Search
Close this search box.

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

آیا جنس گاوصندوق در کارآیی آن تاثیر دارد؟

اگر شما قصد خرید گاوصندوق داشته باشید؛ قطعا برایتان مهم خواهد بود که چه گاوصندوقی باید بخرید. از چه کسی باید بخرید؟ گاوصندوق شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

در این گفتار تلاش می‌کنیم به این پرسش پاسخ دهیم که آیا جنس گاوصندوق در کارایی آن تاثیر دارد یا خیر؟

در ابتدا بهتر است که تعریفی از یک گاوصندوق داشته باشیم تا بهتر بدانیم که درباره چه چیزی بحث می‌کنیم.

جعبه های یک یا چند طبقه چهار گوش با بدنه بسیار مقاوم و فولادی با قفل های بسیار معتبر و سیستم رمزگذاری پیچیده که برای نگهداری از وسایل و اسناد و مدارک و پول و جواهرات استفاده می‌شود را اصطلاحا گاوصندوق می‌نامند. این وسایل نه تنها در محیط های تجاری و اداری و بانک ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که در منازل نیز کاربرد دارند.

اولین گاوصندوق را مشخص نیست که چه کسی اختراع کرده است، اما گاوصندوق ها روز به روز پیشرفته تر می‌شوند و امنیت آنها بالاتر می‌رود و سیستم های رمزگذاری و قفل آنها همیشه در حال تغییر و پیشرفت است. به این ترتیب بدیهی است که جنس موادی که گاوصندوق ها از آن ساخته می‌شود نیز تغییر پیدا کرده و بسیار مقاوم تر و سخت تر تولید و عرضه می‌شوند.

در ابتدا گاوصندوق ها به صورت چوبی وجود داشت. اما کم کم از آلیاژ آهن برای درست کردن گاوصندوق های مطمئن و ایمن‌تر استفاده شد. با پیشرفت هرچه بیشتر تکنولوژی جنس به کار رفته در تولید گاوصندوق از مواد پیچیده که ایمنی گاوصندوق را بیشتر می کند، استفاده می شود.

در تولید گاوصندوق هم مانند هر صنعت دیگری یک سری مشخصات استاندارد وجود دارد که همه تولیدکنندگان باید به آن پایبند باشند و تمامی نکات استاندارد را در تولید محصولات خود رعایت و اجرا کنند.

گاوصندوق قدیمی

در اینجا به معرفی مواد مختلفی که برای ساختن گاوصندوق ها به کار می‌روند اشاره می‌کنیم.

چگونگی عملکرد جنس استفاده شده در ساخت گاوصندوق

همان‌طور که می‌دانید برای خرید گاوصندوق اولین موردی که باید در نظر داشت نسوز بودن گاوصندوق است.

بهترین جنس برای به کار بردن در ساخت گاوصندوق نسوز، بتن است. اما با به کار بردن افزودنی‌های دیگر داخل بتن یا مواد دیگر به جای بتن هم می‌توان گاوصندوق ضد حریق ساخت.

انواع گاوصندوق‌ها از سه لایه اصلی تشکیل شده‌اند که دو لایه آن از جنس فولاد می‌باشد و یک لایه دیگر آن نیز عایق حرارتی است. برای تولید یک گاوصندوق نسوز شما نیاز به مواد غیر اشتغال دارید.

لایه اولی از جنس آلیاژ فولادی است که قابلیت اشتعال را ندارد؛ اما می‌تواند به خوبی گرما را انتقال دهد، بر همین اساس است که برای پیشگیری از نفوذ حرارت به داخل دستگاه بایستی از یک لایه عایق حرارتی استفاده کنید؛ که از وجود گرما به داخل گاوصندوق جلوگیری کند. در واقع این همان نکته‌ای است که یک لایه عایق حرارتی استفاده شده است تا از ورود حرارت به داخل جلوگیری کند.

لایه دومی که در گاوصندوق‌ها بکار می‌رود برای جلوگیری از نفوذ حرارت به داخل محصول از عایق حرارتی استفاده می‌شود که می‌تواند دستگاه شما را در برابر آتش سوزی حفظ کند.

لایه سومی که از جنس فولاد و یک آستر نمدی نسوز می‌باشد برای قسمت داخل به کار می‌رود.

عایق‌های حرارتی گاوصندوق گوناگون هستند و میزان مقاومت آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.  نکاتی که مابین دو دیوار دستگاه تحت عنوان عایق حرارتی استفاده می‌شود عمدتاً از گچ، بتن یا آلیاژ است. در ادامه مطلب به اینکه کدام یک از این موارد مناسب است، همچنین میزان امنیت کدام یک از آن‌ها بیشتر است می‌پردازیم.

آلیاژ فولادی

آلیاژ فولاد با کربن و آهن ساده ترین نوع آلیاژی است که در تولید گاوصندوق به کار می رود. اضافه شدن کربن و آهن باعث استحکام فولاد می شود. برای مثال در صندوق های امانات در بانک ها و فرودگاه، به دلیل اینکه اقلامی که در این صندوق ها گذاشته می‌شود چندان گران‌قیمت نیست، صرف نظر از ضخامت کم فولاد به کار رفته در طراحی قالب، جنس آن، یک فولاد معمولی است بدون هیچ عنصر اضافی دیگر است.

اما در ساخت گاوصندوق دیگر که اجناس و اشیای قیمتی و مهمی نگهداری می شود، برای مقاومت محصول در برابر خوردگی، مواد شیمیایی و ابزارهای هوابرش، از فولاد ضدزنگ استفاده می شود. البته کار با این نوع فولاد به مراتب سخت تر است.

بخش اعظم تفاوت گاوصندوق های ضدآب با سایر محصولات در نوع فولاد به کار رفته در ساخت آنها است. در گاوصندوق ضدآب علاوه بر نوع فولاد ضدزنگ، محصول باید به خوبی پلمپ شود و همان طور که گفتیم کار با فولاد ضد زنگ سخت است و تا کردن و مهر و موم کردن آن دشوار است در صورتی که این محصولات باید کاملا پلمپ شوند تا آب به آنها نفوذ نکند.

این نوع از گاوصندوق ها در مناطق مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین اگر در منطقه نگهداری گاوصندوق مورد نظر سیل اتفاق بیفتد، اشیای داخل آن، در امان هستند.

در گاوصندوق های نسوز علاوه بر مواد عایق بین دوجداره، دیواره خارجی باید از آلیاژ فولاد و تنگستن باشد. این آلیاژ دارای نقطه ذوب بالاتری است و در برابر گرما مقاومت بیشتری دارد. حتی مقاوم تر از بتن! جنس آلیاژ به کار رفته در گاوصندوق نسوز به همراه ضخامت فولاد و مواد عایق بین دوجداره می تواند ۷۰% مقاومت گاوصندوق در برابر آتش را تعیین کند. ۳۰% مابقی به طراحی سیستم قفل ، مهر و موم گاوصندوق و آپشن هایی مانند دیواره رطوبت بر می گردد که در رتبه بندی نسوز گاوصندوق ها موثر است.

در گاوصندوق های فوق امنیتی عموما در قسمت قفل از یک لایه اضافی فولاد منگنز استفاده می شود، این کار باعث می شود تا دریل شدن قفل گاوصندوق موجب آسیب به سیستم مرکزی قفل نشود و درب گاوصندوق بسته باشد.  به این گونه از گاوصندوق ها، گاوصندوق فوق امنیتی گفته می شود. از این نوع گاوصندوق ها در مراکزی که اسناد و مدارک بسیار مهمی در آنجا نگهداری می شود و یا بانک ها یا فروشگاه های طلا و جواهر بهره گرفته می شود.

جنس گاوصندوق های قدیمی

گچ

بر اساس تحقیقات زمین شناسان خیلی قبل تر از  به وجود آمدن تمدن، لایه های گچ ایجاد شده است. بعد از آتش سوزی بزرگ لندن در سال  1666پادشاه فرانسه این قانون را اجباری کرد که  تمامی‌ دیوارهای خانه های چوبی برای جلوگیری از آتش سوزی با گچ پوشیده می‌شد.

در ایران هم از دوران باستان با گچ پزی وگچ کاری آشنا بودند. گچ بری‌های زمان اشکانیان و کاربرد گچ در قسمتی از بناهای تخت جمشید گویای این ادعا است. ملات گچ در دوره ساسانیان در اسکلت سازی بناها وهمچنین جهت نماسازی کاربرد فراوان داشته است.

همان‌طور که مشاهده می‌شود از دیر زمان، گچ فقط برای ساختمان سازی استفاده می‌شده است. انتخاب گاوصندوق برای ایجاد امنیت است اما در گاوصندوق‌هایی که از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند و سطح امنیت آنها بسیار پایین‌تر و نامطلوب است عایق حرارتی بکار رفته در آن‌ها اغلب گچ می باشد.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که گچ چطور می‌تواند به عنوان عایق حرارتی عمل کند؟ تقریباً 20 درصد گچ و 80 درصد آب است. زمانی که گاوصندوق حرارت می‌بیند گچ به تدریج سست می‌شود و آب تبخیر می‌شود و باعث خنک شدن صفحه مقابل می‌شود. توجه داشته باشید که فرایند منجر به آزاد شدن آب، از دمای بالای 80 درجه سانتی گراد آغاز می‌شود.

کاملا بدیهی است که یک محصول با عایق گچی عملاً در دمای 500 یا 600 درجه از میزان مقاومت آن کاسته می‌شود و دیگر نمی‌تواند به عنوان عایق عمل کند.  اما همین مقدار زمان هم برای رسیدن نیروهای آتش سوزی و اطفای حریق کافی است. همچنین با خروج آب از قطعه گچی مقدار تخلخل و مقاومت در مقابل گرما افزایش می‌یابد که برخلاف هدایت گرما عمل می‌کند. البته این محافظت برای مدت زمان محدودی دوام می‌یابد که این مدت بستگی به ضخامت گچ دارد ولی مخلوط گچ و پرلیت به نسبت مقاومت بالاتری دارد.

با تمام خوبی هایی که گچ دارد معایبی نیز دارد. نهایت قطر بدنه گاوصندوق مورد نیاز برای یک کسب و کار کوچک 8 سانتی متر است و سوال اینجاست چند سانتی متر گچ نیاز است تا در دمای بالای پانصد درجه سانتیگراد در یک ساعت مقاومت کند؟ و تولید کننده مجبور است قطر بدنه را طبق عرف بتن تعیین کند و این قطر پاسخگوی دما نیست و حفاظت اسناد و مدارک را نمی‌تواند عهده دار شود و نظریه نسوز بودن و مقاومت در مقابل بالای 500 درجه سانتیگراد رد می‌شود. اگر هم دمای بالایی به آن بخورد به نحوی که گرم شود و نتوان به گچ دست زد نرم شده و می‌ریزد. اگر گچ را روی چوب یا فلز بریزید زود به آن می‌چسبد و بعد از سخت شدن افزایش حجم پیدا می‌کند و پس از اینکه مدتی در مجاورت فلز ماند، با فلزات ترکیب شده و ایجاد سولفات می‌کند و فلز ترکیده و به صورت پوسته پوسته از گچ جدا می‌شود.

بتن

آلیاژ به کار رفته، نوع عایق بندی و ماده بین دوجداره گاوصندوق، در نسوز بودن آن تاثیرگذار است. اما عاملی که بیشترین تاثیر را روی مقاومت گاوصندوق نسوز می گذارد ماده ای است که به عنوان عایق حرارتی بین دوجداره گاوصندوق پر می شود.

در گاوصندوق های خارجی این ماده اغلب از جنس آلیاژهای مقاوم حرارتی و در گاوصندوق های ایرانی اغلب از جنس بتن و مصالح است. اکنون درباره میزان مقاومت هر یک از آنها و تاثیری که روی قیمت گاوصندوق می گذارند دقیق تر صحبت کنیم.

از ویژگی های سیمان و بتن این است که اگر به آنها آب برخورد کند سفت تر می شوند. همچنین اگر گرمای آتش به آن برسد مجددا پخته و سفت تر می شود. اگر بتن در جداره گاوصندوق به کار گرفته شود هیچ گونه انتقال دما نخواهد داشت. به همین جهت بتون مرغوب از بهترین گزینه های مطرح برای تولید گاو صندوق است که می تواند در هر شرایطی محتویات داخل گاوصندوق را حفظ کند. خاصیت ترد بودن بتن نقطه ضعف آن است. به شکلی که اگر دو قطعه جک مکنده را از دو سمت مخالف به یک قطعه بتن وصل کنیم، به طوری که مکش داشته باشند، اجزای بتن به راحتی از هم جدا می شود. به عبارت بهتر هر چند که خاصیت فشاری بالایی دارد اما در مقابل کشش ضعیف است.

تولید کنندگان گاوصندوق و همچنین سازندگان ساختمان برای مقابله با این ضعف از بتن مسلح استفاده می کنند.

برای نسوز بودن و بالا بودن مقاومت گاوصندوق استفاده از بتن مرغوب واجب است. گاوصندوق ها معمولا از دو لایه ورق به عنوان پوسته های داخلی و خارجی تشکیل شده است. برای نسوز شدن یک گاوصندوق لازم است بین دو جداره را با بتن مسلح یا بتون آرمه پر کرد. که هم مقاومت گاوصندوق را در مقابل حرارت افزایش می دهد و هم به گونه ای مانع از برش خوردن بدنه گاوصندوق می شود. حال با بهترین نوع بتن و لزوم استفاده از آن آشنا می شویم.

جنس عالی گاوصندوق

بهترین نوع بتن در ساخت گاوصندوق نسوز

بتن به عنوان پر مصرف‌ترین مصالح ساختمانی، مدت ها است جوابگوی نیازهای رو به گسترش انسان است.

انواع بتن معمولی و بتن با عملکرد بالا مدت ‌زمان زیادی است که تشکیل‌دهنده اصلی سازه‌های بتنی بوده‌اند. پژوهش هایی که طی دو دهه اخیر انجام شده است منجر به پیدایش نوع جدیدی از بتن با خواص فوق‌العاده و مقاومت فشاری بسیار بالا شده ‌است که این بتن تحت عنوان بتن فوق توانمند شناخته می‌شود این نوع بتن دارای مقاومت فشاری بیشتر از 120 مگا‌ پاسکال است و در برابر عوامل مهاجم همچون یون کلر و سیکل‌های یخبندان از دوام فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

در این تحقیق پس از به دست آوردن طرح اختلاط مناسب، سایر ویژگی های مکانیکی این نوع بتن با آزمایش‌هایی بر اساس استانداردهای مربوطه به ‌دست‌ آمده است. با انجام آزمایش کشش بر روی نمونه‌های استوانه‌ای به طول 850 میلی متر که با یک میلگرد فولادی در مرکز مسلح شده‌اند تأثیر نوع میلگرد، قطر میلگرد و اثر نسبت ضخامت پوشش بتن روی میلگرد بر رفتار ترک‌ خوردگی بتن فوق توانمند در کشش اعضای بتن مسلح بررسی شده است.

در صنعت گاوصندوق سازی بتن مسلح شده باید ویژگی های زیر را داشته باشند:

  • مقاومت بالا
  • کرنش کششی زیاد
  • پیوستگی مناسب با بتن
  • سازگاری با حرارت زیاد
  • ماندگاری بالا در محیط بتن

به این ترتیب و با استفاده از بتن مسلح کیفیت گاوصندوق ها بسیار بالاتر می‌رود و می تواند هر چه بیشتر از اشیای قیمتی و با ارزش شما محافظت کند.

آرکا

گاوصندوق آرکا مجموعه تولیدی انواع گاوصندوق، درب های نسوز و سیستم‌های ضد سرقت که بیش از دو دهه سابقه در زمینه طراحی و تولید گاوصندوق‌های نسوز دارد. محصولات این شرکت در اندازه‌های متفاوت و کاربری‌های گوناگون از گاو صندوق خانگی تا اداری را در بر می‌گیرد. به دست آوردن گواهینامه‌های متعدد برای کیفیت و ماندگاری و ایمنی صندوق نسوز آرکا، اعتبار ویژه‌ای به تولیدات این شرکت ایرانی بخشیده است. شما می توانید تمامی گاو صندوق های آرکا را با دو سال گارانتی و خدمات پس از فروش مادام العمر آرکا و با تخفیف ویژه بصورت اینترنتی خریداری کنید.

پبج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

گاوصندوق خارجی

گاوصندوق کره ای

آیا گاوصندوق کره ای بخریم؟ هر آنچه باید در مورد گاوصندوق کره ای بدانید در این مقاله به درخواست کاربران عزیز آرکا پیرو موضوع گاوصندوق

ادامه مطلب »
خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *