xxx

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

آرکا به چه معناست

آیا می دانید معنی ارکا چیست ؟ معنی آرکا در لغت نامه دهخدا و فرهنگ فارسی معین به عنوان دو فرهنگ و واژه نامه معتبر پارسی آمده است. آرکا کاربردهای جالبی دارد و حتی اسم پسر هم هست.

در لغت نامه دهخدا آرکا به این شکل معنی شده است:

ارکا ارکا. [ اُ رِ اُ رِ ] (یونانی ، جمله ) یافتم ! یافتم ! رجوع به ارشمیدس شود.

که اشاره به ارشمیدس دارد در زمانی که در حمام عمومی راز حجم اجسام را کشف کرد و با شتاب و در حالی که لباس های خود را جا گذاشته بود فراد می زد یافتم یافتم…

آرکا یک کلمه جهانی است و در زبان ها و گویش های مختلف کاربرد ها و معنی های گوناگونی دارد. برای نمونه در اروپای شرقی و در کشور مجارستان در شهر بورشود آپائوی زمپلِن روستایی به این نام وجود دارد که طبق آخرین اخبار در سال 2009 تنها 81 تن در آن زندگی می کنند.

در زبان کردی هم کلمه آرکا وجود دارد. آر به کردی به معنی آتش است و کا نشانه مکان می باشد در نتیجه آرکا به معنی آتشکده می باشد. گهگاه در گویش های محلی به معنی برادر بزرگ نیز استفاده می شود.

شاید بیشترین کاربرد ارکا در زبان ترکی باشد. آرکا اسم پسرانه ترکی به معنای پشت است. با گویش آرخا نیز به کار برده می شود و به معنی مایه پشت گرمی و اطمینان می باشد. در ترکی استانبولی هم به معنی مایه آرامش پشتیبان و حامی می باشد.

arka

آرکا

پیدایش و ظهور گاوصندوق آرکا

مجموعه تولیدی صندوق نسوز محمدزاده با پیشرفت روز افزون گستره کاری خود کم کم به این فکر افتاد که نشان تجاری خود را هم جهانی کند تا پا به عرصه صادرات نیز بگذارد.

از این رو به فکر به روز رسانی برند محمدزاده افتاد. واژه های زیادی پیشنهاد شد و مورد بررسی قرار گرفت. از جمله می توان به آرمان، آراک، آداک، سپهر و… اشاره کرد.

از جنبه های زیادی تمامی اسم ها مورد بررسی قرار گرفتند. راحتی، گفتار، راحتی نوشتار، مفهوم و معنی کلمه، ریشه کلمه، عامیانه بودن، مثبت بودن، با مسمی بودن و همخوان با نوع کار و….

از این رو کلمه آرکا مناسب ترین گزینه پیشنهادی بود. آرکا در عین زیبایی کلمه ای است که تمام ویژگی ها و ملاک های بیان شده را همراه با هم داشت.

 مهمتر از همه اینها آرکا را می توان مخفف شعار آرامش کامل دانست. همان طور که در همین سایت و در درباره ما به تفصیل شرح دادیم، رسالت و وظیفه ای که مجموعه صندوق نسوز محمدزاده برای خود تعریف کرده بود هم همین بود.

گاوصندوق یک کالای امنیتی است که ارزشمندترین وسایل و دارایی های شخصی هر فرد را نگه می دارد. پس بهترین برند یا نشان تجاری برای گاوصندوق کلمه ای است که آرامش امنیت و اطمینان را که نتیجه زحمات این گروه تولیدی است را به نمایش بگذارد.

لوگوی آرکا نیز در نهایت دقت طراحی شد. همان طور که در تصویر لوگو پیداست به راحتی می توان اسم آرکا را در آن دید و خواند. در وواقع در اوج زیبایی بسیار ساده نیز هست.

عکس کلید در این لوگو به نشانه ایجاد و حفظ امنیت و آرامشی است که صاحب این لوگو به مشتریان خود هدیه می دهد. جالب است بدانید این لوگو به تعداد زیادی از افراد مسن و کم سواد نشان داده شد و همگی به خوبی توانستند نام برند را از روی لوگو تشخیص دهند.

آرکا

نتیجه گیری

صندوق نسوز محمدزاده با نهایت دقت و تمرکز اقدام به انتخاب نشان تجاری خود نمود. همچنین با رعایت تمام نکات در طراحی لوگو توانست یک برند با استانداردهای جهانی را بسازد.

اما این برند زمانی با ارزش است که محصولات تولید شده با نام آن کیفیت در خور توجهی داشته باشد. گروه صنعتی محمدزاده سال هاست تمام اهتمام خود را در این زمینه به کار بسته است و خوش نامی این برند در بین مردم گواه این مدعاست. 

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

 gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

۵ پاسخ

  1. پشتوانه. برند جالبی برای محصولاتتون انتخاب کردید. گاوصندوق آرکا??
    حس خوبی میده. احسنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *