xxx

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

گاوصندوق بدون کلید

گاوصندوق بدون کلید یا فاقد کلید نسل جدید صندوق های ایمنی و نسوز هستند. به جای کلید در این گاو صندوق ها دو رمز به طور همزمان روی درب آنها نصب می گردد.

گاوصندوق بدون کلید یک صندوق نسوز ترکیبی است. به این معنی که ترکیب دو مدل رمز از دو نوع مختلف روی درب آنها جا سازی می گردد.

پیش از این برای افزایش امنیت گاو صندوق ها از قفل های ترکیبی استفاده می شد. به این صورت که یک رمز بالای درب نصب و یک کلید هم در پایین درب تعبیه می شد.

این سیستم به گونه ای است که برای باز شدن درب باید هم رمز باز شود و هم کلید بچرخد و باز گردد تا دستگیره از حالت قفل خارج شده و آزاد گردد و زبانه های درب از پشت آزاد شوند و اجازه بازگشایی درب را بدهند.

چنانچه رمز به درستی وارد شود ولی از کلید استفاده نشود درب به هیچ وجه باز نمی شود. همچنین کلید به تنهایی نمی تواند درب را باز کند و می بایست رمز هم به درستی وارد گردد.

در این سیستم نوع رمز هیچ تفاوتی نمی کند. چه رمز مکانیکی یا چرخشی باشد و چه دیجیتالی یا اثر انگشتی باید هم رمز و هم کلید فرمان آزاد سازی دستگیره را صادر کنند. این موضوع امنیت گاو صندوق را به خوبی افزایش می دهد.

4 عیب گاوصندوق های کلید دار

به تجربه ثابت شده است که دزدی از این گاوصندوق ها به مقدار زیادی کاهش می یابد و سارقان تمایلی به درگیر شدن با آنها ندارند. با وجود این ایراداتی هم در این سیستم ترکیبی قفل و کلید موجود است که به آنها می پردازیم:

  • گم شدن و دزدیده شدن کلید
  • حمل و نقل و نگهداری سخت کلید
  • راحت باز شدن کلیدها توسط سارقان حرفه ای
  • شکسته شدن کلید در جا کلیدی روی درب گاوصندوق

گم شدن کلید

یکی از متداول ترین مشکلات گم شدن کلید است. تنها کافی است تا کلید خود را گم کنید تا دیگر نتوانید درب گاو صندوق خودتان را باز کنید. 

حمل و نقل و نگهداری سخت کلید

حمل و نگهداری کلید گاو صندوق ها کار ساده ای نیست. چون ابعاد این کلیدها معمولا بزرگ و بین 7 تا 13 سانتی متری است و در جیب و کشوهای کوچک به راحتی جا نمی شود. با وجود این یک دزد به راحتی می تواند کلید را بدزدد.

ایمنی پایین کلید

یک کلید ساز حرفه ای و با تجربه به راحتی می تواند کلید گاو صندوق را باز کند.  بنابراین از ترکیب رمز و کلید روی امنیت کلید نمی توان حساب آن چنان ویژه ای باز کرد.

بیشتر مردم این تصور غلط را دارند و فکر می کنند محیطی که در آن گاوصندوق خود را قرار داده اند امن است. بنابراین در بسیاری از مواقع رمز را روی عدد مورد نظر قرار می دهند و درب گاو صندوق را فقط با کلیدش باز و بسته می کنند. همین ساده انگاری کمک زیادی به سارقان می کند.

شکستن کلید

ممکن است کلید در داخل قفل بشکند. طبق آمار این مورد یکی از رایج ترین خدمات پس از فروشی است که مشتریان به ما رجوع می کنند. به مرور زمان و با گذشت زمان شاهد این اتفاق در بسیاری از گاو صندوق های قدیمی تر بوده ایم.

4 برتری گاوصندوق بدون کلید

این گاوصندوق ها در مقایسه با مدل های دارای کلید برتری های زیادی دارند. نخست اینکه ایرادات مدل های کلیدی را ندارند و دیگر این که امتیازات خاص خودشان را دارند که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  • 4 مشکل اساسی کلیدها را ندارند
  • وجود 2 رمز متمایز امنیت درب را بسیار افزایش می دهد
  • استفاده از کلید به جای رمز وقت سارقان را بسیار تلف می کند
  • گاو صندوق های فاقد کلید ظاهری بسیار زیبا،امروزی و مدرن دارند

رفع مشکلات کلیدها

همان طور که اشاره کردیم گاوصندوق بدون کلید توانسته است با حذف کلید تمام مشکلات بالا را از بین ببرد. اما داشتن تنها یک رمز و نبود کلید به عنوان مکمل از امنیت صندوق کم می کند. به همین دلیل در زمان طراحی گاو صندوق های فاقد کلید به جای کلید باز هم از یک رمز دیگر استفاده شد.

ضریب ایمنی بسیار بالا

وجود دو رمز همزمان با هم از دو نوع متفاوت امنیت آن گاوصندوق را بیمه می کند. بازگشایی رمز کار بسیار سختی است. برای نمونه رمز چرخشی یا مکانی اگرسه رقمی تعریف شده باشد با آزمون و خطا و راه های رایج دزدان قابل باز شدن نیست.

به ویژه رمزهای دیجیتال که اگر دو بار رمز اشتباه وارد شد تا 15 دقیقه قفل شده و هیچ رمزی را نمی پذیرند. یا رمزهای اثرانگشتی که تنها با اثر انگشت صاحب خود عمل می کنند و تقریبا کار دزد را برای بازگشایی غیر ممکن می کنند. ( البته میزان سختی این کار ارتباط مستقیم با کیفیت رمز و نوع آن هم دارد. )

در این گاو صندوق های مدرن، زمانی دستگیره از حالت قفل خارج می شود و زبانه ها به حرکت در می آیند و درب باز می شود که هر دو رمز باز شوند. به همین دلیل وجود دو رمز متفاوت وقت زیادی از سارقان می گیرد.

حال تصور کنید یک گاوصندوق فاقد کلید به همراه دو رمز مجزا، ضد سرقت هم باشد یعنی به سسیستم ضد سرقت مخفی و حساس به ضربه هم تجهیز شده باشد. سرقت از چنین گاو صندوقی چیزی شبیه به محال است.

گرفتن زمان زیاد از سارقان

همان طور که به خوبی می دانیم بیشترین مسئله ای که برای سارقان اهمیت دارد زمان است. بنابراین هیچ سارقی وقت خود را برای بازگشایی دو رمز متفاوت هدر نمی دهد و از خیر سرقت گاو صندوق خواهد گذشت.

ظاهر زیبا و منحصر به فرد گاو صندوق بدون کلید

استفاده از رمز جدید به جای کلیدهای قدیمی ظاهر کار را بسیار شیک و شکیل می کند. وجود یک کلید دراز و کشیده و با ظاهری زشت و قدیمی، نمای بیرونی گاو صندوق را هم تحت تاثیر قرار می دهد. این طراحی خلاقانه زمینه پیدایش نسل جدید انواع گاوصندوق ها را فراهم نموده است.

معمولا روال به این صورت است که یک رمز دیجیتالی در بالای درب و یک رمز مکانیک یا چرخشی در پایین آن تعبیه می گردد. در صورت تقاضا و سفارش خریداران می توان جای دو رمز را با هم عوض کرد. یا اینکه به جای رمز دیجیتالی از رمز دیجیتال اثر انگشتی استفاده نمود.

نتیجه گیری

حتما برای منزل یا مغازه و یا محل کار خود از گاو صندوق فاقد کلید استفاده کنید و یک رمز مجزا را به جای کلیدجایگزین کنید. به عبارتی دیگر کلید را به عنوان یک ابزار امنیتی برای گاو صندوق خود فراموش کنید و همراه با پیشرفت تکنولوژی های روز دنیا گام بردارید.

دقت داشته باشید که گاوصندوق باید از مهمترین و با ارزشترین وسایل موجود در زندگی شما نگهبانی و محافظت کند. از طرفی وقتی در مکانی گاو صندوق وجود دارد به این معنی است که آدرس و نشانی وسایل گران قیمت به دزدان داده شده است. پس دقت داشته باشید که به هیچ وجه اقدام به خرید گاو صندوق بی کیفیت و غیر ایمن نکنید.

چه برای خانه و چه محل کار بهترین گاو صندوقی که توصیه می کنیم تهیه کنید، گاوصندوق بدون کلید نسوز ضد سرقت است که مجهز به سیستم های هشدار دهنده و پیشرفته الکترونیکی می باشد.

به هیچ وجه گاوصندوق ارزان قیمت نخرید. بلکه خرید آن را به دید یک سرمایه گذاری بلند مدت نگاه کنید. کالایی که سالها و دهه ها از اشیا ارززشمند شما نگهداری می کند .و خراب نمی شود و هر زمان که بخواهید آن را بفروشید به قیمت روز و بسیار بالاتر از آنچه خریده اید به فروش می رسد.

 

 

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

 gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

یک پاسخ

  1. باسلام واقعا توضیحات کامل و جامع بود و از شما قدردانی و تشکر می کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *