Search
Close this search box.

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

صندوق نسوز

بهترین محصولی که برای نگهداری از با ارزش ترین اشیا و مدارک شما می توان نام برد، صندوق نسوز است.

اما سوال این جاست صندوق نسوز و یا گاوصندوق ضد حریق چیست؟ این گاوصندوق های نسوز به هیچ عنوان در آتش نمی سوزند و از بین نمی روند؟ تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ سوال های خود را بیابید.

مقاومت دمایی گاوصندوق های قدیمی

صندوق هایی که در زمان قدیم مورد استفاده قرار می گرفتند، نسوز نبودند و در یک کلام صندوقچه ایی بودند که مردم برای نگهداری اشیاء قیمتی و یا غلات از آن استفاده می کردند. کم کم با پیشرفت تکنولوژی روی آن قفل نصب شد و جنس بدنه آن از چوب به فلز تبدیل گشت . به تدریج برای سنگینی وزن صندوق و جلوگیری از جابه جایی آن توسط سارق، بین دو جداره ورق را سرب تزریق کردند.

پس از مدتی و رفع مشکل محافظت صندوق در برابر سارق، با مشکل آتش سوزی، سوختن صندوق و محتویات با ارزش داخل آن بر خوردند. در نتیجه برای در امان ماندن اشیائ گران بها از اتش سوزی اندیشیدند که صندوق را نسوز تولید کنند و بدین منظور بین دو جداره ورق آن بتن تزریق کردند.

صندوق نسوز

چرا باید گاو صندوق نسوز باشد؟

با اینکه می توان گفت مهم ترین و حداقل ترین خاصیت گاوصندوق، نسوز بودن آن است؛ با این وجود بسیاری آن را بی اهمیت دانسته. بعضا این فاکتور مهم را در هنگام خرید گاوصندوق نادیده می گیرند و هیچ گونه توجهی در این امر ندارند.

طبق گزارشات بسیاری از کارشناسان فروش گاو صندوق، مشاهده شده برخی از مشتریان فقط به خرید گاوصندوقی معمولی و ارزان قیمت می اندیشند و حتی هیچ اطلاعاتی راجب میزان مقاومت دمایی گاو صندوق را از فروشنده جویا نمی شوند. چراکه اطلاعات خود را در زمینه خرید گاوصندوق ایمن کامل نکردند و در نتیجه نکات با اهمیتی از جمله نسوز بودن صندوق را نادیده می گیرند.

گاوصندوق ایمن، جهت محافظت از با ارزش ترین وسایل شما تولید و عرضه می شود و شما به جهت ایجاد و حفظ آسودگی خاطر گاو صندوق را خریداری می کنید. چرا که در صورت عدم حضور گاوصندوق در محل کار یا منزلتان، از بابت: آتش سوزی، سرقت، گم شدن اشیا گران بهایتان، سیل، زلزله و مواردی از این قبیل، همواره نگرانی عظیمی را به دوش می کشید.

در نتیجه، این حداقل ویژگی گاوصندوق محافظ اشیا گران بها شماست که مقاومت دمایی بالا و به اصطلاح نسوز یا ضدحریق باشد.

نحوه مقاومت گاوصندوق در برابر آتش

همانطور که گفتیم، برای نسوز کردن صندوق ها، به آن بتن تزریق کیدند. صندوق نسوز به خاطر بتنی که در تولید آن به کار رفته است، در برابر آتش سوزی و حرارت مقاومت می کند. بدیهی است هر چه میزان تزریق بتن به جداره بدنه و درب گاو صندوق بیش تر باشد، درجه مقاومت دمایی گاوصندوق بیش تر می شود.

با افزایش حجم بتن تزریقی، طبیعتا وزن گاوصندوق افزایش میابد و علاوه بر مقاومت دمایی بسیار بالا، جابه جایی و در نتیجه احتمال سرقت آن توسط سارقان بسیار کاهش می باید.

جهت آشنایی بیش تر با بتن تزریق شده در گاوصندوق ها اینجا کلیک کنید.

فضای داخلی صندوق نسوز

گاوصندوق های نسوز باید طبق اصول و استاندارد تولید شوند. صندوق نسوز را نمی توان در ابعاد کوچک تولید کرد و در صورتی که این امر صورت گیرد، فضای داخلی مفید گاوصندوق بسیار کم می شود، به نحوی که قابل استفاده نخواهد بود.

با توجه به نکات مذکور، حداقل ابعاد و فضای داخلی صندوق نسوزی که طبق استاندارد تولید شده باشد، کافی و کارآمد می باشد.

صندوق نسوز فضای خیلی مناسبی برای نگهداری اسناد و مدارک می باشد. با توجه به نسوز بودن گاو صندوق این امکان وجود دارد که در صورت آتش سوزی مدارک در یک فضا امن محفوظ اند و از سوختن و از بین رفتن در امان می مانند.

انواع صندوق نسوز

همانطور که در مطالب فوق به آن پرداختیم، متوجه شدیم صندوق های نسوز با وزن زیاد تولید می شوند و هر چه وزن گاوصندوق بیش تر باشد، امنیت و مقاومت دمایی آن بیش تر است.

اما گاهی ساختمان و یا اداره ای نیاز به فضای داخلی بسیاری در گاوصندوق دارد، و ساختمان مذکور تحمل وزن زیاد گاوصندوق نسوز با ابعاد بزرگ را ندارد. در اینجا باید به سراغ گاوصندوق های سبک وزن برود، که در این صورت امنیت مدارک و اشیاء گران بها داخل آن به خطر می افتد.

آرکا، در رابطه با این موضوع راه حلی را عرضه می کند: گاوصندوق های نسوز سبک

این صندوق های نسوز سبک، از بتن پر نشده اند و داخل جداره بین دو ورق این گاوصندوق ها، پشم سنگ نسوز به کار می رود.

این صندوق های نسوز سبک نسبت به سایر گاوصندوق های نسوز که با بتن پر شده اند، بسیار سبک هستند. در نتیجه با در نظر گرفتن وزن کم این صندوق ها برای هر مکانی مناسب نیستند.

گاوصندوق های نسوز شرکت آرکا، با وزن سبک، متوسط و سنگین که ورژن بالا هستند تولید می شوند. در تولید هر یک از این ها، با توجه به نوع مواد تزریقی، حجم و قطر آن، قطر ورق فولادی به کار رفته در صندوق، قفل های نصب شده، قطر زبانه ها و … درجه مقاومت و امنیت متفاوتی دارند.

برای مثال: گاوصندوق های نسوز خانگی، صندوق های اداری کوچک و پانزرهای نسوز سبک مقاومت دمایی حداقل 700درجه سانتی گراد دارند. و گاوصندوق هایی از قبیل: صندوق آسانسوری، درب های خزانه، گاوصندوق های اداری و بانکی بزرگ که در دسته گاوصندوق های ورژن بالا جای دارند، حداقل 1000 درجه سانتی گراد مقاومت دمایی دارند.

در ادامه به طور کلی به بررسی انواع صندوق های نسوز می پردازیم.

انواع صندوق نسوز از لحاظ وزن و حجم

صندوق های نسوز، از لحاظ وزن به 3 دسته سبک، نیمه سنگین و سنگین تقسیم می شوند.

صندوق های سبک نسوز معمولا صندوق های خانگی با ابعاد کوچک و گاوصندوق های بایگانی سبک هستند که همانطور که به آن پرداختیم، با پشم سنگ تجهیز شده است.

صندوق نسوز سبک

حداقل وزن صندوق های خانگی نسوز با ابعاد کوچک 150 کیلوگرم می باشد (150kg _ 270kg) و برای صندوق های بایگانی نسوز یا به اصطلاح پانزر نسوز، که در دسته صندوق های بزرگ جای دارد حداقل 250 کیلوگرم می باشد. 

صندوق نسوز نیمه سنگین

گاوصندوق های نسوز نیمه سنگین بایستی بین 290 کیلوگرم تا 500 کیلوگرم بسته به ابعاد، وزن داشته باشند.

لازم به ذکر است صندوق بایگانی نسوز، با توجه به ابعادش که جزو صندوق های بزرگ محسوب می شود. از لحاظ وزن، در این دسته یعنی جزو گاو صندوق های نیمه سنگین می باشد.

صندوق نسوز سنگین

گاوصندوق های سنگین وزن، که اکثرا با ورژن بالا تولید می شوند و این مشخصات را شامل می شوند: مجهز به بتن مسلح درجه یک، ورق های قطور و مقاوم، زبانه ها و دستگیره های با ضخامت بالا، کلید های کمر تاشو و … ایمن ترین گاوصندوق های بانکی، فروشگاهی و اداری هستند.

حداقل وزن صندوق های نسوز ورژن بالا و سنگین، بسته به ابعاد 500 کیلوگرم می باشد. برای مثال گاو صندوقی با ابعاد خارجی 60*60*80 سانتی متر، در صورتی که فوق ایمن و ورژن بالا باشد، بایستی 500 کیلوگرم وزن داشته باشد.

گاوصندوق ضدحریق

انواع گاو صندوق نسوز از لحاظ سیستم ایمنی

گاوصندوق های نسوز از لحاظ ایمنی به دو دسته ذیل تقسیم می شوند:

صندوق نسوز ضد سرقت

گاوصندوق نسوز ضد سرقت را می توان گاوصندوقی قابل اعتماد دانست. چرا که این گاوصندوق وظیفه محافظت از  اشیاء و مدارک داخلش را به نحو احسن انجام می دهد.

جهت آشنایی با سیستم ضد سرقت اینجا کلیک کنید.

صندوق نسوز فاقد سیستم ضد سرقت

صندوق های نسوز به نحوی که ضدسرقت نباشند هم تولید می شوند. طبیعتا این گاوصندوق های نسوز واجد سیستم ضدسرقت قیمت کم تری هم دارند.

اما پیشنهاد کارشناسان فنی این است که؛ گاوصندوقی نسوز و ضد سرقت تهیه کنید، حتی اگر نیاز باشد هزینه بیش تری بپردازید. چراکه گاوصندوق ایمن حافظ گران بها ترین اشیا و مدارک شماست.

انواع گاوصندوق نسوز از لحاظ قفل و رمز

گاوصندوق های نسوز، بسته به سلیقه مشتری یا سیستم های رمزی متفاوتی تولید می شوند.

صندوق نسوز مجهز به رمز دیجیتال

قفل های دیجیتال انواع مختلفی دارند از جمله: رمز های دیجیتال اثر انگشتی، رمز های دیجیتال کارتی و …

صندوق نسوز مجهز به رمز مکانیکی

قفل های مکانیکی، قدیمی تر از رمز های دیجیتال هستند و عملکرد این قفل ها نسب به رمز های دیجیتال دشوار تر است.

صندوق نسوز مجهز به قفل کلیدی

قدیمی ترین نوع قفل هاف قفل ای کلیدی هستند. که استفاده از این قفل ها بر روی گاوصندوق توصیه نمی شود.

سخن آخر

متوجه شدید که هیچ گاوصندوقی را صد در صد نمی توان نسوز یا ضد حریق نام برد. تنها تفاوت این است که کدام گاوصندوق مقاومت دمایی بیش تری دارد و تا چه میزان می تواند از اشیا گران بها داخل گاوصندوق در برابر حرارت مخافظت کند. پس اگر کسی به شما گفت که گاوصندوقی را می شناسد که صد در صد نسوز است، به هیچ عنوان این ادعا را باور نکنید.

فروشگاه اینترنتی گاوصندوق آرکا

گاوصندوق آرکا مجموعه تولیدی انواع گاوصندوق، گاوصندوق دیجیتال، درب های نسوز و سیستم‌های ضد سرقت که بیش از دو دهه سابقه در زمینه طراحی و تولید گاوصندوق‌های نسوز دارد. محصولات این شرکت در اندازه‌های متفاوت و کاربری‌های گوناگون از گاو صندوق خانگی تا اداری را در بر می‌گیرد. به دست آوردن گواهینامه‌های متعدد برای کیفیت و ماندگاری و ایمنی صندوق نسوز آرکا، اعتبار ویژه‌ای به تولیدات این شرکت ایرانی بخشیده است. برای خرید گاوصندوق می توانید تمامی گاو صندوق های آرکا را با دو سال گارانتی و خدمات پس از فروش مادام العمر آرکا، پس از مشاهده قیمت گاوصندوق با تخفیف ویژه بصورت اینترنتی، گاوصندوقی ارزان و ایمن خریداری کنید.

پیج اینستاگرام گاوصندوق آرکا

gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

گاوصندوق خارجی

گاوصندوق کره ای

آیا گاوصندوق کره ای بخریم؟ هر آنچه باید در مورد گاوصندوق کره ای بدانید در این مقاله به درخواست کاربران عزیز آرکا پیرو موضوع گاوصندوق

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *