xxx

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

نحوه ساخت محکم ترین گاوصندوق ها

ساخت و تولید یک گاوصندوق محکم و ایمن یک کار بسیار تخصصی و دقیق است. محکم ترین گاوصندوق ها در ابعاد کوچک و بزرگ فقط توسط برندها و مارک های معروف ساخته می شوند.

گاوصندوق محکم کوچک هم داریم و استحکام فقط برای صندوق های بزرگ نیست. فقط کافیست نکات و جزئیات و ضوابط در هنگام تولید آن به طور کامل رعایت شود.

گاو صندوقی را محکم می دانند که در مقابل سرقت و حوادث طبیعی غیر قابل نفوذ باشد. به عبارتی مشمول موارد زیر باشد:

  • نسوز  ( ضد آتش )
  • ضد آب (واتر پروف)
  • ضد زلزله
  • ضد انفجار

ابزار لازم در ساخت گاوصندوق محکم

برای ساخت یک گاو صندوق محکم ابزار زیر ضروری است:

  • ورق ضد برش یا سوپر آلیاژ
  • بتن مسلح
  • دستگیره های ضد دیلم
  • انواع رمز با کیفیت

با به کار گیری از این ابزار در تولید و ساخت یک گاو صندوق می توان استحکام آن را تضمین نمود.

ورق ضد برش

این ورق ها یا به بیان دیگر استفاده از سوپر آلیاژها برای ساخت یک گاوصندوق امن ضروری است. بهتر است بدنه گاو صندوق و دیواره های درونی و بیرونی آن از جنس سوپر آلیاژ باشد.

بتن مسلح با کیفیت

بدون شک می بایست پیرامون گاوصندوق از بتن مسلح و آرماتور بندی شده با عیار بالا پوشانده شود. تزریق این ماده در فضای بین سوپر آلیاژها علاوه بر نفوذ ناپذیر شدن بدنه آن را نسوز می کند. 

همچنین هر چه جنس بدنه گاو صندوق مستحکم تر باشد مقاومت بیشتر در برابر انفجار زلزله و آوار و ضربات مهلک و سنگین خواهد داشت. استفاده از بتن به جای گچ و شن و بیشترین نقش را در امنیت و استحکام یک گاوصندوق دارد. 

نقش بتون مسلح در ساخت گاوصندوق ایمن
نقش بتون مسلح در ساخت گاوصندوق ایمن

دستگیره های ضد دیلم

رایج ترین روش سرقت از گاوصندوق استفاده سارقان از دیلم است. آنها با دیلم به درب و دستگیره آن آسیب می رسانند. دستگیره های سه شاخه (سه جهته یا سه پره) و گرد ، دستگیره های ضد دیلم هستند که مقاومت بالایی در برابر دیلم دارند.

دستگیره های تک شاخ مقاومت چندانی در برابر حمله سارقان ندارند. در بیشتر گاوصندوق های قدیمی از این دستگیره ها استفاده شده است.

همچنین درز بین بدنه و درب گاو صندوق باید بسیار کم و ناچیز باشد به طوری که در مدت زمان کم به هیچ وجه نتوان آن را دیلم نمود.

در صورت استفاده از نوار لاستیکی مخصوص در همین ناحیه می توان گاو صندوق را ضد آب کرد تا در صورت حوادثی مثل سیل و آب گرفتگی آسیبی به اسناد و مدارک داخل گاوصندوق وارد نشود.

انواع رمز گاوصندوق

بهترین وسیله برای حفاظت از درب گاوصندوق استفاده از موتور رمز می باشد. رمز دیجیتال اثر انگشتی قویترین و مدرن ترین نوع رمز است.

رمز دیجیتال رایج ترین نوع رمز در گاو صندوق های امروزی است. در گذشته بیشتر از رمز مکانیکی استفاده می شد. استفاده از کلید در کنار رمزها گاوصندوق را محکم تر و ایمن تر می کند.

در هر صورت استفاده از هر نوع موتور رمز زمانی خوب و مفید است که آن رمز کیفیت لازم را داشته باشد. برای مثال رمز مکانیک از نوع وریبل (variable) تایوان از نظر فنی و عملکرد مورد تایید می باشد.

نحوه تغییر رمز مکانیک وریبل بسیار آسان است. ضمن اینکه دقت بالای آنها ضریب ایمنی گاو صندوق را بالاتر می برد. مخصوصا اگر رمز 3 شماره ای برای آن تعریف کنیم.

برای رمز دیجیتالی هم بهتر است رمز کره ای یا رمز چینی درجه 1 استفاده گردد. نحوه کار با این رمزها از رمزها مکانیکی به مراتب آسان تر است.

با رعایت همین موارد می توان مطمئن بود که یک گاوصندوق محکم تولید شده است. حتی اگر ابعاد بزرگی نداشته باشد. به عنوان مثال در تولید گاو ضندوق خانگی ارزان مدل 150/1mz آرکا همه موارد گفته شده رعایت شده است و از آن به عنوان یک گاوصندوق محکم کوچک یاد می شود.

پیج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

 gavsandogh_arka@

 

مقالات مرتبط

خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *