xxx

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

7 ویژگی گاوصندوق بانکی

گاو صندوق و درب خزانه در تامین امنیت پول و اسناد بانکی اهمیت بسیاری دارند. گاوصندوق بانکها معمولا بسیار بزرگ هستند. ارتفاع آنها زیاد و معمولا بیش از ارتفاع قد انسان است و عمق و عرض زیادی دارند. به دلیل عرض زیاد آنها را به صورت دو درب می سازند. خزانه در کنار گاوصندوق بانکی هم نقش انکار ناپذیری در شعب بانکی دارند.

همان طور که تا به حال در مراجعه حضوری به بانک ها متوجه شده اید از دور گاوصندوق های بزرگ پشت سر کارمندان بانک و با حداکثر فاصله از پیشخوان مشتری وجود دارد.

از ابتدای تاسیس اولین بانک ها  تا به امروز، بیشترین دغدغه متصدیان این موسسات، حفظ و نگهداری وجوه نقدی است که به نوعی به صورت امانی از طرف مشتریان و سپرده گذاران، در اختیار آنها قرار گرفته است.

از خزانه در تامین وجه نقد بانک استفاده می شود و از گاو صندوق در نگهداری از اسناد و مدارک استفاده می شود. در این مقاله، به خصوصیات و مشخصات یک گاوصندوق بانکی می پردازیم.

ویژگی های گاوصندوق بانکی

در مورد گاوصندوق های بانکی، چند ویژگی و خصوصیت مهم وجود دارد که آنها را نسبت به سایر محصولات مشابه، متمایز کرده است. این خصوصیات مختصرا بدین شرح است:

ابعاد گاوصندوق های بانکی

مهم ترین و بارزترین وجه تمایز گاوصندوق های بانکی، بزرگی ابعاد فیزیکی آن است; این مورد بیشتر به آن دلیل است که بانک ها معمولا حجم زیادی از وجوه و اسناد مالی را در اختیار دارند و برای نگه داری راحت تر و بهتر آن، نیاز مبرمی به یک گاوصندوق بزرگ و حجیم دارند.

وزن گاوصندوق بانکی

به تناسب ابعاد بزرگ یک گاوصندوق بانکی، وزن آن و میزان بتن بدنه آن به همان نسبت بالا می رود. گاوصندوق های بانکی معمولا وزنی معادل یک هزار تا سه هزار کیلوگرم دارند. این وزن زیاد یکی از مهم ترین فاکتورهای امنیتی گاوصندوق است.

ورق بدنه گاوصندوق بانک

علاوه بر وزن و حجم زیاد باید در برابر آسیب های احتمالی توسط حوادثی از قبیل آتش سوزی، زلزله و یا سرقت مقاوم باشد. این میزان امنیت، جز با به کار بردن آلیاژی قوی در بدنه محقق نمی گردد.

برای ساخت گاوصندوق های بانکی معمولا از آلیاژی مقاوم تر جهت بدنه داخلی و بیرونی آن استفاده می شود. ضخامت ورق گاوصندوق های بانکی در بدنه بیرونی حداقل باید سه میلی متر و ورق داخلی حداقل یک میلی متر و فاصله دو جداره گاوصندوق برای ریختن بتن نسوز باید حد اقل پنج سانتی متر باشد.

زبانه گاوصندوق های بانکی

هنگام بسته بودن درب گاوصندوق ، یکی از تنها نگه دارنده های آنها، زبانه های داخل درب است. زبانه ها، همچون ورق بدنه، می بایست از آلیاژی بهتر و مقاوم تر تولید شوند.

علاوه بر نوع آلیاژ، قطر زبانه ها باید متناسب با سایز گاوصندوق طراحی شوند. قطر مناسب برای زبانه گاوصندوق های بانک حداقل بین چهل تا پنجاه میلی متر انتخاب می شود.

زبانه های گاوصندوق قبل از نصب باید با سمباده های مخصوص پرداخت و صیقلی و سپس لعابکاری شوند تا با توجه به ابعاد بزرگی که دارند به راحتی قابل حرکت در بین جداره درب ها باشند.

یراق آلات گاوصندوق های بانکی

اندازه دستگیره ها و قفل های نصب شده روی هر گاوصندوق متناسب با سایز آن انتخاب می شود. گاوصندوق های بانکی به واسطه حجم بالا، دارای دستگیره و قفل های قوی و بزرگ هستند.

این دستگیره ها باید توانایی جابجایی زبانه های داخل درب را داشته باشند؛ لذا خود دارای مختصات بزرگ تری نسبت به سایر مدل ها هستند.

قفل های به کار رفته روی این نوع گاوصندوق از نوع خاصی هستند. از آنجا که ضخامت درب ها  زیاد است، در نتیجه طول کلید باید زیاد باشد تا به راحتی دورن درب قرار بگیرد و قفل را آزاد کند. معمولا کلید های گاوصندوق بانکی طولی معادل سیزده تا هفده سانتی متر دارند.

لولای گاوصندوق بانکی

با توجه به بزرگی درب ها و احتمال استهلاک زیاد لولاها، تولید کننده گاوصندوق، باید لولای درب ها را از نوعی خاص که در مقابل وزن زیاد مقاوم است انتخاب نماید.

بهترین آلیاژ برای نصب لولا در گاوصندوق های سنگین و حجیم، نوع گژنپین (Gejenpin) است که نسبت به سایش و ضربه بسیار خشک و مقاوم می باشد.

بایگانی در گاوصندوق بانکها

کمدهای بایگانی و بودپانزرهای زیادی در بیشتر بانکها دیوارها را پوشانده است. جالب اینجاست که در هیچکدام از آنها پول نگهداری نمی شود. و تنها از پوشه ها و زونکن ها  مراقبت و محافظت می کنند.

هر چند بایگانی الکترونیکی در بانکها با شتاب خوبی در حال گسترش است اما همچنان به فضای زیاد برای بایگانی دستی در شعب نیاز است. از این رو سندهای مربوط به بایگانی را از لحاظ محرمانه بودن تقسیم بندی و درجه بندی می کنند.

اسنادی که از اهمیت ببیشتری برخوردار بوده و محرمانه تر است را در گاوصندوق های دو درب بانکی قرار می دهند. مابقی را که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به اصطلاح دم دستی و پرکاربرد هستند را در کمدها و فایل ها قرار می دهند.

گروه تولیدی محمدزاده با نام تجاری آرکا با بیش از 20 سال سابقه تولید انواع گاو صندوق در ایران موفق به تولید چندین مدل صندوق نسوز جهت استفاده در بانکها شده است. از جمله می توان به گاوصندوق بایگانی MZ یک جداره اشاره کرد.

گاوصندوق بایگانی آرکا مدل MZ یک جداره
گاوصندوق بایگانی آرکا مدل MZ یک جداره

خزانه بانکی

اسکناس ها و پول های نقد بانک در اتاقی مجزا و دور از چشم مشتریان و ارباب رجوع نگهداری می شود. این اتاق که خزانه بانکی نام دارد بسیار پیشرفته و از لحاظ امنیتی فوق ایمن می باشد. هیچ راهی برای ورود به آن وجود ندارد. مگر درب ورودی آن که در اصطلاح عامیانه درب خزانه نامیده می شود.

درب خزانه بانک فقط توسط صاحب آن که معمولا رئیس بانک یا معاون شعبه می باشد باز می شود و به هچ وجه قابل بازگشایی توسط سارقین نیست.

ساخت درب خزانه بانکی همانند ساخت خود گاوصندوق یک کار کاملا تخصصی است. شرکت تولیدی صندوق نسوز آرکا تجارب زیادی در زمینه ساخت انواع درب خزانه برای بانکها و بسیاری از شرکت ها و مجموعه های بزرگ را دارا می باشد. لیست مشتریان آرکا گویای گستره فعالیت تخصصی ما به عنوان یک تولید کننده داخلی می باشد.

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

gavsandogh_arka@

 

 

[/av_textblock]

مقالات مرتبط

خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

۳ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *