مقالات مرتبط

دسته بندی ها

گاوصندوق بانکی چیست

چند مدل گاوصندوق وجود دارد که بیشتر برای بانک ها استفاده می شود؟

گاوصندوق ، از دسته محصولاتی است كه از نظر ابعاد، وزن، طراحی داخلی، و نيز مشخصات فنی و كیفی، دارای انواع مختلف و متنوعی است كه آنها را در مدل های متفاوت و بنا به نوع كاربری و نوع مصرف كنندگان، دسته بندی می شود. در اين مقاله، به خصوصيات و مشخصات یک گاوصندوق بانكی می پردازيم. بانک ها و موسسات پولی و مالی، از عمده ترين خريداران گاوصندوق هستند.

از ابتدای تاسیس اولين بانک ها  تا به امروز، بيشترين دغدغه متصديان اين موسسات، حفظ و نگهداری وجوه نقدی است كه به نوعی به صورت امانی از طرف مشتريان و سپرده گذاران، در اختيار آنها قرار گرفته است. پول نقد و اسناد بانكی از آن دسته از اموالی هستند كه در عين حالي كه حجم كمی دارند ولي دارای ارزش زيادی هستند. كم حجم بودن وجوه نقدی و اسناد بانكی، نگهداری آن و دور نگه داشتن از دست سارقين و سوء استفاده كنندگان را هم سخت مي كند. از اين رو، توليد كنندگان محصولات امنیتی از جمله گاوصندوق و صندوق های نسوز و درب های خزانه، هميشه اين مسئله را مد نظر دارند كه كالای توليدی برای بانک ها و موسسات مالی، بايد ويژگی های منحصر به فردی نسبت به ساير محصولاتشان داشته باشند.

گاوصندوق بانک

ویژگی های گاوصندوق بانکی

در مورد گاوصندوق های بانكی، چند ويژگی و خصوصیت مهم وجود دارد كه آنها را نسبت به ساير محصولات مشابه، متمايز كرده است. اين خصوصيات مختصرا بدين شرح است:

ابعاد گاوصندوق های بانکی

مهم ترین و بارزترين وجه تمايز گاوصندوق های بانكی، بزرگی ابعاد فیزیكی آن است; اين مورد بيشتر به آن دليل است كه بانک ها معمولا حجم زيادی از وجوه و اسناد مالی را در اختیار دارند و برای نگه داری راحت تر و بهتر آن، نياز مبرمی به يک گاوصندوق بزرگ و حجيم دارند.

وزن گاوصندوق بانکی

به تبع ابعاد بزرگ یک گاوصندوق بانكی، وزن آن و ميزان بتن بدنه آن به همان نسبت بالا می رود. گاوصندوق های بانكی معمولا وزنی معادل يک هزار تا سه هزار كيلوگرم دارند. اين وزن زياد يكی از مهم ترين فاكتورهای امنيتی گاوصندوق است.

ورق بدنه گاوصندوق بانک

علاوه بر وزن و حجم زياد بايد در برابر آسيب های احتمالی توسط حوادثی از قبیل آتش سوزی، زلزله و يا سرقت مقاوم باشد. اين ميزان امنيت، جز با بكار بردن آلياژی قوی در بدنه محقق نمی گردد. برای ساخت گاوصندوق های بانكی معمولا از آلياژی مقاوم تر جهت بدنه داخلي و بيروني آن استفاده می شود. ضخامت ورق گاوصندوق های بانكی در بدنه بيروني حداقل بايد سه ميلی متر و ورق داخلی حداقل يک میلی متر و فاصله دو جداره گاوصندوق برای ريختن بتن نسوز بايد حد اقل پنج سانتي متر باشد.

زبانه گاوصندوق های بانکی

هنگام بسته بودن درب گاوصندوق ، يكي از تنها نگه دارنده های آنها، زبانه های داخل درب است. زبانه ها، همچون ورق بدنه، می بايست از آلياژی بهتر و مقاوم تر توليد شوند. علاوه بر نوع آلياژ، قطر زبانه ها بايد متناسب با سايز گاوصندوق طراحي شوند. قطر مناسب برای زبانه گاوصندوق های بانک حداقل بين چهل تا پنجاه میلی متر انتخاب می شود. زبانه های گاوصندوق قبل از نصب بايد با سمباده های مخصوص پرداخت و صيقلي و سپس لعابكاری شوند تا با توجه به ابعاد بزرگی كه دارند به راحتی قابل حركت در بين جداره درب ها باشند.

يراق آلات گاوصندوق های بانکی

اندازه دستگيره ها و قفل های نصب شده روی هر گاوصندوق متناسب با سايز آن انتخاب می شود. گاوصندوق های بانكی به واسطه حجم بالا، دارای دستگيره و قفل های قوی و بزرگ هستند. اين دستگيره ها بايد توانایی جابجايي زبانه های داخل درب را داشته باشند؛ لذا خود دارای مختصات بزرگ تری نسبت به ساير مدل ها هستند. قفل های به كار رفته روی این نوع گاوصندوق از نوع خاصی هستند. از آنجا كه ضخامت درب ها  زياد است، در نتيجه طول كليد بايد زياد باشد تا به راحتي دورن درب قرار بگيرد و قفل را آزاد كند. معمولا كليد های گاوصندوق بانكی طولی معادل سيزده تا هفده سانتی متر دارند.

لولای گاوصندوق بانکی

با توجه به بزرگي درب ها و احتمال استهلاک زياد لولاها، توليد كننده گاوصندوق، بايد لولای درب ها را از نوعی خاص كه در مقابل وزن زياد مقاوم است انتخاب نمايد. بهترين آلياژ برای نصب لولا در گاوصندوق های سنگين و حجيم، نوع گژنپين است كه نسبت به سايش و ضربه بسيار خشک و مقاوم می باشد.

گاوصندوق بانک

خدمات گاوصندوق بانکی

گاوصندوق هایی که در بانک ها مورد استفاده قرار می گیرند. بایستی دارای خدمات و پشتیبانی های پس از فروش باشند.

چرا که صندوق های بانکی هر روزه و بطور مداوم مورد استفاده و در معرض برخی آسیب ها می باشند. مخصوصا برخی از گاو صندوق هایی که مورد استفاده افراد متفاوت از جمله کارمندان بانک و حتی مردم قرار می گیرند.

بدیهی است در صورت استفاده نادرست از گاو صندوق و اینکه مورد استفاده افراد مختلف قرار می گیرد، نیاز به برخی بروزرسانی ها و رفع برخی خطایا به وجود می آید، در صورتی که شرکت مربوطه صندوق های خود را ضمانت نکند و خدمات پس از فروش برای گاوصندوق هایش در نظر نگرفته باشد، مسئولین بانکی و کارابران به مشکل بسیار بزرگی بر می خورند.

در نتیجه نیاز به گارانتی، خدمات پس از فروش و پشتیبانی برای گاوصندوق های بانکی را می توان مهم ترین ویژگی برای صندوق های بانکی دانست. چرا که شرکت تولید کننده به میزان کافی به درجه امنیت و کیفیت گاو صندوق هایش اطمینان دارد که برای محصولاتش ضمانت و خدمات در نظر گرفته است.

فروشگاه اینترنتی گاوصندوق آرکا

گاوصندوق آرکا مجموعه تولیدی انواع گاوصندوق، گاوصندوق دیجیتال، درب های نسوز و سیستم‌های ضد سرقت که بیش از دو دهه سابقه در زمینه طراحی و تولید گاوصندوق‌های نسوز دارد. محصولات این شرکت در اندازه‌های متفاوت و کاربری‌های گوناگون از گاو صندوق خانگی تا اداری را در بر می‌گیرد. به دست آوردن گواهینامه‌های متعدد برای کیفیت و ماندگاری و ایمنی صندوق نسوز آرکا، اعتبار ویژه‌ای به تولیدات این شرکت ایرانی بخشیده است. برای خرید گاوصندوق می توانید تمامی گاو صندوق های آرکا را با دو سال گارانتی و خدمات پس از فروش مادام العمر آرکا، پس از مشاهده قیمت گاوصندوق با تخفیف ویژه بصورت اینترنتی، گاوصندوقی ارزان و ایمن خریداری کنید.

آرامش کامل را با ارکا تجربه کنید

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

یک پاسخ

  1. این عکس گاوصندوق طلایی رنگ چه مدلیه؟ آرکا موجود داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *