Search
Close this search box.

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

بهترین روش محافظت از طلا در برابر طلایاب

چگونه از طلا در برابر طلایاب محافظت کنیم؟

با توجه به سوالات انبوهی که پیرو طلایاب با آن روبرو شده ایم. تیم تولید محتوا و کارشناسان فنی مجموعه آرکا، بر آن شدند تا مقاله ای مفید و کارآمد جهت رفع این سوالات تهیه و در اختیار کاربران عزیز قرار دهند. در ابتدا به برخی از سوالات مطرح شده توسط عموم بپردازیم:

 • طلایاب چیست؟
 • آیا طلایاب همان فلزیاب است؟
 • روش های مقابله با طلایاب
 • از کار انداختن طلایاب
 • مخفی کردن طلا در برابر طلایاب
 • بهترین روش نگهداری از طلا
 • راهکارهای از کار انداختن طلایاب و مقابله با آن

امروز قصد داریم به این مقوله بپردازیم که چطور طلا را در برابر طلا یاب مخفی نگه داریم! و به تمامی سوالاتی که پیرو این موضوع برای شما ممکن است پیش بیایید پاسخ دهیم.

آرکا مفتخر است، تمامی سوالات شما را پیرو انواع محصولات ایمنی و روش های امنیتی، با تحقیق و آزمایش پاسخ دهد. در صورتی که پاسخ سوالات خود را در مقالات ما نیافتید؛ در بخش دیدگاه بدون هیچ محدودیتی سوالات و نظرات خود را با در میان بگذارید. در کم تر از 24ساعت، پاسخ خود را دریافت خواهید کرد.

در ابتدا بیایید کمی اطلاعاتمان را در مورد طلایاب ها بالا ببریم و نحوه ی کار با آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. شاید نخواسته باشید که هیچ وقت از این دستگاه استفاده کنید ولی بد نیست کمی در موردش بدانیم.

طلا یاب

افراد بسیاری زیادی در سراسر دنیا وجود دارند، از مبتدی گرفته تا افراد حرفه ای که برای بدست آوردن طلا، از دستگاه طلایاب استفاده می کنند اما اکثرا نمی دانند که طلایاب ها واقعا چگونه کار میکنند؟

تقریبا می توان گفت که کار با طلایاب پیچیدگی های کوچکی دارد و باید جزئیات را به خوبی بدانید مانند میدان های الکترونیک، میدان های مغناطیسی، تجزیه و تحلیل سیگنال های دریافتی و . . .

اصل کار طلایاب ها به این صورت است که یک میدان الکترومغناطیسی را به قسمت های زیرین خاک انتقال می دهند و پس از پردازش، در صورتی که با قطعه ای طلا برخورد داشته باشد سیگنال هایی توسط دستگاه مبنی بر وجود فلز در آن قسمت از خاک منتشر می کند و می توان طلایاب را به گونه ای تنظیم کرد که برخی از سیگنال های ناخواسته را حذف کند.

هر طلایاب یک جعبه ی کنترل دارد که مدار های الکترونیکی دستگاه در این جعبه قرار دارند و از این قسمت سیگنال ها ارسال و دریافت می شوند و در صورت برخورد با فلز مورد نظر، پاسخی دریافت می شود. باطری دستگاه هم در این قسمت تعبیه شده است.

یکی دیگر از قطعات دستگاه کویل جستجو می باشد، سیم پیچ یک میدان الکترومغناطیسی را به سمت زمین هدایت می کند و در صورت وجود هدف دستگاه سیگنال های برگشتی را دریافت می کند. سیم پیچ در قسمت پایین دستگاه و در نزدیکی زمین قرار می گیرد.

انرژی که توسط میدان الکترومغناطیسی به سمت زمین ارسال می شود باعث می شود در صورت وجود اجسام فلزی که می تواند طلا باشد یا هر جسم فلزی دیگر، طلا یاب آنها را شناسایی و سیگنال مربوطه را ارسال کند.

فلزیاب

در این بخش به تفاوت طلایاب و فلزیاب، تاریخچه فلزیاب و تفسیر انواع فلزیاب می پردازیم.

تفاوت طلایاب و فلزیاب

همانطور که از نام این ابزارها مشخص است؛ فلزیاب ابزاری است که برای یافتن اجسام فلزی در زمین یا دیوار از آن استفاده می شود. و اما ویژگی شاخصی که طلایاب ها دارند، این است که توانایی تشخیص آهنی یا غیر آهنی بودن فلزات را دارا هستند.

در نهایت، طبق تحقیقات به عمل آمده توسط آرکا، باید این نکته را خاطر نشان کنیم که دستگاهی به نام طلایاب نداریم و این همان دستگاه فلزیاب هست، اما انحصار برای یافتن طلا کالیبره شده اند. سارقان برای این کار از دستگاهی به نام تسلامتر استفاده می کنند که برای پیدا کردن طلا از آن استفاده می شود. دستگاه های فلزیاب زمانی می توانند درست کار کنند و سیگنال های درستی ساطع کنند که فلز دیگری در اطراف آن نباشد پس می توان با قرار دادن فلزات دیگر در کنار طلا  و فلزات گرانبهای خود به تعداد زیاد، مانع از پیدا کردن آن توسط فلزیاب شد.

تاریخچه فلزیاب

جالب است بدانید، اولین فلزیاب توسط الکساندر گراهام بل در سال 1881 اختراع شد. هنگامی که جیمز گارفیلد ((19 نوامبر 1832 – 19 سپتامبر 1881) معلم، وکیل و یک ژنرال در ارتش اتحادیه در طول جنگ داخلی بود. او در 4 مارس 1881 رئیس جمهور آمریکا شد) توسط یک قاتل به نام چارلز گیتو مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود و در حال مرگ بود، الکساندر گراهام بل یک فلز یاب خام را در طی تلاشی ناموفق برای یافتن محل اسلحه قاتل اختراع کرد.

بل فلزیاب خود را که یک دستگاه الکترومغناطیسی بود، تعادل القایی نامید.

گرهارد فیشار ( Gerhard Fischar)

در سال 1925، یک فلزیاب قابل حمل که برای اولین بار در سال 1931 فروخته شد، توسط گرهارد فیشار اختراع شد.

 

انواع فلزیاب

فلزیاب ها را می توان به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد:

فلز یاب های حساس به یون

همانطور که از اسمش معلوم است نسبت به یون هایی که به وسیله ی فلز ها در زیر خاک آزاد می شوند حساس هستند و واکنش نشان می دهند و مناسب پیدا کردن عتیقه هایی که در زیر خاک پنهان هستند می باشند. پس برای پیدا کردن طلا های داخل منزل مناسب نیستند.

انواع فلزیاب

فلزیاب های حساس به فلز

این فلزیاب ها زمانی که فلزی را در اطراف خود حس کنند آلارم می دهند و می توان گفت هنگامی می شود به این آلارم اعتماد کرد که تقریبا تا  3 متری دستگاه هیچ فلزی نباشد. پس در خانه هم نمی توان از این دستگاه به دلیل وجود وسایل فلزی زیاد استفاده کرد.

با شرایط اقتصادی پیش آمده اکثر مردم تلاش دارند تا پس انداز خود را به صورت طلا در بیاورند زیرا هم با گذشت زمان ارزش خود را حفظ می کند وحتی گران تر می شود و هم بهتر می توان آن را پنهان کرد.

اگ بخواهیم انواع فلزیاب را جزئی تر بررسی کنیم، این تنوع را مشاهده خواهیم کرد: فلزیاب مغناطیسی، فلزیاب تصویری، فلزیاب تفریحی، فلزیاب شعاع زن، فلزیاب صنعتی، فلزیاب‌هایی با ویژگی های فرستنده و گیرنده، فلزیاب فرکانسی و فلزیاب حرارتی راداری زمینی.

مخفی کردن طلا در برابر طلایاب

شاید یکی از دغدغه های افرادی که تمایل دارند طلای خود را در منزل یا محل کار پنهان کنند این باشد که کدام مکان ها از اطمینان بیشتری برای این کار برخوردار هستند و چگونه از پیدا شدن طلای خود توسط طلایاب ها و سارقین جلوگیری کنند؟

همینطور که جهان روز به روز پیشرفته تر میشود و تکنولوژی های جدیدی ساخته میشوند، سارقان و جویندگان طلا هم بیکار نمینشینند و به دنبال به روز کردن راه و روش های خود هستند. ساخت طلایاب یکی از روش هایی است سارقان برای پیدا کردن طلا و فلزات گرانبها آن استفاده میکنند. حال میخواهیم روش هایی را بررسی کنیم که باز دارنده هستند و تا حدودی آرامش را برای شما به ارمغان می آورند.

یعنی این امکان وجود دارد که از طلای خود در برابر طلا یاب محافظت کنیم؟

شاید برای خیلی ها این سوال پیش آمده باشد که راهکار مقابله با طلایاب چه چیزی می تواند باشد؟ خوشبختانه راه های زیادی برای این کار وجود دارد که در اینجا به آن می پردازیم.

راه هایی برای مخفی کردن طلا در برابر طلایاب

در این قسمت یک سری نکات را خاطر نشان می کنیم که می توان با به کار گرفتن آنها از طلای خود محافظت کرد.

 1. هر چه طلای خود را عمق بیشتری دفن کنید احتمال پیدا کردن آن توسط طلایاب به حداقل می رسد.
 2. قرار دادن مقداری فلز در اطراف آن باعث میشود سیگنال دریافتی با مشکل مواجه شود و نتوان به راحتی محل طلا را شناسایی کرد .
 3. صندوق های ایمنی

سعی کنید طلا را در نقاطی از منزل پنهان کنید که به راحتی در دسترس نباشد:

هر کسی در منزل خود مکان هایی دارد که از دسترس دیگران دور هستند و به راحتی قابل پیدا شدن نیستند. این مکان ها می توانند برای پنهان کردن طلا و فلزات گران بهای شما مناسب باشند.

مکان هایی که برای باز کردن آن ها نیاز به پیچ گوشتی، آچار و یا کلید هست مناسب هستند و برای بازگشایی به زمان نیاز دارند مانند باند های ضبط صوت، برخی از اسباب بازی ها و …

برای محفوظ ماندن در برابر طلا یاب می توانید چند تکه فلز را در کنار طلا قرار دهید. طلا های خود را در محل های مختلف پنهان کنید و همه را در یک محل نگذارید و بعد از گذشت مدت زمان معلومی آن ها را جا به جا کنید.

برای پنهان ماندن طلا در برابر طلا یاب آن را درون فویل های آلومینیومی و کاغذ های کاربنی بپیچید.

پنهان کردن طلا در آشپزخانه :

آشپزخانه می تواند یکی از بهترین مکان ها برای پنهان کردن طلا باشد. با وجود وسایل فلزی زیاد، دستگاه طلا یاب نمی تواند درست عمل کند. توصیه میشود طلا را در ظرف های فلزی نگهداری کنید به جای گذاشتن آن در کیسه ی برنج یا ظروف حبوبات پلاستیکی.

می توانید از برخی لوازم خانگی برای پنهان کردن طلا استفاده کنید. وسایلی که ارزش زیادی نداشته باشند و همچنین جلب توجه نکند.

با این وجود کارشناسان این روش ها را برای نگهداری از طلا و جواهرات و اشیاء با ارزش غیر اصولی می دانند و به شدت این مخفی گاه ها را رد می کنند.

گاوصندوق نگهداری از طلا

از کار انداختن طلایاب با گاوصندوق

یکی از مطمئن ترین راهها برای حفاظت از دارایی ها و طلا و فلزات گرانبهای شما، استفاده از گاوصندوق است. اما نه هر گاوصندوقی! گاوصندوق مخصوص نگهداری از طلا.

اگر می خواهید طلای خود را در برابر طلایاب حفاظت کنید، گاوصندوقی را تهیه کنید که مناسب این کار باشد. از استقامت و استحکام بالایی برخوردار باشد که نتوان به راحتی بدنه و درب آن را باز کرد. سیستم قفل و رمز مرغوبی داشته باشد. مجهزبه سیستم ضد سرقت باشد. از ضخامت و نوع فولاد به کار رفته اطمینان حاصل کنید که با خرید از برند های معتبر این اطمینان را پیدا میکنید. هرچه ضخامت بدنه ی گاوصندوق بیشتر باشد احتمال شناسایی گاوصندوق و طلا ی درون آن به وسیله ی طلا یاب کمتر می شود(البته که این ضخامت بایستی طبق استاندارد باشد، نه بیش تر نه کمتر!). سعی کنید گاوصندوق را از چشم افراد غریبه دور نگه دارید، و برای پیشگیری از جا به جایی توسط سارقین آن را به زمین متصل کنید. از آژیر ضدسرقت و دوربین مدار بسته در محل نگهداری گاو صندوق استفاده کنید.

گاوصندوق فوق ایمن آرکا مخصوص نگهداری از طلا

پس از مطالعه مطالب فوق، به این نتیجه رسیدیم که اساسا وسیله ای به نام طلایاب وجود ندارد و صرفا همان فلزیاب ها با قابلیت هایی خاص تر برای یافتن طلا طراحی شده اند.

بدهی است که تنها طلافروشان و تاجران نیستند که در منزل یا محل کار خود طلا و جواهرات نگهداری می کنند. امروزه بسیاری علاوه بر استفاده زینتی از طلا به عنوان یک سرمایه، در منزل یا محل کار خود طلا نگهداری می کنند.

نگهداری از طلا امری مهم و دغدغه بسیاری است. در مقاله “نگهداری از طلا” به معرفی بهترین روش نگهداری از طلا و نقد روش های قدیمی پرداخته ایم. روش هایی از جمله مخفی کردن طلا در کشو یا مواردی از این قبیل.

همانطور که گفتیم، گاوصندوق های فوق ایمن بهترین گزینه برای نگهداری از اشیاء با ارزش به خصوص طلا و جواهرات هستند؛ چرا این گاوصندوق ها با وجود وزن سنگین و سیستم های ایمنی که دارند ضدسرقت محسوب می شوند. علاوه بر این با بتن مسلحی که مابین دوجداره فولادی صندوق تزریق می شود، نسوز و ضد برش تلقی می شوند.

این گاو صندوق ها دارای زبانه های قطور (طبق استاندارد) و آبکاری شده می باشند و ضد دیلم بشمار می روند.

سخن آخر

در این مقاله به طور کلی به شرح اطلاعاتی پیرو فلزیاب پرداختیم. در ادامه روش های نگهداری از طلا و اهمیت آن را ذکر کردیم.

در نهایت؛ بهترین روش نگهداری از طلا در برابر دستگاه های فلزیاب، گاوصندوق می باشد. طبیعتا نمی توان هر گاوصندوقی را ایمن و قابل اعتماد دانست. در هنگام خرید گاوصندوق باید به نکات حائز اهمیتی توجه کنید که اکثرا ابن نکات را غیر ضروری می دانند و متاسفانه در هنگام بروز خطایا و ضررهای مالی و حتی جانی به اشتباه خود در هنگام خرید گاوصندوق پی می برند.

آرکا، شرکت تولید انواع محصولات ایمنی است، که با شعار آرامش کامل و تولید محصولات درجه یک ضمانتی، در تلاش است آرامش خاطر را برای جهانیان به ارمغان آورد.

آرامش کامل، آرکا

 

گردآورنده مقاله از کار انداختن طلایاب توسط تیم تولید محتوا و کارشناسان فنی آرکا

 

 

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

gavsandogh_arka@

 

مقالات مرتبط

گاوصندوق خارجی

گاوصندوق کره ای

آیا گاوصندوق کره ای بخریم؟ هر آنچه باید در مورد گاوصندوق کره ای بدانید در این مقاله به درخواست کاربران عزیز آرکا پیرو موضوع گاوصندوق

ادامه مطلب »
خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

۵ پاسخ

  1. باسلام. خیر به هیچ وجه دوست عزیز
   طلا و اشیاء با ارزش باید در فضایی بسته، غیر قابل حمل و سنگین نگهداری شوند.

 1. ما کل طلاها و مدارکمون داخل گاوصندوقمون بود مارک ایران کاوه. مسافرت بودیم بردارم که رفته بود از خونمون سر بزنه زنگ زد که بیا خونه تو دزد زده. گاوصندوقمم باز کرده بودن دارو ندارمون برداشته بودن. چجوری میگین گاوصندوق بخریم آخه؟

 2. الان اینقد دزدی زیاد شده و راحت گاوصندوق ها رو باز می کنن. چه گاوصندوقی رو پیشنهاد میکنید؟
  چیکار کنیم گاوصندوقمونو باز نکنن؟

  1. با سلام. پیشنهاد ما استفاده از گاوصندوق های فوق ایمن مدل HMZ آرکا هست. وزن زیاد، قطر زیاد بدنه و درب و بسیاری از آپشن های دیگر این گاوصندوق ها رو غیر قابل نفوذ کرده.
   برای اطمینان بیش تر می تونید گاوصندوق تون رو به زمین و دیوار متصل کتید، گاوصندوق تون موتور رمز ترکیبی و کلید کمر تا شو داشته باشه و اگر شرایطشو دارید حتما گاوصندوق مخفی سفارش بدین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *