Search
Close this search box.

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

هر آنچه باید درباره کلید های عمومی و خصوصی ارزهای دیجیتال بدانید

کلید خصوصی و روش های نگهداری از آن

امروزه با فراگیر شدن ارزهای دیجیتال و احتمال جایگزینی این ارزها به عنوان پول در خرید و فروش ها باید تمام نکات ایمنی مرتبط با آن را یاد بگیریم تا در نگه داری این ارزها بهترین عملکرد را داشته باشیم. محافظت و نگهداری از کلید خصوصی یکی از دغدغه های افراد می باشد که در این مقاله به این موضوع مهم می پردازیم.

کلید خصوصی ارز دیجیتال

کلید عمومی و کلید خصوصی چیست؟

در درون هر کیف پول دو رشته متنی بلند وجود دارد: کلید خصوصی (Private Key) و کلید عمومی (Public Key). در واقع اگر بخواهیم دقیق‌تر بررسی کنیم، وظیفه اصلی برنامه کیف پول این است که این دو کلید را ذخیره کند؛ چراکه این کلیدها هستند که نشان می‌دهند شما مالک مقداری ارز دیجیتال هستید یا خواهید بود.

کلید خصوصی رشته‌ای متنی از حروف و اعداد انگلیسی است که مانند رمز کارت بانکی شما عمل می‌کند. به‌بیان ساده، از کلید خصوصی برای خرج‌کردن دارایی استفاده می‌شود و می‌شود کلید خصوصی را همان دارایی یک کیف پول دانست.

بنابراین در بیشتر کیف پول‌ها، به‌جای این کد طولانی و گیج‌کننده، عبارتی بین ۱۲ تا ۲۴ کلمه‌ در قالب «عبارت بازیابی» (Mnemonic phrase یا Seed phrase) به شما داده می‌شود. این عبارات را هرگز نباید از آن عکس گرفت یا در جایی ذخیره سازی کرد و بهترین راه نوشتن این عبارات بر روی کاغذ و نگهداری آن ها در امن ترین جای ممکن هست زیرا تمام دارایی های شما همین عبارات روی کاغذ است. در ادامه به بررسی امن ترین مکان برای نگهداری کلید خصوصی می پردازیم.

کلید عمومی هم مانند کلید خصوصی رشته‌ای متنی از حروف و اعداد انگلیسی است که از نظر ریاضی با کلید خصوصی پیوند دارد و به‌نوعی این دو کلید مکمل یکدیگر هستند. اشتراک‌گذاری آن هیچ مشکلی ندارد و مثل شماره کارت می باشد و اگر کسی بخواهد دارایی دیجیتال به کیف ما بریزد با داشتن کلید عمومی می تواند این کار را انجام دهد.

رمزنگاری غیر متقارن چیست؟

رمزنگاری غیر متقارن از دو کلید مجزا و در عین حال، مرتبط به هم استفاده می‌کند. این دو کلید، همان کلید عمومی و کلید خصوصی هستند. کلید عمومی برای رمزگذاری اطلاعات و کلید خصوصی برای رمزگشایی این اطلاعات استفاده می‌شود. در این مکانیزم، کلید خصوصی باید به صورت محرمانه و شخصی نگهداری شود.

فرض کنید شما رئیس یک سازمان جاسوسی هستید و باید سازوکاری را برای ماموران خود تهیه کرده تا بتوانید اطلاعات ارسالی آن‌ها را به‌صورت امن دریافت کنید. در این شرایط، شما نیازی به برقراری ارتباط دو طرفه ندارید؛ چراکه ماموران شما از قبل، همه دستورات‌شان را دریافت کرده‌اند

بنابراین، تنها قرار است گزارش‌هایی که توسط آن‌ها تهیه می‌شوند را دریافت کنید. رمزنگاری غیر متقارن (استفاده از کلید عمومی و کلید خصوصی) به شما امکان می‌دهد با استفاده از کلید خصوصی، اطلاعات ارسال شده توسط ماموران خود را دریافت و رمزگشایی کنید

روش تولید کلید عمومی و کلید خصوصی

روش کار رمزنگاری غیر متقارن، بر اساس نوعی از الگوریتم رمزنگاری است. این الگوریتم از یک پروتکل تولید کلید (نوعی از سازوکار ریاضی) برای ایجاد جفت کلید مورد نیاز استفاده می‌کند. هر دو کلید (عمومی و خصوصی) از طریق روابط ریاضی به یکدیگر مرتبط هستند. به‌علاوه، رابطه بین دو کلید در هر الگوریتم رمزنگاری متفاوت است. اساسا این الگوریتم شامل دو کارکرد است: رمزنگاری اطلاعات و رمزگشایی از آن.

امضای دیجیتال چیست؟

برای اینکه تراکنش ارزهای دیجیتال در بلاکچین نهایی شود، باید تراکنش‌ها امضا (دیجیتال) شوند. بهتر است با بررسی قدم به قدم نحوه انجام تراکنش در رمز ارزها، نقش امضای دیجیتال را بهتر بشناسیم

مرحله اول

دوست‌تان تصمیم می‌گیرد مقداری ارز دیجیتال برای شما ارسال کند. این فرد برای ارسال این تراکنش باید از کلید عمومی که به او داده‌اید، استفاده کند. بعد از این کار، فقط شما می‌توانید با کلید خصوصی خودتان، این تراکنش را رمزگشایی کرده و به ارزهای دیجیتال ارسالی، دسترسی پیدا کنید.

مرحله دوم

زمانی که شما از کلید خصوصی‌تان برای رمزگشایی این تراکنش استفاده می‌کنید، در واقع آن را امضا کرده‌اید تا همه اعضای شبکه بدانند این تراکنش متعلق به شما بوده و کسی آن را دستکاری نکرده است. امضای دیجیتال با ترکیب کلید خصوصی و اطلاعاتی که در تراکنش ارسال‌شده قرار دارد، ایجاد می‌شود.

مرحله سوم

در آخرین مرحله، اعتبار تراکنش‌ با استفاده از روش رمزنگاری غیر متقارن تایید می‌شود

به زبان ساده، کاربرد امضای دیجیتال هم مثل همان امضای معمولی است. وقتی شما برگه یا سندی را امضا می‌کنید، نشان می‌دهید که تعهد یا مسئولیت چیزی را پذیرفته‌اید. امضای دیجیتال نیز همین کاربرد را دارد. با امضای دیجیتال یک تراکنش، مالکیت وجوه دیجیتالی که برای شما ارسال شده را در اختیار می‌گیرید

کلید خصوصی کجا ذخیره می‌ شود؟

کلید خصوصی هر فرد در کیف پول ارز دیجیتال قرار دارد. کیف پول ارز دیجیتال فضایی برای دریافت، ارسال و مدیریت دارایی‌های دیجیتال است. کیف پول ممکن است به شکل‌های نرم‌افزاری برای نصب در کامپیوتر یا موبایل باشد. نسخه‌های سخت‌افزاری از کیف پول یا والت هم وجود دارد که ظاهری شبیه به دستگاه حافظه USB یا فلش دارند. پس متوجه شدیم که کلید خصوصی هر فرد در بلاکچین یک رمز ارز نیست، بلکه در والت قرار دارد. کیف پول‌ها، به‌جای این کد طولانی و گیج‌کننده، عبارتی بین ۱۲ تا ۲۴ کلمه‌ در قالب «عبارت بازیابی» (Mnemonic phrase یا Seed phrase) به شما داده می‌شود. این عبارات را هرگز نباید از آن عکس گرفت یا در جایی ذخیره سازی کرد و بهترین راه نوشتن این عبارات رو کاغذ و نگه داری آن ها در امن ترین جای ممکن یعنی گاوصندوق هست زیرا تمام دارایی های شما همین عبارات روی کاغذ است.

نگهداری از کلید خصوصی

امنیت و نگهداری کلید خصوصی

برای نگهداری از کلیدخصوصی بایستی نکات اولیه ای از جمله، به اشتراک نزاشتن آن با دیگران، نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول های مختلف، استفاه از پسووردهای طولانی و ساخت کلمه عبوری که شامل انواع کاراکترها باشد، نرم افزارهای خود را مرتب مدیریت و بروز کنید، ایمن و پاکسازی دستگاه خود در برابر بدافزارها و … را باید رعایت کنید.

باید توجه داشته باشید که عبارت بازیابی (Mnemonic phrase یا Seed phrase) را به شکل کاملا آفلاین و روی یک کاغذ یادداشت کنید و آن ها را در محصولات امنیتی قابل اعتمادی نظیر گاوصندوق های برندهای مطرح که بالاترین امنیت را دارند قرار دهید زیرا این عبارات در واقع تمام سرمایه شماست و نباید دست هیچ کسی بیفتد چون با در دست داشتن این عبارات می تواند به تمام دارایی های شما دسترسی پیدا کند و آن ها را از شما سرقت کند.

بهترین محصول امنیتی برای محافظت کلید خصوصی

شرکت آرکا، از جمله برندهای مطرح در زمینه تولید تخصصی انواع محصولات امنتی و گاوصندوق می باشد.

برای نگهداری از انواع اطلاعات شخصی و محافظت از عبارات ارزهای دیجیتال می توانید محصولات این شرکت را با خاطری آسوده تهیه کنید. چرا که گاوصندوق های آرکا تماما طبق استاندارد و نکات امنیتی تولید می شوند.

محصولات این شرکت توسط متریال استاندارد و درجه یک از جمله آلیاژ فولادی، بتن صدرصد مسلح، قفل ها و موتور رمز های دیجیتال، بیومتریک و مکانیکی و … تولید می شوند.

از جمله تمایزات این برند، تجهیز گاوصندوق ها به تکنولوژی روز دنیا، از جمله سیستم های امنیتی ضدسرقت مخفی، سیستم های هوشیار پیامکی، جی پس اس (GPS)، دوربین مداربسته در داخل گاوصندوق و … می باشد.

جهت خرید گاوصندوق فوق ایمن آرکا برای نگهداری از کلید خصوصی ارزهای دیجیتال خود می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان فنی آرکا استفاده کنید. تمامی محصولات پیشنهادی با در نظر گرفتن شرایط مشتری ارائه می شوند. لازم به ذکر است در صورت تمایل مشتری و طبق صلاحدید، بهترین گاوصندوق برای کاربر توسط تیم طراحان آرکا طراحی و در صف تولید محصولات سفارشی قرار می گیرد.

 

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

گاوصندوق خارجی

گاوصندوق کره ای

آیا گاوصندوق کره ای بخریم؟ هر آنچه باید در مورد گاوصندوق کره ای بدانید در این مقاله به درخواست کاربران عزیز آرکا پیرو موضوع گاوصندوق

ادامه مطلب »

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *