می توانید با مشاورین آرکا در قسمت تماس با ما وبسایت رسمی گاوصندوق آرکا به آدرس www.safebox.ir ارتباط بگیرید. تولید و فروش تخصصی انواع محصولات امنیتی توسط تیم مجرب طراحان و مهندسین فنی آرکا با 2 سال ضمانت و خدمات و پشتیبانی مادام العمر، بهترین انتخاب شما برای ایمن سازی و حفظ آرامش زندگی شخصی و کاری شما می باشد.

آرامش کامل،آرکا

 

 

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

gavsandogh_arka@

 

مقالات مرتبط

گاوصندوق خارجی

گاوصندوق کره ای

آیا گاوصندوق کره ای بخریم؟ هر آنچه باید در مورد گاوصندوق کره ای بدانید در این مقاله به درخواست کاربران عزیز آرکا پیرو موضوع گاوصندوق

ادامه مطلب »

۳ پاسخ

  1. سلام. اگر فقط درب خزانه بخواییم سفارش میگیرید؟ چون خود اتاقک خزانه م رو به اتمامه کاراش انجام شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *