Search
Close this search box.

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

رمز اثر انگشتی چیست و چگونه کار می کند

رمز اثر انگشتی چیست

رمز اثر انگشتی نوع جدیدی از رمزهای دیجیتالی است که امنیت بسیار بالایی دارد. ضمن این که کار با آنها بسیار ساده است. از این رو کاربردهای فراوانی دارد و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. از جمله در صنعت ساخت گاوصندوق استفاده از قفل های دیجیتال اثر انگشتی کمک شایانی به امنیت گاوصندوق کرده است. همان طور که از اسم این نوع رمز پیداست، اثر انگشت صاحب قفل تنها چیزی است که باعث باز شدن آن می شود. از جمله مزایای رمزاثر انگشتی این است که:

  • به راحتی قابل حمل است
  • برای هر فرد کاملا منحصر به فرد است
  • جعل آن بسیار سخت و کاری در حد محال است
  • نیازی به حفظ کردن و کد یا عددی ندارد و فراموش نشدنی است
  • اصلا و ابدا گم نمی شود چرا که شما هیچ وقت اثر انگشت خود را در محل کار یا خانه جا نمی گذارید

با توجه به چنین خصوصیاتی که استفاده از قفل کلیدی و رمزهای مکانیکی و قدیمی کاری اشتباه به نظر می رسد. در این مقاله با حسگرهای اثر انگشتی و نحوه عملکرد قفل اثرانگشتی آشنا می شویم.

رمز اثر انگشتی چگونه عمل می کند

رمز های اثر انگشتی دارای سنسور یا حسگرهای خاصی هستند که انگشت انسان را اسکن می کنند. عملکرد حسگرهای اثر انگشتی بسیار جالب است. الگوریتم و الگوی خاصی جهت اسکن کردن سطح انگشت هر فرد برای این رمزها تعریف شده است. زمانی که انگشت خود را روی رمز می گذارید حسگرها شروع به اسکن کردن سطح انگشت شما می کنند. آنها خطوط انگشت و فاصله بین خطوط را بررسی می کنند. در واقع این خطوط و فاصله بین آنها را مثل یک سطح نا هموار دارای پستی و بلندی در نظر می گیرند.

برای این کار از آنالیز تصویر و رنگ استفاده می شود. نقاط روشن تر را بر آمدگی یا روی خطوط و نقاط تاریک تر را به عنوان فاصله بین خطوط شناسایی می کند. قفل یا رمز اثر انگشتی تصاویر اسکن شده از خطوط و تو رفتگی های سطح انگشت را به دیتا و داده های عددی تبدیل می نماید. برای هر انگشت این داده های عددی با انگشت دیگر متفاوت است. زیرا خطوط سطح انگشت هر فرد در انحصار خودش است و با بقیه مردم فرق دارد.

زمانی که برای اولین بار می خواهید انگشت خود را برای ماژول سنسور اثر انگشت تعریف کنید و انگشت خود را روی اسکنر آن می گذارید اطلاعات انگشت شما به داده های عددی تبدیل شده و الگوی اثر انگشت شما تهیه شده و مطابق با دستور العملی که آن قفل دارد ثبت می گردد. از این به بعد هر بار که انگشت خود را روی اسکنر می گذارید اسکن اثر انگشت شما با داده های عددی از قبل ثبت شده چک می شود. در صورت تطابق رمز عمل می کند و قفل باز می شود. بنابراین اگر فرد جدیدی بخواهد با اثر انگشت خود رمزگشایی انجام دهد هرگز موفق نخواهد شد.

گاوصندوق اثر انگشتی آرکا

استفاده از قفل هایی با چنین مکانیزمی در محصولات تولیدی صندوق نسوز آرکا سبب افزایش ایمنی گاوصندوق های این شرکت شده است. قفل اثر انگشت بر روی درب گاوصندوق به سادگی نصب می گردد. طراحی بسیار زیبا نقش بسزایی در جلوه ظاهری گاوصندوق های آرکا ایفا می کند. مزیت بزرگ گاوصندوق اثر انگشتی آرکا این است که دیگر نیاز به حمل کلید های بزرگ و نسبتا سنگین ندارید. همچنین دغدغه نگهداری و مخفی کردن کلید را برای همیشه فراموش خواهید کرد. کلید شما همیشه در دستان شما و در هر حالتی همراه شماست.

صندوق نسوز آرکا با بیش از 20 سال سابقه درخشان در تولید گاوصندوق ایرانی ، تولید کننده انواع گاوصندوق های اثرانگشتی می باشد.; نصب رمز اثر انگشتی روی درب گاوصندوق شما توسط نیروی متخصص آرکا انجام می پذیرد. چرا که این کار نیازمند مهارت و تجربه و همین طور ابزار مخصوص است. جهت نصب انواع رمز یا به روز رسانی گاوصندوق خود فقط کافیست تماس بگیرید و به طور رایگان با مهندسان و مشاوران آرکا مشورت نمایید.

آرامش کامل را با آرکا تجربه کنید

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

گاوصندوق خارجی

گاوصندوق کره ای

آیا گاوصندوق کره ای بخریم؟ هر آنچه باید در مورد گاوصندوق کره ای بدانید در این مقاله به درخواست کاربران عزیز آرکا پیرو موضوع گاوصندوق

ادامه مطلب »
خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *