مقالات مرتبط

دسته بندی ها

7 ویژگی گاوصندوق بانکی

گاو صندوق و درب خزانه در تامین امنیت پول و اسناد بانکی اهمیت بسیاری دارند. گاوصندوق بانکها معمولا بسیار بزرگ هستند. ارتفاع آنها زیاد و معمولا بیش از ارتفاع قد انسان است و عمق و عرض زیادی دارند. به دلیل عرض زیاد آنها را به صورت دو درب می سازند. خزانه در کنار گاوصندوق بانکی هم نقش انکار ناپذیری در شعب بانکی دارند.

همان طور که تا به حال در مراجعه حضوری به بانک ها متوجه شده اید از دور گاوصندوق های بزرگ پشت سر کارمندان بانک و با حداکثر فاصله از پیشخوان مشتری وجود دارد.

از ابتدای تاسیس اولين بانک ها  تا به امروز، بيشترين دغدغه متصديان اين موسسات، حفظ و نگهداری وجوه نقدی است كه به نوعی به صورت امانی از طرف مشتريان و سپرده گذاران، در اختيار آنها قرار گرفته است.

از خزانه در تامین وجه نقد بانک استفاده می شود و از گاو صندوق در نگهداری از اسناد و مدارک استفاده می شود. در اين مقاله، به خصوصيات و مشخصات یک گاوصندوق بانكی می پردازيم.

ویژگی های گاوصندوق بانکی

در مورد گاوصندوق های بانكی، چند ويژگی و خصوصیت مهم وجود دارد كه آنها را نسبت به ساير محصولات مشابه، متمايز كرده است. اين خصوصيات مختصرا بدين شرح است:

ابعاد گاوصندوق های بانکی

مهم ترین و بارزترين وجه تمايز گاوصندوق های بانكی، بزرگی ابعاد فیزیكی آن است; اين مورد بيشتر به آن دليل است كه بانک ها معمولا حجم زيادی از وجوه و اسناد مالی را در اختیار دارند و برای نگه داری راحت تر و بهتر آن، نياز مبرمی به يک گاوصندوق بزرگ و حجيم دارند.

وزن گاوصندوق بانکی

به تناسب ابعاد بزرگ یک گاوصندوق بانكی، وزن آن و ميزان بتن بدنه آن به همان نسبت بالا می رود. گاوصندوق های بانكی معمولا وزنی معادل يک هزار تا سه هزار كيلوگرم دارند. اين وزن زياد يكی از مهم ترين فاكتورهای امنيتی گاوصندوق است.

ورق بدنه گاوصندوق بانک

علاوه بر وزن و حجم زياد بايد در برابر آسيب های احتمالی توسط حوادثی از قبیل آتش سوزی، زلزله و يا سرقت مقاوم باشد. اين ميزان امنيت، جز با به كار بردن آلياژی قوی در بدنه محقق نمی گردد.

برای ساخت گاوصندوق های بانكی معمولا از آلياژی مقاوم تر جهت بدنه داخلي و بيروني آن استفاده می شود. ضخامت ورق گاوصندوق های بانكی در بدنه بيروني حداقل بايد سه ميلی متر و ورق داخلی حداقل يک میلی متر و فاصله دو جداره گاوصندوق برای ريختن بتن نسوز بايد حد اقل پنج سانتي متر باشد.

زبانه گاوصندوق های بانکی

هنگام بسته بودن درب گاوصندوق ، يكي از تنها نگه دارنده های آنها، زبانه های داخل درب است. زبانه ها، همچون ورق بدنه، می بايست از آلياژی بهتر و مقاوم تر توليد شوند.

علاوه بر نوع آلياژ، قطر زبانه ها بايد متناسب با سايز گاوصندوق طراحي شوند. قطر مناسب برای زبانه گاوصندوق های بانک حداقل بين چهل تا پنجاه میلی متر انتخاب می شود.

زبانه های گاوصندوق قبل از نصب بايد با سمباده های مخصوص پرداخت و صيقلي و سپس لعابكاری شوند تا با توجه به ابعاد بزرگی كه دارند به راحتی قابل حركت در بين جداره درب ها باشند.

يراق آلات گاوصندوق های بانکی

اندازه دستگيره ها و قفل های نصب شده روی هر گاوصندوق متناسب با سايز آن انتخاب می شود. گاوصندوق های بانكی به واسطه حجم بالا، دارای دستگيره و قفل های قوی و بزرگ هستند.

اين دستگيره ها بايد توانایی جابجايي زبانه های داخل درب را داشته باشند؛ لذا خود دارای مختصات بزرگ تری نسبت به ساير مدل ها هستند.

قفل های به كار رفته روی این نوع گاوصندوق از نوع خاصی هستند. از آنجا كه ضخامت درب ها  زياد است، در نتيجه طول كليد بايد زياد باشد تا به راحتي دورن درب قرار بگيرد و قفل را آزاد كند. معمولا كليد های گاوصندوق بانكی طولی معادل سيزده تا هفده سانتی متر دارند.

لولای گاوصندوق بانکی

با توجه به بزرگي درب ها و احتمال استهلاک زياد لولاها، توليد كننده گاوصندوق، بايد لولای درب ها را از نوعی خاص كه در مقابل وزن زياد مقاوم است انتخاب نمايد.

بهترين آلياژ برای نصب لولا در گاوصندوق های سنگين و حجيم، نوع گژنپين (Gejenpin) است كه نسبت به سايش و ضربه بسيار خشک و مقاوم می باشد.

بایگانی در گاوصندوق بانکها

کمدهای بایگانی و بودپانزرهای زیادی در بیشتر بانکها دیوارها را پوشانده است. جالب اینجاست که در هیچکدام از آنها پول نگهداری نمی شود. و تنها از پوشه ها و زونکن ها  مراقبت و محافظت می کنند.

هر چند بایگانی الکترونیکی در بانکها با شتاب خوبی در حال گسترش است اما همچنان به فضای زیاد برای بایگانی دستی در شعب نیاز است. از این رو سندهای مربوط به بایگانی را از لحاظ محرمانه بودن تقسیم بندی و درجه بندی می کنند.

اسنادی که از اهمیت ببیشتری برخوردار بوده و محرمانه تر است را در گاوصندوق های دو درب بانکی قرار می دهند. مابقی را که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به اصطلاح دم دستی و پرکاربرد هستند را در کمدها و فایل ها قرار می دهند.

گروه تولیدی محمدزاده با نام تجاری آرکا با بیش از 20 سال سابقه تولید انواع گاو صندوق در ایران موفق به تولید چندین مدل صندوق نسوز جهت استفاده در بانکها شده است. از جمله می توان به گاوصندوق بایگانی MZ یک جداره اشاره کرد.

گاوصندوق بایگانی آرکا مدل MZ یک جداره
گاوصندوق بایگانی آرکا مدل MZ یک جداره

خزانه بانکی

اسکناس ها و پول های نقد بانک در اتاقی مجزا و دور از چشم مشتریان و ارباب رجوع نگهداری می شود. این اتاق که خزانه بانکی نام دارد بسیار پیشرفته و از لحاظ امنیتی فوق ایمن می باشد. هیچ راهی برای ورود به آن وجود ندارد. مگر درب ورودی آن که در اصطلاح عامیانه درب خزانه نامیده می شود.

درب خزانه بانک فقط توسط صاحب آن که معمولا رئیس بانک یا معاون شعبه می باشد باز می شود و به هچ وجه قابل بازگشایی توسط سارقین نیست.

ساخت درب خزانه بانکی همانند ساخت خود گاوصندوق یک کار کاملا تخصصی است. شرکت تولیدی صندوق نسوز آرکا تجارب زیادی در زمینه ساخت انواع درب خزانه برای بانکها و بسیاری از شرکت ها و مجموعه های بزرگ را دارا می باشد. لیست مشتریان آرکا گویای گستره فعالیت تخصصی ما به عنوان یک تولید کننده داخلی می باشد.

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

gavsandogh_arka@

 

 

[/av_textblock]

مقالات مرتبط

خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

3 پاسخ

  1. خیلی سایت خوب و مقاله های بروزی دارین نسبت به سایت های مشابه تون .

  2. بسیار عالی. ممنون از اطلاعات رایگان و مفیدتون که ارائه میدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *