Search
Close this search box.

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

گاوصندوق غیر ایمن و خر صندوق چه گاوصندوقی است؟

در این مقاله به تفسیر گاوصندوق های غیر ایمن و خر صندوق ها می پردازیم.

خریدن یک گاوصندوق، تصمیمی است که حتی برای چندین سال بعد از خرید آن درصورتی که درست انتخاب کرده باشید از خرید خود راضی خواهید بود.

در دوران گذشته گاوصندوق ها بیشتر در اختیار افراد ثروتمند و مرفه جامعه بودند، اما با گذشت زمان و نیاز به امنیت هر چه بیش تر، شاهد افزایش تعداد تولیدکنندگان گاوصندوق و افزایش تنوع و قیمت صندوق های ایمنی بوده ایم و در نتیجه افراد زیادی تمایل به خرید گاوصندوق پیدا کردند. با این حال همه ی گاوصندوق ها با یک کیفیت ساخته نمی شوند .

اگر نگاهی به صنعت بیاندازید، گاوصندوق هایی خواهید یافت که چیزی بیشتر از یک جعبه ی فلزی نازک نیستند. اگر مقداری تحقیق در این زمینه داشته باشید متوجه می شوید که انواع مختلفی گاوصندوق با کیفیت ها و ویژگی های متفاوت در بازار وجود دارد.

بسیاری از شرکت هایی که در زمینه ی خرید گاوصندوق به شما مشاوره می دهند از تجربه ی کافی در این زمینه برخوردار نیستند و با کمی تحقیق می توان فهمید که محصول معرفی شده متعلق به شرکت آنها هست یا خیر و یا اینکه شرکت آنها وجود خارجی دارد یا خیر.

خر صندوق یا گاوصندوق غیر ایمن، محصولی است که به هیچ وجه قابل اعتماد نیست. این گاوصندوق های غیر ایمن، از درجه امنیت پایینی برخوردار هستند و گاها با ادعای کاذب فروشندگان ضدسرقت و نسوز تلقی می شوند. اما حوادثی از جمله آتش سوزی ساختمان پلاسکو گواهی است بر این امر. گاوصندوق های ساختمان پلاسکو با فرض نسوز بودن، در آتش سوختند و متلاشی شدند. اما علت چه بود؟

گاوصندوق غیر ایمن
نمونه ای از گاوصندوق های غیر ایمن که در برابر آتش سوزی مقاومت نداشته است.

خصوصیات صندوق‌های غیر ایمن

گاوصندوق های غیر ایمن که از کیفیت پایینی برخوردار هستند مشکلات بسیاری را برای خریداران خود به وجود می آورند. پس باید در هنگام خرید گاوصندوق اصل و ایمن به نکات بسیار مهمی توجه کرد.

1_ افزایش رطوبت می تواند باعث ایجاد مشکل برای گاوصندوق شما بشود.

گاوصندوق هایی که برای محافظت در برابر آتش سوزی ساخته شده اند، مستعد جمع شدن رطوبت در داخل آن ها هستند. در مناطق مرطوب احتمال این امر بیشتر می شود .

یکی از نشانه های واضح وجود رطوبت در داخل گاوصندوق این است که با باز کردن درب آن بوی کپک می آید به این دلیل که گاوصندوق های مقاوم در برابر آتش به گونه ای طراحی شده اند که مانع از ورود هوای تازه به داخل می شوند و همین امر باعث تجمع رطوبت در داخل می شود.درصورتی که در گاوصندوق های مقاوم در  برابر آتش از فلز مناسب استفاده نشود ، حرارت زیاد باعث ذوب شدن بدنه یا بخشی از آن می شود که باعث از بین رفتن محتویات داخل صندوق می گردد.

2_ دست کم گرفتن سارقان

یک سارق ممکن است بیشتر زندگی خود را به فعالیت های غیر قانونی اختصاص بدهد و ما به هیچ عنوان نباید آنها را دست کم بگیریم و گمان کنیم آنها بی تجربه هستند چرا که آن ها نیز بهتر از هر کسی جا مخفی ها و روش های بازکردن صندوق های ایمنی را می دانند. باید بدانیم که صرف خرید یک گاوصندوق بدون درنظر داشتن کیفیت و تایید های مجاز فقط کار را برای سارقان راحت تر کرده ایم .

در گاوصندوق های غیر ایمن ورق های به کار رفته در بدنه و درب صندوق به قدری بی کیفیت هستند که به راحتی می توان بدنه را با یک دریل یا شیِء نوک نیز شکافت و به محتویات داخل دسترسی پیدا کرد. اگر گاوصندوقی با قفلی خریداری کنید که از نظر امنیتی مورد تایید و آزمایش قرار نگرفته است و گواهی های ایمنی لازم را دارا نیست پس انتظار محفوظ ماندن محتویات گاوصندوق در برابر سارقان را نداشته باشید.

3_ شیوه های ساخت ضعیف

چیزی که در درجه ی اول مهم است این است که هدف شما از خرید گاوصندوق برای چه کاری است. باید در ابتدا هدف خود را مشخص کنید و سپس متناسب با آن گاوصندوق خود را خریداری کنید .

بعضی از تولید کنندگان، برای تولید ارزان با استفاده از مواد اولیه بی کیفیت و روش های ساخت غیر استاندارد، گاوصندوق هایی غیر ایمن تولید می کنند.

ساختار درب گاوصندوق نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید به فلز کار شده در آن توجه کرد. استفاده از ورق های ضعیف و بی کیفت در بدنه، استفاده از قفل های بی کیفیت و با ایمنی پایین، استفاده از گچ یا ماسه به جای بتن در داخل بدنه ی گاوصندوق، تعدادی از مواردی است که در هنگام خرید باید حتما مد نظر داشته باشید .

4_ وزن را در هنگام خرید گاوصندوق در نظر داشته باشید

اگر برای خرید گاوصندوق مناسب خود لیستی تهیه کرده اید، وزن را باید در اولویت قرار دهید. ممکن است در خانه یا آپارتمانی که زندگی می کنید اجازه ی پیچ کردن به کف یا قرار دادن گاوصندوق به دیوار را نداشته باشید پس مطمعن باشید که علاوه بر وزن سنگین که مانع از جابه جایی راحت گاوصندوق شما می شود، بدنه ی گاوصندوق هم از ایمنی کافی برخوردار است تا عاملی باشد برای بازماندن سارقان در جابه جایی یا پاره کردن بدنه گاوصندوق.

در طبقه های هم کف توصیه می شود که حتما از گاوصندوق های سنگین استفاده شود که امکان جا به جا شدن کم باشد.

5_ استفاده از فولاد برای بدنه و درب ها ضروری است

هیچ جایگزینی برای درب ها و بدنه های فولادی برای محافظت در برابر سرقت وجود ندارد. از آنجایی که تولید فولاد هزینه بر است و قیمت آن گران است، بعضی از تولید کنندگان برای تولید گاوصندوق هایی با قیمت پایین، از فلزهایی با کیفیت پایین در بدنه و درب استفاده می کنند که ایمنی لازم را برای محافظت از محتویات گاوصندوق دارا نیستند. استفاده از ورق های فولادی بی کیفیت یا ورق های فولاذی با ضخامت کمتر باعث می شود امنیت گاوصندوق تحت تاثیر قرار بگیرد.

متاسفانه امروزه بسیاری از گاوصندوق های موجود در بازار کابینت های فلزی نازکی هستند بدون اینکه توانایی محافظت در برابر آتش یا سرقت را داشته باشند. این نوع گاوصندوق ها را معمولا با وانت و در کنار خیابان می فروشند و بدلیل قیمت پایینی که دارند مشتریان خاص خود را دارند. اشخاصی که از این گاوصندوق ها خرید می کنند در صورت بروز مشکل، کاری از دست شان بر نمی آید چون این گونه تولید کنندگان هیچ خدمات پس از فروشی برای مشتریان خود ندارند و دسترسی به آنها غیر ممکن یا بسیار دشوار است. ضرب المثل هر چقدر پول بدهی به همان مقدار آش میخوری برای این افراد مصداق دارد.

در پایان جمع بندی کوتاهی داریم که با یک سوال مطرح میکنیم ، چگونه یک گاوصندوق مناسب انتخاب کنیم ؟

برای خرید گاوصندوق باید ساختار، ضخامت فلز و جنس آن، نوع قفلی که روی آن نصب می شود و مقاومت در برابر آتش سوزی، رطوبت را مد نظر داشت. در صورتی که از یک برند معتبر خرید خود را انجام دهید می توانید بابت تمامی موارد گفته شده اطمینان خاطر داشته باشید و از خرید خود راضی باشید.

در نهایت باید بدانیم، در هنگام خرید گاوصندوق باید به نکات بسیار مهمی توجه کرد. چرا که از یک گاوصندوق مرغوب، معتبر و ایمن می توان سالیان دراز از آن استفاده کرد. به نکات خرید گاوصندوق ایمن و قابل اعتماد در وبسایت آرکا به تفسیر پرداخته شده است.

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

مقالات مرتبط

گاوصندوق خارجی

گاوصندوق کره ای

آیا گاوصندوق کره ای بخریم؟ هر آنچه باید در مورد گاوصندوق کره ای بدانید در این مقاله به درخواست کاربران عزیز آرکا پیرو موضوع گاوصندوق

ادامه مطلب »
خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

۳ پاسخ

    1. باسلام و ممنون از نظر شما
      عنوان این مقاله جنبه طنز دارد دوست عزیز و اشاره به گاوصندوق های غیرایمن و نامعتبر دارد که ضررهای بسیاری را بجا گذاشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *