Search
Close this search box.

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

5 گاوصندوق امنیتی دنیا

مناطق امنیتی زیادی در دنیا وجود دارند که کارهای مخفیانه در آنها انجام می شود. از نگهداری کالاهای با ارزش تا کارهای جاسوسی و… بیشتر این مکان ها باید غیر قابل دسترس برای عموم باشند. به همن دلیل آنها را در مکان هایی می سازند و محصور می کنند که شبیه به یک گاوصندوق امنیتی غول پیکر و عمدتا طبیعی است.

بسیاری از این مکان ها در طبیعت وجود دارند و یا با اندک تغییری می توان مکانی را به یک گاو صندوق طبیعی بزرگ تبدیل کرد. این چنین مکان هایی از ضریب ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند.

در اینجا به 5 نمونه از این مکان های خاص اشاره می کنیم:  

انبار سری کوکاکولا

این برند یکی از محبوب ترین و معتبرترین نوشیدنی های غیر الکلی در جهان محسوب می شود. فرمول تهیه انواع نوشیدنی های کوکا کولا به یکی از مرموزترین اسرار تاریخ تبدیل شده است.

فرمول های سری نمونه های اصلی نوشیدنی های کوکاکولا دارای قدمتی 125 ساله می باشد که در یک اتاق گاو صندوقی شکل (چیزی شبیه به اتاق خزانه بانک ها) و تحت تدابیر شدید امنیتی نگهداری می شود.

تنها تعداد اندکی از مدیران مورد اعتماد این شرکت می توانند به این اتاق مخفی دسترسی داشته باشند. امنیت این گاوصندوق غول پیکر بسیار بالاست و تا کنون نفوذ به آن غیر ممکن بوده است.

خزانه جهانی دانه (بذر) سوالبارد

این خزانه بزرگ در جزیره ای دور افتاده در مجمع الجزایر سوالبارد متعلق به کشور نروژ در یکصد کیلومتری قطب شمال قرار دارد. در این انبار از مجموعه منحصر به فردی از بذر انواع مواد غذایی گیاهی از قبیل بادمجان، کاهو، سیب زمینی و سایر دانه های گیاهی نگهداری می شود.

شراط دمای زیر صفر درجه این انبار یخی امکان نگهداری بعضی محصولات کشاورزی مانند گندم را تا 1500 سال آینده تضمین می کند. برای برقراری این شرایط دمایی نیاز است تا هیچ روزنه یا محل نفوذی در این خزانه وجود نداشته باشد.

فلسفه ساخت چنین گاو صندوق امنیتی بزرگی حفظ دانه های گیاهی بسیار حیاتی در صورت به وجود آمدن هر گونه بلایای طبیعی احتمالی می باشد. به همین دلیل  افراد بسیار کمی اجازه ورود به آنجا را دارد.

خزانه ذخایر طلا در بانک انگلستان

در بانک انگلیس حدود 5000 تن شمش طلا نگهداری می شود. بانک های مرکزی برای حفظ ارزش دارایی ها و تضمین پرداخت تعهدات مالی خود این ذخایر طلا را نگهداری می کنند.

این مکان همان ورژن پیشرفته خزانه های بانک ها می باشد و مانند یک گاوصندوق با امنیت بالا عمل می کند. افراد برای ورود باید از یک درب گلوله و یک سامانه تشخیص صدای بسیار مدرن عبور کنند.

بانهوف

بانهوف نام یک شرکت تامین کننده خدمات اینترنتی در سوئد است که میزبانی سایت افشاگر ویکی لیکس را برعهده دارد. دیتا سنتر این شرکت در یک پناهگاه سنگی فوق سری به نام پیونن قرارد ارد.

پیونن در واقع یک گاوصندوق غول پیکر امنیتی و مجهز است که در مناطق کوهستانی اطراف استکهلم پایتخت سوئد کاملا مخفی شده است و به شدت از آن محافظت می شود.

کوه آهنی ( IRON OUNTAIN )

کوه آهنی شرکتی است که دیتا سنتر پایگاه ملی آمریکا را اداره می کند. محل نگهداری این دیتا سنتر در ایالت پنسیلوانیا و در یک معدن قدیمی است. این معدن در واقع یک گاو صندوق طبیعی با ضریب ایمنی بالا است و کمک زیادی در افزایش امنیت این مکان می کند. از این منطقه نیز به شدت محافظت می گردد.

اگر به این دانستنی های جالب، صندوقچه فوق پیشرفته کشف شده در اهرام مصر، اولین مخترع و تاریخچه گاوصندوق، مرگ میلیاردری در خزانه عظیم الجثه خود در اثر گرسنگی و این قبیل اکتشافات ناب علاقه مند هستید، به مقالات وبسیات آرکا مراجعه کنید و کامل ترین مطالب را دریافت کنید

 

 

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

 gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

گاوصندوق خارجی

گاوصندوق کره ای

آیا گاوصندوق کره ای بخریم؟ هر آنچه باید در مورد گاوصندوق کره ای بدانید در این مقاله به درخواست کاربران عزیز آرکا پیرو موضوع گاوصندوق

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *