Search
Close this search box.

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

بهترین روش های محافظت از خانه در تعطیلات

وقتی حرف از تعطیلات به میان می آید، برای بسیاری از افراد، اولین چیزی که به آن فکر می کنند رفتن به یک سفر تفریحی برای گرفتن خستگی کاری است.اما مهم ترین دغدغه ای که افراد در این گونه مواقع دارند، محافظت از خانه به خصوص نگهداری از طلا و جواهر و اشیاء با ارزش می باشد.

خب این طبیعی به نظر می رسد که مدتی که در سفر هستید خانه و محل زندگی تان خالی باشد و این کار را برای سارقین آسان تر می کند.

ناگوار ترین اتفاق برای یک شخص این است که در زمانی که منزل خود را ترک کرده با خبر دزدی از منزلش مواجه شود و یا در زمان برگشت به خانه با صحنه ای رو به برو شود که هیچ کس دوست ندارد ببیند.

با توجه به نزدیک شدن به ایام تعطیلات سال نو و شروع سفرهای تفریحی نوروزی به جهت آرامش خاطر هر چه بیش تر هموطنانمان، بر آن شدیم تا این مقاله مفید را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم و راه و روش هایی را که به شما کمک می کند تا ایمنی خانه را در برابر سارقین و خطر های احتمالی که ممکن است برایتان رخ بدهد، افزایش دهید.

محافظت از خانه

امیدواریم که مقاله ” روش های محافظت از خانه در تعطیلات ” برای خوانندگان محترم مفید باشد و در صورتی که پیشنهاد یا نظر دیگری به ذهن تان می رسد که می تواند در این زمینه مفید باشد حتما با درج دیدگاه برای استفاده ی دیگر خوانندگان مطرح کنید.

13 روش محافظت از خانه در تعطیلات

در این قسمت، به نکاتی برای محافظت از خانه می پردازیم، که کم تر به آن ها پرداخته شده. اما می توان با رعایت و اعمال این موارد به راحتی محافظت از خانه تان را به حداکثر برسانید و با خاطری آسوده منزل خود را ترک کنید.

1_ ایمن بودن درها و پنجره ها

قبل از اینکه منزل خود را ترک کنید حتما از بسته بودن درب ها و پنجره ها اطمینان حاصل کنید. سعی کنید به هیچ عنوان کلیدها و یا ریموت های درب ورودی را در اطراف خانه مانند زیر پادری ها، کنار گلدان، پشت قاب عکس، کنار باغچه و یا هر محلی در بیرون از منزل پنهان نکنید بعضی از افراد هستند که عادت به این کار دارند و سارقین نیز بر حسب تجربه ای که دارند احتمال اینکه بتوانند آنها را پیدا کنند زیاد است.

توصیه می کنیم که اگر پنجره و یا درب کشویی دارید، حتما یک تخته یا میله ی آهنی در پشت آن قرار دهید تا به راحتی باز نشوند. بهتر است پنجره ها دارای حفاظ باشند تا به راحتی نتوان از آنها برای ورود به منزل استفاده کرد.

2_تایمرهایی با قابلیت تنظیم زمان خاموش و روشن تهیه کنید

داشتن این گونه تایمرها برای هر خانه ای می تواند مفید باشد. شما می توانید با تهیه ی آنها در زمان هایی که قصد رفتن به سفر دارید با تنظیم زمان خاموش و روشن شدن شان، به گونه ای رفتار کنید که گویی در منزل حضور دارید. حتی زمانی که به مهمانی یا خرید و یا هرجایی که باعث می شود چند ساعت منزل را ترک کنید، می روید نیز استفاده از آنها ایده ی بسیار خوبی است.

برخی از تایمرها این قابلیت را دارند که با تنظیم زمان مشخص، باعث روشن و خاموش شدن تلویزیون و یا رادیو می شوند.

توصیه می شود برای هر طبقه تایمر جداگانه تهیه کنید و برنامه ریزی زمانی برای روشن و خاموش شدن لامپ ها را به گونه ای انجام دهید که در فواصل زمانی مختلف صورت گیرد. در ابتدای کار قبل از ترک منزل حتما چک کنید که تایمر به درستی کار می کند و شیوه ی صحیح کار با آن را فراگرفته اید.

3_ لغو اشتراک روزانه ی روزنامه ها، هفته نامه ها و مجلات

اگر اشتراک دریافت روزانه ی روزنامه در درب منزل را دارید، سعی کنید با هماهنگی با دفتر روزنامه، اشتراک خود را در مدت زمانی که در سفر هستید کنسل کنید زیرا انباشت روزنامه ها در درون صندوق پست به این معناست که منزل شما خالی از سکنه است و ممکن است باعث ترغیب برخی از فراد جهت ورود باشد.

پس حتما اشتراک دریافت هفته نامه ها و مجلات را نیز برای مدت زمانی که منزل نیستید کنسل کنید. اگر بنا به هر دلیلی موفق نشدید که در این مدت

اشتراک تان را کنسل کنید، حتما با یک شخص مورد اعتماد هماهنگ کنید تا هر روز صندوق پستی شما را خالی کند.

4_ از همسایه ها و دوستانتان کمک بگیرید

داشتن همسایه ها و آشنایان مورد اعتماد بهترین گزینه برای زمانی هستند که قصد رفتن به مسافرت را دارید. می توانید از آنها خواهش کنید که تا زمانی که در منزل نیستید، در صورت داشتن گلدان به آنها آب بدهند و از آنها مراقبت کنند و یا اینکه در طول روز و یا شب به منزل شما بروند و چراغ ها را روشن کنند.

همین رفت و آمد ها به منزل شما باعث می شود که دیگران متوجه خالی بودن منزل تان نشوند.

5_پرده ها می توانند حرف بزنند

وقتی که قصد رفتن به مسافرت را دارید، سعی کنید پرده ها و پشت پرده ای ها را به گونه ای قرار دهید که بیان گر این نباشد که کسی در منزل حضور ندارد. بهتر است بعضی از آنها باز باشند و بعضی دیگر بسته باشند. می توانید در این خصوص از آشنایان خود کمک بگیرید و از آنها بخواهید در طول شبانه روز پرده ها را باز و یا بسته کنند. توصیه می شود به هیچ عنوان وسایل با ارزش را در نزدیک پنجره ها قرار ندهید تا از بروز خسارت جلوگیری شود.

6_ دزدگیر نصب کنید

برخی از افراد این باور را دارند که نصب دزدگیر ضروری به نظر نمی رسد اما امروزه داشتن این سیستم ایمنی برای هر خانه ای ضروری است.

می توانید با نصب دزدگیر در صورتی که شخصی قصد ورود به منزل تان را داشته باشد، با به صدا در آمدن آژیر دزدگیر مانع از این کار شوید. برخی از این دستگاه ها این قابلیت را دارند که در هنگام وارد کردن کد امنیتی برای شخص پیامک ارسال می شود و این ویژگی بسیار کمک کننده است.

7_دوربین مداربسته

نصب دوربین مداربسته نیز می تواند کمک بزرگی به صاحب خانه بکند.

شما می توانید در هر ساعتی از شبانه روز از طریق اینترنت محل زندگی خود را چک کنید و رفت و آمد ها را تحت نظر داشته باشید. برای مثال اگر منزل شما

دارای دزدگیر و دوربین مداربسته باشد، درصورتی که شخصی قصد باز کردن درب منزل شما را داشته باشد، با وارد کردن کد امنیتی برای شما پیامکی ارسال می شود که شما می توانید از طریق اینترنت فیلم های دوربین مداربسته را چک کنید و از اوضاع  محل زندگی خود مطلع شوید و در صورت نیاز با پلیس و یا دیگر بستگان تان تماس بگیرید تا هرچه سریع تر پیگیری کنند.

8_ برچسب های هشدار

شما می توانید در صورتی که دوربین مدار بسته و یا دزدگیر نداشته باشید از برچسب هایی که نشان دهنده ی این موارد هستند استفاده کنید. برای مثال برچسب (این مکان مجهز به دوربین مداربسته است) می تواند تا حدودی باز دارنده باشد و یا این که در صورت داشتن حیاط، برچسب (خطر سگ نگهبان) می تواند مفید باشد. اگر بر روی دیوارهای منزل خود حفاظ آهنی کار کرده اید بر چسب (خطر برق گرفتگی) ایده ی خوبی به نظر می رسد.

9_ سفرهای خود را رسانه ای نکنید

هنگامی که در سفر هستید توصیه می کنیم که تا حد امکان برنامه های مسافرتی خود را در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، فیس بوک و … برای دیگران منتشر نکنید.

 در اینصورت شما ناخواسته ترتیبی داده اید تا منزل و دارایی شما توسط دیگران در خطر بیافتد و آنها از خالی بودن منزل شما و مساعد بودن شرایط برای خودشان مطلع گردند. 

اگر در منزل تلفن گویا دارید سعی کنید پیام پیغام گیر را حذف کنید و یا اینکه به گونه ای نباشد که دیگران را از نبود شما در منزل مطلع کند.

در نتیجه لزومی ندارد که همه ی برنامه های زندگی خود را در فضای مجازی منتشر کنید. اگر قصد رفتن به سفر را دارید، آن را در شبکه ی اجتماعی خود با دیگران به اشتراک نگذارید. در طول سفر نیز توصیه می شود که این کار را انجام ندهید. برخی از افراد اقدام به گذاشتن عکس و فیلم های بسیاری از لحظه به لحظه ی سفر خود در صفحات اجتماعی شان می کنند ودیگران را از نبود خود در منزل ناخواسته مطلع می کنند. شاید در این بین برخی افراد باشند که از این موضوع باخبر شوند و امنیت منزل تان به خطر بیافتد و اتفاق بدی رخ بدهد.

می توانید عکس و فیلم هایتان را بعد از بازگشت از سفر با دیگران به اشتراک بگذارید.

10_تاسیسات آب و برق و گاز را چک کنید

بهتر است قبل از رفتن به سفر یک سری موارد ایمنی را حتما بررسی کنید مانند بستن شیر گاز از قسمت مرکزی در صورتی که در زمان غیبت شما نیازی به اتصال گاز در منزل نباشد.

شیر فلکه ی اصلی آب را ببندید تا در زمانی که در منزل حضور ندارید اتفاقی رخ ندهد. نشتی آب اتفاق ناگواری است که ممکن است در نبود شما برای منزل تان رخ بدهد.

توصیه می شود وسایل برقی که ضروری نیستند را مانند لباسشویی، کامپیوتر، آباژورها و … را از برق بکشید تا احتمال هر اتفاقی به حداقل برسد. مواد غذایی که فاسد شدنی هستند را از یخچال خارج کنید. اگر می توانید آن ها را برای استفاده ی خود به سفر ببرید و یا اینکه  به افراد نیازمند یا یکی از بستگان تان بدهید تا مانع از فاسد شدن آنها در یخچال تان شوید.

11_ با وسیله ی نقلیه مان چه کنیم؟

در صورتی که در زمان مسافرت در حیاط و یا پارکینگ منزل تان، اتومبیل وجود دارد حتما موارد ایمنی را رعایت کنید و قفل فرمان و پدال را حتما نصب کنید. برای قسمت کاپوت قفل تهیه کنید. از یک همسایه مورد اعتماد و یا یکی از بستگان نزدیک بخواهید که در مدت نبود شما، ماشین را مدتی در طول روز روشن نگه دارند تا باطری آسیبی نبیند.

گاوصندوق محافظ خانه

12_ محافظت از طلا و جواهرات     

داشتن یک گاوصندوق در منزل به شما در هنگام رفتن به سفر احساس آرامش می دهد. در مقالات قبل تر نیز به این موضوع رسیدیم که بهترین و ایمن ترین مکان و وسیله امنیتی برای نگهداری از طلا و جواهرات و اشیاء با ارزش، گاوصندوق می باشد؛ اما نه هر گاوصندوقی! گاوصندوق مخصوص نگهداری از طلا.

 بهتر است گاوصندوق را در محلی دور از چشم قرار دهید و طلا و جواهرات و اشیای قیمتی خود را در آن نگه داری کنید.

اگر گاوصندوق شما از لحاظ وزن سنگین است و روی زمین قرار دارد، بهتر است که آن را به وسیله ی پیچ به زمین محکم کنید و اگر گاوصندوق خریداری شده از نوع دیواری است، آن را در پشت قاب عکس یا هر جایی که قابل رویت نباشد پنهان کنید .

در صورتی که اسناد بسیار مهمی دارید و دوست ندارید که در مدت زمانی که در سفر هستید آن ها در منزل تان پنهان کنید، توصیه می شود آنها را و هر وسیله ی قیمتی دیگر را در صندوق امانات بانک نگه داری کنید .

اگر در منزل سلاح گرم دارید توصیه می شود از گاوصندوق اسلحه استفاده کنید و نکات ایمنی را حتما رعایت کنید.

توجه داشته باشید، گاوصندوق باید برندی معتبر و از فروشنده ای معتبر تهیه شود. چرا که امروزه نمونه های غیر ایمن گاوصندوق که توسط تولید کنندگان غیر قانونی عرضه می شوند، بسیار زیاد شده است. جهت تشخیص گاوصندوق اصل از نمونه های تقلبی حتما اطلاعات خود را ارتقا دهید و پس از کسب اطلاعات کامل اقدام به خرید کنید.

13_ بیمه ی آتش سوزی و سرقت

ابتدا باید در نظر داشته باشید چه نوع بیمه ای برای شما مناسب است، وقتی خانه یا وسایل و یا هر چیز دیگری را بیمه می کنید برایتان یک آرامش خاطر به وجود می آید که در صورت بروز مشکل یا خسارت یک پشتوانه وجود دارد تا بخش زیادی از آن را جبران کند.

بهتر است قبل از رفتن به مسافرت خانه ی خود را بیمه ی سرقت و آتش سوزی کنید تا درصورتی که اتفاقی رخ داد بیمه جوابگوی آن باشد. حتی می توانید خود و خانواده ی تان را برای سفر بیمه کنید تا اگر یکی از اعضا دچار مسدومیت یا بیماری شد برای هزینه های آن دغدغه ای نداشته باشید.

سخن آخر برای محافظت از خانه

برای خروج از منزل در هنگام سفر لیستی تهیه کنید و کار هایی که باید انجام دهید را یادداشت کنید. توصیه می شود از نکاتی که در بالا گفته شد برای محافظت از خانه خود استفاده کنید. شاید به نظرتان کمی زیاد و یا سخت باشد ولی در هنگام انجام دادن زمان کوتاهی برای هر یک نیاز است.

انجام دادن یکسری از کارها باعث می شود در زمانی که در سفر هستید نگران خانه ی خود نباشید و با خاطری آسوده، نهایت استفاده را از تعطیلات خود ببرید.

سعی کنید همواره نکات ایمنی را رعایت کنید. شاید به نظر برخی از افراد انجام دادن این کارها لزومی نداشته باشد و یا اینکه هزینه بر باشد، نظر این افراد هم محترم است اما به قول معرف پیشگیری بهتر از درمان است. پس قبل از این که اتفاقی رخ دهد و متحمل ضرر های مالی، جانی و معنوی شویم پیشگیری کنیم؛ آرامش خاطر بیشتری برای خودمان به وجود می آید.

 با یک بار هزینه برای خرید وسایل امنیتی، تا مدت ها می توان از آن ها استفاده کرد و آرامش خاطر داشت. با آرزوی فرا رسیدن روزی که همه افراد در امنیت باشند.

امید است13 روش محافظت از خانه در تعطیلات را امسال اجرا کنید و سرشار از خوشی، وفور نعمت و آرامش کامل برای تمامی ایرانیان توانمندمان باشد.

پیشنهادات و نظرات خود را پیرو موضوع ” محافظت از خانه ” در بخش پایانی این صفحه (دیدگاه ها) با ما در میان بگذارید.

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

گاوصندوق خارجی

گاوصندوق کره ای

آیا گاوصندوق کره ای بخریم؟ هر آنچه باید در مورد گاوصندوق کره ای بدانید در این مقاله به درخواست کاربران عزیز آرکا پیرو موضوع گاوصندوق

ادامه مطلب »
خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *