Search
Close this search box.

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

کاربردهای ماشین حمل پول

در این مقاله به کاربرد های ماشین حمل پول و ویژگی های بارز آن می پردازیم.

ماشین حمل پول (همچنین به‌ عنوان اتومبیل حمل‌ونقل نقدی زرهی، وانت امنیتی یا کامیون زرهی شناخته می‌شود) ون یا کامیونی زرهی است که برای حمل اشیا valu با ارزش مانند مقادیر زیادی پول یا سایر اشیا  valu  با ارزش، به ‌ویژه برای بانک‌ها یا شرکت‌های خرده‌فروشی استفاده می‌شود. خودروی زرهی معمولاً یک وسیله نقلیه چند منظوره است که برای محافظت و اطمینان از رفاه محتوای حمل شده و محافظ‌ها طراحی شده است. به طور معمول بر روی یک شاسی‌بلند ون یا کامیون سفارشی می‌شوند، از شیشه‌های مقاوم در برابر گلوله، روکش زره‌پوش، ورق های فولادی، بتن و … در این‌گونه خودرو‌ها استفاده می‌شود.

در این مقاله به معرفی ماشین حمل پول، کاربرد آن، نحوه استفاده از گاوصندوق در خودرو حمل پول و معرفی بهترین شرکت تولید کننده ماشین حمل پول می‌پردازیم.

کاربرد ماشین حمل پول

اصلی ترین کاربرد ماشین حمل پول را می توان در سه صنعت ذیل دانست.

صنعت مالی

صنعت مالی: ماشین حمل پول بیشتر در صنعت مالی برای حمل ارز، اطلاعات مالی یا سایر دارایی‌های ارزشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جواهرات

جواهرات: بسیاری از جواهر فروشان برای حمل جواهرات و مواد به فروشگاه‌های خود از اتومبیل‌های زرهی استفاده می‌کنند، زیرا ماهیت ارزشمند این نوع وسایل باعث می‌شود که آنها در برابر تلاش‌های احتمالی سرقت آسیب‌پذیر باشند.

آموزش

آموزش: برخی از مدارس ممکن است از ماشین حمل پول برای حمل‌ونقل پول ساخته شده توسط جمع‌کنندگان سرمایه یا سفره‌خانه‌ها استفاده کنند. بعضی از دانشگاه‌ها ممکن است بانک دانشگاه داشته باشند و از این خودروها استفاده کنند.

کاربرد ماشین حمل پول

چه خودروهایی برای استفاده به‌عنوان ماشین حمل پول مناسب هستند؟

پوسته و کابین زره‌پوش بر روی یک شاسی ‌بلند وانت یا کامیون سفارشی ساخته شده است. این وسایل نقلیه برای مقاومت در برابر تلاش برای سرقت و آدم‌ربایی طراحی شده‌اند. شیشه‌های مقاوم در برابر گلوله و پوسته‌های تقویت شده و کابین‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که گلوله‌های اکثر اسلحه‌ها و تفنگ‌ها را اداره می‌کنند.

 • امنیت و ترافیک
  ممکن است برخی از حودروهای جا به جایی  پول در کشورهای خاص دارای چراغ‌های هشداردهنده یا آژیر چشمک‌زن باشند. در صورت حمله، بیشتر اتومبیل‌های زره پوش دارای یک تیرآهن یا سپر تقویت شده برای عبور از محاصره یا سایر اشیا جاده‌ای هستند. آن‌ها معمولاً دارای دوربین‌های مداربسته هستند که توسط راننده مشاهده می‌شوند، در وانت ضبط می‌شوند و همچنین در یک اتاق کنترل از راه دور ضبط می‌شوند درصورتی‌که ضبط‌شده‌های ون توسط دزدان یا مهاجمان به سرقت می‌رود. با ظهور فناوری GPS، اتومبیل‌های زرهی ظاهر می‌شوند.
 • کنترل دسترسی
  تعدادی ابزار برای جلوگیری از دسترسی کارمندان غیرامنیتی به وانت از جمله برداشتن قفل‌های درب خارجی استفاده می‌شود.
  نگهبانان مسلح ممکن است وسیله نقلیه را داشته باشند یا نداشته باشند. چنین ماشین حمل پولی معمولاً توسط شرکت‌های امنیتی اداره می‌شوند و از این ‌رو اغلب به آنها “ون‌های امنیتی” گفته می‌شود.

کاربرد ماشین حمل پول در موارد دیگر

علی‌رغم عملکرد اصلی آنها به ‌عنوان وسیله‌ای ایمن برای انتقال مواد با ارزش از یک مکان به مکان دیگر، از ماشین حمل پول گهگاهی برای اهداف دیگر استفاده می‌شود. به ‌عنوان ‌مثال، در جریان تیراندازی 1997 در هالیوود شمالی، افسران LAPD به‌منظور استخراج غیرنظامیان و افسران زخمی از صحنه تا انتهای تیراندازی، یک ماشین زرهی را فرماندهی می‌کردند. این امر منجر به معرفی خودروهای ویژه زرهی SWAT برای چنین شرایطی شد.

جایگزین‌های ماشین حمل پول

سیستم‌های هوشمند خنثی‌سازی اسکناس اغلب به‌عنوان جایگزینی برای اتومبیل‌های حمل پول یا به‌عنوان محافظتی مکمل برای به ‌عنوان ‌مثال، در اتومبیل‌های نیمه زرهی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تجهیز ماشین حمل پول به‌صورت تخصصی

با کاربرد های ماشین حمل پول آشنا شدیم و حالا نیز باید دانست که ماشین حمل پول چه ویژگی هایی باید داشته باشد که ایمن و قابل اعتماد باشد.

فیلم خودرو حمل پول آرکا رو در پایین این صفحه می تونی ببینی :)

ماشین حمل پول در بانک‌ها و شرکت‌هایی که تضمین‌کننده وجه نقد هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای جابه‌جایی پول در بین بانک‌ها لازم است از خودروهایی با ضریب ایمنی بالا استفاده شود. برای این کار لازم است تا از متخصصین این حوزه استفاده کنید. متخصصین تأمین امنیت برای حمل پول و طلا چند نکته را به طور عمده باید رعایت کنند. بدون رعایت کردن این مسائل و عدم استفاده از گاوصندوق ممکن است منجر به ایجاد خسارت‌های غیر قابل جبرانی شود. نکاتی که برای تجهیز کردن ماشین حمل پول لازم است، شامل موارد زیر می‌شود.

 • ماشین جابه‌جایی پول نباید تفاوتی با سایر ماشین‌ها داشته باشد.
 • غیرقابل‌نفوذ و سرقت‌ ناپذیر باشد.
 • از گاو‌صندوق‌های مطمئن و رسوخ‌ناپذیر در آن استفاده شود.
 • فضای داخلی ماشین باید کاملاً اختصاصی برای این کار طراحی شده باشد.

این موارد به طور عمومی و کلی باید مورد توجه قرار بگیرند. رعایت ‌نکردن هر یک از این موارد موجب از بین ‌رفتن امنیت ماشین و در نهایت ایجاد زمینه سرقت می‌شود. برای اینکه با جزئیات هر یک از موارد گفته ‌شده بیشتر آشنا شوید، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

ماشین جابه‌جایی پول نباید تفاوتی با سایر ماشین‌ها داشته باشد: خودرو حمل پول در خیابان‌های شهر تردد می‌کند و به همین دلیل در خطر شدید سرقت و دست‌برد قرار می‌گیرد. اگر که ماشین حمل پول دارای ظاهری متفاوت از سایر خودروها باشد توجه بیشتری را به خود جلب می‌کند. در این شرایط تشخیص خودرویی که حاوی مقدار زیادی پول نقد است کار سختی نیست و احتمالاً سرقت‌های زیادی صورت بگیرد.

برای پیشگیری از این کار لازم است تا خودرو حمل پول کاملاً شبیه به سایر خودروها باشد به ‌نحوی‌که هنگام تردد در خیابان‌ها و قرارگیری در میان سایر ماشین‌ها قادر به شناسایی نباشد. ماشین حمل پول فقط در قسمت درونی آن و سیستم‌های حفاظتی که در فضای درونی ماشین مثل گاوصندوق قرار می‌گیرد با دیگر خودروها متفاوت است. در این حالت بدون بازکردن درب خودرو کسی متوجه ماشین و کار اصلی آن نمی‌شود.

غیرقابل‌نفوذ و سرقت‌ناپذیر باشد: ضدسرقت بودن یک ماشین مهم‌ترین ویژگی ماشین حمل پول است. هر بانک یا مؤسسه مالی باتوجه‌به راه‌های کنترل امنیت مختص به خود، ماشین را نفوذناپذیر و ضدسرقت می‌کند. البته به ‌طور کلی فضای درونی ماشین را یک گاوصندوق در نظر گرفته و با نصب یک درب ضدسرقت باعث نفوذ ناپذیری خودرو می‌شوند. همچنین کنترل عبور و مرور خودرو نیز از دیگر مواردی است که برای ضدسرقت بودن آن انجام می‌شود.

از گاو ‌صندوق‌های مطمئن و رسوخ‌ناپذیر در آن استفاده شود: همان‌ طور که در مورد قبل به آن اشاره کردیم ضدسرقت بودن خودرو حمل پول در درجه اول قرار دارد. هر بانک و یا شرکت سرمایه گذاری از روش‌های مخصوص به خود برای تأمین امنیت ماشین استفاده می‌کند؛ اما روشی که برای این مهم منظور می‌شود، استفاده از گاوصندوق است. در این مورد هم می‌توان از تعدادی گاوصندوق در ماشین حمل پول استفاده کرد و یا می‌توان فضای درونی ماشین را به‌ عنوان یک گاوصندوق بزرگ در نظر گرفت و در نهایت با نصب دربی کاملاً غیرقابل ‌نفوذ و ضدسرقت، امنیت ماشین را تأمین کرد.

فضای داخلی ماشین باید کاملاً اختصاصی برای این کار طراحی شده باشد: فضای داخلی خودرو حمل پول باید متناسب با کار خودرو طراحی شود. قضای درونی باید قابلیت جادادن و نگه‌داری از مقدار زیادی وجه نقد را داشته باشد. در ماشین حمل پول معمولاً از یک صندوق عمودی برای قراردادن وجه نقد استفاده می‌شود. همین‌طور دو سکو نیز در دو طرف ماشین طراحی می‌شود تا کیسه‌های پول را بر روی آن‌ها قرار بدهند.

مقاوم‌سازی بدنه خودرو حمل پول

مقاوم‌سازی بدنه ماشین حمل پول با توجه ‌به درخواست هر بانک یا مؤسسه صورت می‌گیرد و برای هرکدام دارای استاندارهای متفاوتی است. به ‌طور کلی مقاوم‌سازی بدنه خودرو حمل پول شامل موارد زیر می‌شود:

 • مقاوم ساختن شیشه‌ها در برابر گلوله
 • مقاوم کردن بدنه در برابر حملات مسلحانه و گلوله
 • به‌کاربردن لاستیک‌های ضد پنچری در ماشین
 • به‌کاربردن سیستم تهویه هوا برای تصفیه هوای داخل ماشین در صورت حملات گازی مثل گاز اشک‌آور
 • جایگزینی باک، باتری و رادیاتور ماشین با نمونه‌های ضد انفجار

بهبود توان ماشین حمل پول

با افزایش تجهیزات درونی خودرو حمل پول و قرار دادن گاوصندوق و یا درب‌های ضدسرقت، وزن خودرو زیاد می‌شود و تحمل این وزن نیاز به یک سری اقدامات برای بهبود توان مکانیکی ماشین دارد. شاسی این‌گونه خودروها باید تقویت شود تا وزن بیشتری را تحمل کند. همچنین موتور خودرو نیز برای شتاب بیشتر باید تقویت شود. ترمز‌های استفاده شده در این نوع خودرو‌ها بهتر است که از نوع ABS باشد تا در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.

استفاده از تجهیزات الکتریکی، مخابرات و دیجیتال در ماشین حمل پول

این تجهیزات باعث افزایش امنیت می‌شوند و مهم‌ترین نکته اینکه استفاده از این تجهیزات در صورت بروز مشکل در روند جابه‌جایی تا حد زیادی به کمک شما می‌آید. این ابزارهای دیجیتال و الکتریکی با توجه‌ به نیاز هر فرد و مؤسسه بر روی ماشین حمل خودرو نصب می‌شود. این وسایل عبارت هستند از:

 • بی‌سیم
 • سیستم موقعیت‌یاب (GPS)
 • سیستم فیلم و تصویربرداری از محیط اطراف خودرو
 • دوربین دنده عقب در خودرو
 • سیستم‌های حرارتی و دید در شب
 • سیستم اطفاء حریق
 • سیستم هشداردهنده
 • جعبه سیاه

مواد استفاده شده در ساخت ماشین حمل پول

دیوارها، کف، سقف و درهای اتومبیل زره‌پوش همگی از فولاد ساخته شده‌اند. در سال‌های اخیر، از هر دو فولاد ضدزنگ و گالوانیزه برای مبارزه با زنگ‌زدگی و خوردگی بدن استفاده شده است.

این فولاد سخت می‌شود تا مقاومت گلوله خود را افزایش دهد، یا با عملیات حرارتی یا با افزودن مقادیر زیاد کروم (فلز بسیار سخت) و نیکل (فلز بسیار متراکم) در طی فرایند جعل و در برخی از کاربردها، از پارچه فایبرگلاس بالستیک معروف به رووینگ بافته شده برای داخلی سازی بدنه استفاده می‌شود.

گاوصندوق در ماشین حمل پول

گاوصندوق‌ها از ابزارهایی قدیمی و پراستفاده برای نگه‌داری وجه نقد و یا اموال با ارزش محسوب می‌شوند. گاوصندوق‌ها موارد کاربرد زیادی دارند. از آن‌ها برای نگهداری اموال با ارزش و پول نقد در ساختمان‌ها، شرکت‌ها، اداره‌ها و … استفاده می‌شود.

یکی از موارد پرکاربرد استفاده از گاوصندوق ماشین‌های حمل پول است. ماشین حمل پول برای جابه‌جایی پول نقد بین بانک‌ها و مؤسسات مالی مورداستفاده قرار می‌گیرد. همان‌طور که در بخش‌های قبل گفتیم این خودروها باید با استفاده از تجهیزات و ابزارهای لازم به طور کامل تجهیز شده و برای حمل پول اختصاصی شوند.

گاوصندوق یکی از مواردی است که برای تجهیز نمودن اتومبیل حمل پول مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته به این معنا نیست که در این ماشین‌ها از چند گاوصندوق استفاده می‌شود. بلکه به معنای قراردادن محفظه درونی ماشین به‌ عنوان گاوصندوق و نصب درب ضدسرقت همانند گاوصندوق‌ها است. استفاده از درب و سیستم امنیتی که در انواع گاوصندوق‌ها استفاده می‌شود، باعث افزایش امنیت ماشین حمل پول شده و درجه تخصصی شدن ماشین برای این امر را بیشتر می‌کند.

البته لازم به ذکر است که مواردی وجود دارد که از چندین گاوصندوق در یک ماشین استفاده می‌کنند. در هر صورت استفاده از گاوصندوق‌ها به هر شکل منجر به افزایش ایمنی و نفوذ ناپذیر شدن می‌شود.

انواع ماشین حمل پول

خودروی سبک: ماشین حمل پول سبک برای جابه‌جایی و انتقال وجه نقد در سطح شهر استفاده می‌شود. این خودروها دارای سطح امنیتی قابل قبولی هستند.

دو بخش محفظه جلویی برای سرنشینان و گاوصندوق از بخش‌های اصلی این ماشین می‌باشند. خودرو سبک حمل پول با توجه ‌به نیاز هر موسسه یا بانک مقاوم‌سازی می‌شود.

خودروی سنگین: خودرو سنگین حمل پول یا ماشین زرهی حمل پول از مقاوم‌ترین خودروها برای حمل و جابه‌جایی پول هستند. این ماشین‌ها به مقدار زیادی مقاوم‌سازی شده‌اند و امنیت آن‌ها از ماشین حمل پول سبک بسیار بیشتر است.

خودروی حمل پول سنگین ظاهری متفاوت‌تر از سایر خودروها دارد. این خودرو برای جابه‌جایی وجه نقد در بین شهرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این خودروها در برابر حملات با سلاح‌های سنگین مقاوم هستند. به طور مثال در برابر انفجار و یا نارنجک کم‌تر آسیب می‌بینند.

ویژگی‌های گاوصندوق در ماشین حمل پول

از اصلی‌ترین سدهای امنیتی که در موارد مختلف استفاده می‌شود، گاوصندوق می‌باشد. گاوصندوق‌ها دارای لایه‌های فلزی سنگین هستند و به همین دلیل سوارکردن آن‌ها بر روی ماشین حمل پول کمی مشکل است.

برای ماشین‌های حمل پول از گاوصندوق‌هایی با ویژگی‌های متفاوت از گاصندوق‌های معمول استفاده می‌شود. ویژگی‌های گاوصندوق ماشین حمل پول شامل موارد زیر می‌باشد:

 • دارای زبانه اطمینان و استفاده از هرگونه سیستم‌های ضدسرقت
 • رنگ‌آمیزی کوره‌ای الکترواستاتیک
 • مهار کردن درب از چهار طرف طبق استانداردهای گاوصندوق
 • به‌کاربردن ورق آلومینیومی و آلیاژی خاص برای ضذ نفوذ کردن
 • کاربرد محافظه پشت قفل
 • به‌کاربردن انواع رمزهای دیجتال، الکتریکی و مکانیکی
 • استفاده از راه‌های تشخیص هویت برای بازکردن درب
 • ساخته‌شده از فوم‌های سبک ضد حریق
 • مقاوم کردن مکانیزم باز شدن درب با سیستم تسمه

خودرو حمل پول برای جابه‌جایی و حمل پول نقد و یا طلا بین بانک‌ها و شرکت‌های مالی جابه‌جا می‌شود. جابه‌جایی ماشین حمل پول در شهر صورت می‌گیرد و به دلیل قرارگرفتن در معرض سرقت شدید لازم است تا نکاتی برای ضدسرقت بودن آن تعبیه شود.

در این مقاله تمامی نکاتی را که مربوط به افزایش امنیت برای اتومبیل حمل پول نیاز بد را توضیح دادیم. گاوصندوق از جمله موارد بسیار مهم در تجهیز نمودن ماشین حمل پول است. با خرید بهترین نوع از گاوصندوق‌ها می‌توانید امنیت شرکت، خودرو حمل پول و … را بیشتر کنید.

در نهایت به معرفی بهترین شرکت تولید کننده ماشین حمل پول و محصولات امنیتی می پردازیم.

تولید کننده برتر ماشین حمل پول در ایران

آرکا مجموعه ای است با نیم قرن سابقه، که توسط تیمی خبره، جوان و آموزش دیده اداره می شود.

شرکت آرکا، تولید کننده انواع گاوصندوق و محصولات ایمنی است، از جمله صندوق های نسوز، گاوصندوق های دیجیتال، گاوصندوق های ضد سرقت، صندوق های آسانسوری طلافروشی، درب های امنیتی وزارت خانه ها و …، بلاکر امنیتی یا راهبند، ماشین های حمل پول و… می باشد.

برای اولین بار در ایران و خاورمیانه، شرکت آرکا، ماشین حمل پول را به گاوصندوقی فوق ایمن، ضدسرقت و نسوز تجهیز گرداند. و گاوصندوقی سیار به جهت حمل و جا به جایی پول، اشیا و مدارک با ارزش تولید کرد. آرکا تنها تولیدکننده خودرو حمل پول فوق ایمن، محصولات خود را در این زمینه به سراسر ایران و کشورهای همسابه ارسال می کند.

شرکت صندوق نسوز آرکا، با تولید محصولات امنیتی با ضمانت، به ویژه ماشین حمل پول از برترین شرکت های تولید کننده محصولات امنیتی می باشد. ماشین های حمل پول که توسط آرکا تولید می شوند، بدون هیچ محدودیتی و طبق سفارش مشتری اجزا آن تولید و تجهیز می شوند.

خرید ماشین حمل پول

با توجه به اینکه خودروهای امنیتی از جمله ماشین حمل پول، در اصناف خاصی کاربرد دارند، بایستی به صورت سفارشی، در ابعاد و ویژگی های مورد نظر کاربر طراحی شوند.

آرکا اولین تجهیزکننده ماشین حمل پول به گاوصندوق در ایران می باشد. ماشین حمل پول آرکا به نحوی طراحی شده که همانند یک گاوصندوق فوق ایمن، نسوز و ضدسرقت باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره رایگان و ثبت سفارش با کارشناسان فروش در صفحه تماس با ما ارتباط بگیرید.

فروشگاه اینترنتی گاوصندوق آرکا

گاوصندوق آرکامجموعه تولیدی انواع گاوصندوق، گاوصندوق دیجیتال، درب های نسوز و سیستم‌های ضد سرقت که بیش از دو دهه سابقه در زمینه طراحی و تولید گاوصندوق‌های نسوز دارد.محصولات این شرکت در اندازه‌های متفاوت و کاربری‌های گوناگون از گاو صندوق خانگی تا اداریرا در بر می‌گیرد. به دست آوردن گواهینامه‌های متعدد برای کیفیت و ماندگاری و ایمنی صندوق نسوز آرکا، اعتبار ویژه‌ای به تولیدات این شرکت ایرانی بخشیده است. برای خرید گاوصندوق می توانید تمامی گاو صندوق های آرکا را با دو سال گارانتی وخدمات پس از فروش مادام العمر آرکا، پس از مشاهده قیمت گاوصندوق با تخفیف ویژه بصورت اینترنتی، با خاطری آسوده گاوصندوقی ایمن خریداری کنید.

 

ویدئو خودرو حمل پول آرکا

جهت مشاهده فیلم ماشین حمل پول آرکا اینجا کلیک کنید

کلیک کنید

مقالات مرتبط

گاوصندوق خارجی

گاوصندوق کره ای

آیا گاوصندوق کره ای بخریم؟ هر آنچه باید در مورد گاوصندوق کره ای بدانید در این مقاله به درخواست کاربران عزیز آرکا پیرو موضوع گاوصندوق

ادامه مطلب »
خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *