Search
Close this search box.

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

تاثیر قیمت دلار بر بازار ایران و طلا

ارتباط قیمت دلار وقیمت آهن با اقتصاد

در این مقاله به اثرات قیمت دلار بر طلا، آهن و محصولاتی همانند گاوصندوق که در تولید آن ها فولاد و متریالی همچون این ها به کار رفته است و همچنین بازار ایران به خصوص بازار طلافروشان می پردازیم.

فولاد و بازار آهن یکی از مهم‌ترین صنایع در دنیا و نمادی از پیشرفت یک کشور به شمار می‌روند. به همین دلیل است که چین به عنوان یک غول صنعتی، هم بزرگ‌ترین تولیدکننده و هم بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فولاد در دنیا به حساب می‌آید. کاهش رشد اقتصادی این کشور با کاهش مصرف فولاد و بهبود وضعیت اقتصادی آن با افزایش مصرف فولاد همراه است. بنابراین رشد اقتصادی با رونق بخشیدن به بخش تقاضا و مصرف آهن آلات، باعث افزایش قیمت آهن می‌شود. هم‌چنین قیمت ارز و پول ملی هم با شاخص‌های اقتصادی یک کشور همسو بوده و می‌توان از این منظر به هر دو گزینه نگاه کرد.

نوسانات قیمت دلار
نوسانات قیمت دلار و تاثیر آن بر طلا. استفاده از شرایط کنونی و فرصتی ویژه برای طلافروشان….

تاثیر قیمت ارز و دلار بر بازار آهن

در ارتباط با تأثیر قیمت دلار بر بازار آهن می‌توان اشاره کرد که در وهله اول اثرات روانی نوسانات ارز است که به طور مستقیم بر بازار آهن و قیمت محصولات فولادی تاثیر می‌گذارد. در وهله بعدی از تأثیرات ارز بر بازار آهن هم می‌توان به تغییر قیمت مواد اولیه زنجیره تولید فولاد و آهن‌آلات، هزینه حمل و نقل محصولات اولیه و نهایی فولاد، میزان تمایل به صادرات و کسب درآمد دلاری توسط تولیدکنندگان محصولات فولادی و کاهش عرضه محصول فولادی در بازار داخلی اشاره کرد.

به همین دلیل است که با کاهش عرضه و به دلیل هیجان خریداران، تورمی بودن اقتصاد و غیرقابل‌پیش‌بینی بودن بازار آهن مشاهده می‌شود که میزان تقاضای محصولات فولادی در زمان افزایش نرخ دلار افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. در ادامه و با تسلط هیجان بر بازار آهن، تولیدکنندگان هم عرضه‌های خود را افزایش می‌دهند و بازار به اصطلاح نیاز خود را پیش‌خور می‌کند. مانند اتفاقی که در بهار سال 1401 رخ داد و محصولات فولادی با ثبت نرخ‌های تاریخی، دچار افت قیمت و رکود شدند.

خرید مواد اولیه خط تولید کارخانه‌ها

کارخانه‌های داخلی تولید فولاد برخی مواد اولیه مورد نیاز در خط تولید خود مانند سنگ‌آهن، کنسانتره، گندله، گرافیت کم سولفور، سیلیکو منیزیم، منگنز و فروسیلیکو منگنز را از کشورهای دیگر وارد می‌کنند. بدیهی است نرخ مورد معامله این مواد اولیه، ارزهای بین‌المللی و معمولاً دلار است. به همین ترتیب با افزایش قیمت دلار پیش بینی می شود، افزایش هزینه تولید و در نتیجه افزایش قیمت محصولات نهایی فلزی را به همراه داشته باشیم.

هم‌چنین تأمین اکثر تجهیزات مورد استفاده در کارخانه‌های فولادسازی و سرویس‌های دوره‌ای و همین‌طور بازسازی این سیستم‌ها توسط کشورهای اروپایی، با توجه به نرخ ارز انجام می‌شود.

متغیرهایی که بر قیمت آهن تاثیرگذارند

علاوه بر تغییرات در قیمت‌های جهانی، در کشور ما نیز متغیرهای زیادی علاوه بر متغیرهای جهانی برای تعیین قیمت وجود دارد. به طور مثال قیمت‌های انرژی، حمل‌ونقل، مواد اولیه و بسیاری از پارامترهای دیگر در قیمت آهن، فولاد و بسیاری از محصولات دیگر نظیر قیمت ورق آهن، قیمت ورق سیاه و فروش ورق گالوانیزه  و… تأثیرگذار است.

با توجه به اینکه آهن، فولاد و محصولات فولادی از مهم‌ترین کالاهای اساسی در سطح دنیا است به همین خاطر در کشور ما هم با ارزهای مختلفی نظیر دلار، یوان و یورو و بعضی دیگر از ارزها مبادلات خود را انجام می‌دهد و به طور کلی بسیاری از ارزها بر مبنای قیمت همین ارزها محاسبه می‌شود. علاوه بر این در کشور نیز تا چندی پیش ارز آزاد و ارز نیمایی نیز به صورت جدی‌تری پیگیری می‌شد و امروز نیز به صورت محدودتری انجام می‌شود که اختلاف قیمت ارزهای دولتی و آزاد نیز می‌تواند در قیمت‌گذاری‌ها تأثیرگذار باشد.

از سویی قیمت‌های پایه عرضه در بورس برای کالاهایی نظیر آهن و فولاد بر مبنای ارز نیمایی محاسبه می‌شود و از سوی دیگر قیمت بازار آزاد ارز علاوه بر اختلافی که با ارز نیمایی دارد، به دلایل دارای نوسان است که همین نوسانات باعث افزایش یا کاهش قیمت فولاد می‌شود.

ماجرای دلار و همبستگی قیمت نفت و فولاد

با بررسی قیمت کالاهای جهانی به‌ویژه کالاهایی مانند نفت که تولید فولاد به آن وابسته است متوجه می‌شویم که قیمت این کالاها با یکدیگر همبستگی و ارتباط مستقیم دارد. به طور کلی قیمت بازارهای داخلی با فاصله زمانی کمی، پس از تغییر قیمت‌های بازارهای جهانی تغییر می‌کند. برای همین است که با افزایش قیمت دلار یا نفت، قیمت فولاد نیز تغییر می‌کند و البته این داستان تا حد زیادی برای تغییرات قیمت ذغال‌سنگ، گاز و برخی دیگر از محصولات نفتی نیز صدق می‌کند.

تاثیر مستقیم قیمت دلار بر بازار گاوصندوق

از آن جایی که یکی از مهم ترین قسمت های یک صندوق ایمن رمزهای آن است، افزایش قیمت ارز به صورت مستقیم باعث افزایش قیمت گاوصندوق ها می شود. همچنین سیستم هایی مانند هشیار که در صورت بروز مشکل برای کاربر آن پیامک ارسال می کنند نیز چون دارای قطعات الکتریکی هست نیز دچار نوسانات قیمتی خواهند شد.

سخن آخر

با توجه به اینکه قیمت واقعی دلار بیش از عددی هست که در بازار معامله می شود و تا انتهای سال احتمال اینکه افزایش زیادی داشته باشد، بهترین کار خرید گاوصندوق به خصوص برای طلا و جواهرفروشان، قبل از روزهای پایانی سال است.

 

این محتوا در حال بروزرسانی است

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

گاوصندوق خارجی

گاوصندوق کره ای

آیا گاوصندوق کره ای بخریم؟ هر آنچه باید در مورد گاوصندوق کره ای بدانید در این مقاله به درخواست کاربران عزیز آرکا پیرو موضوع گاوصندوق

ادامه مطلب »
خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

۲ پاسخ

  1. بابت توضیح کامل و شفافتون در مورد موارد تاثیرگذار در قیمت طلا و قیمت دلار ممنون
    بسیار عالی بود

  2. عالی بود. مقاله مفید و تحلیلی درست. دقیقا قیمت دلار بر روی همه چیز تاثیر میزاره
    من به عنوان مدیر یک تولیدی کوچک تامین مواد اولیه م سختم شده و مجبورم قیمت محصولاتمونو افزایش بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *