گاوصندوق یا صندوق امانات بانک

دانستنی هایی در مورد صندوق امانات بانكی

دانستني هايي در مورد صندوق امانات بانكي
تعريف اوليه:
صندوق امانات يکي از سرويس‌هاي جانبي بانک‌ها به مشتريان جهت تأمين نيازهاي امنيتي آن‌ها براي محافظت از دارايي‌هاي باارزش آن‌هاست. به زبان ساده صندوق امانات يک گاوصندوق بزرگ است که بخش‌هاي مختلف آن را افراد مختلف در قالب صندوق‌هاي کوچک و بزرگ از بانک اجاره کنند. بانک تأمين‌کننده امنيت کل صندوق است.
محتويات شما در صندوق امانات كاملا محرمانه است و مي توان گفت هيچ كس به جز شما و البته خزانه دار بانك از آن اطلاعي ندارد.

اين صندوق‌ها مي‌تواند براي بسياري از افراد سودمند باشد.
اجاره يک صندوق امانت اصلاً گران نيست و در حد چند ده هزار تومان هزينه بر است. البته وديعه‌اي هم بايد براي صندوق پيش بانک بگذاريد که رقم آن بطور ميانگين هم هشت برابر ميزان اجاره ساليانه آن است که براي يک صندوق کوچک کمتر از 150 هزار تومان خواهد بود.
صندوق امانات بانک‌ها به لحاظ ايمني بسيار قابل ملاحظه است. تدابير امنيتي در صندوق‌هاي امانات بانک‌ها بالاست و به‌علاوه آن‌ها سيستم‌هاي ضد حريق و ديگر موارد حفاظتي و امنيتي را نيز در سطح بالايي دارا هستند. .

شرايط استفاده از صندوق امانات:
بشتر بانكها ، يكي از پيش شرطهاي ارائه ي اين خدمات را  داشتن حساب در همان بانک در نظر مي گيرند. بنابراين ممکن است لازم باشد که يک حساب هم در بانکي که در آن صندوق امانات گرفته‌ايد بازکنيد. البته برخي بانك ها ، ميزان تراكنش و فعاليت حساب بانكي را هم مورد توجه قرار ميدهند.

نكات و محدوديت هاي قابل پيش بيني:
کنار تمام مزاياي صندوق‌هاي امانات نکاتي هم هست که ممکن است برخي آن را محدودکننده بدانند و بنابراين بر روي انتخابشان تأثير بگذارد:

الف- زمان دسترسي
يکي از شرايط بانک‌ها در مورد صندوق امانات اين است که مشتري فقط در ساعات اداري مجاز به استفاده از صندوق امانات است. اين يعني اگر به هر دليلي در خارج از ساعات اداري نياز قوري به دسترسي به محتوايت صندوقتان داشته باشيد بايد تا روز کاري بعد صبر کنيد.

ب- فقط خودتان مي‌توانيد از صندوق استفاده کنيد
اين يكي از بديهي‌ترين ويژگي و البته امتياز صندوق است که بانک محتويات آن را به هيچ‌کس جز شما و احياناً وکيلي که خودتان به‌صورت حضوري آن را به بانک معرفي کرده باشيد تحويل نمي‌دهد.

ج- فوت مشتري
درصورت فوت مشتري براي دسترسي به صندوق امانات، وراث بايد مراحل انحصار ورثه را طي کنند و تا آن زمان امکان دسترسي به صندوق را نخواهند داشت. وراث و يا وکيل انتخابي آن‌ها با داشتن حکم حصر وراثت مي‌توانند به بانک مراجعه کنند و با حضور نمايندگان بانک و تنظيم صورت‌جلسه محتويات صندوق را دريافت کنند. اين موارد نياز به مدت زامني طولاني خواهد داشت.
قابل ذكر است كه دراين مواقع، درصورتي‌که مشتري به بانک بدهي داشته باشد بانک قبل از ارائه محتويات صندوق مطالبات خود را تسويه خواهد کرد.

د- ورشکستگي و انحلال
در صورت انحلال و ورشکستگي مشتريان حقيق و يا حقوقي بانكها،  براي دريافت محتويات صندوق نياز به حکم دادگاه است. در قوانين بانک آمده است که اشخاصي که طبق حکم مراجع صالحه ذي‌حق شناخته شوند مي‌توانند پس از پرداخت اجاره‌بها و احياناً مطالبات بانک با حضور نمايندگان بانک و تنظيم صورت‌جلسه، محتويات صندوق را تصرف نمايند. اين مراحل مي‌توانند زمان‌بر باشند.

صندوق امانات يا گاوصندوق؟
البته هيچ‌يک از اين نکات به معني ضعف صندوق‌هاي امانات نيست. اما بايد در نظر داشت که امتيازات و ويژگي‌هاي خوب اين صندوق‌ها در شرايطي خاص مي‌تواند براي ما محدودکننده هم باشد. صندوق امانات و گاوصندوق هر يک مزايا و محدوديت‌هاي خاص خود را دارند و به‌راحتي نمي‌توان يکي را برنده رقابت تأمين امنيت براي دارايي‌هاي مردم دانست. با توجه به موارد ذكر شده ي بالا ، افراد به دليل برخي محدوديت ها ترجيح ميدهند كه از گاوصندوق شخصي براي حفظ دارايي و اسناد خود استفاده كنند.  توصيه ما به شما ، بهره مندي از هر دو مورد است. چراكه هم صندوق امانات بانكي و هم گاوصندوق شخصي با داشتن مزايا و امكانات متنوع ، ، مكمل هم هستند.

0/5 (0 Reviews)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *