Search
Close this search box.

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

مواد تشکیل دهنده گاوصندوق

بهترین مواد برای ساخت گاوصندوق چیست؟

در این مقاله به طور کلی به بررسی مواد تشکیل دهنده گاوصندوق می پردازیم. گاوصندوق آرکا، یکی از برندهای مطرح ایران می باشد، نحوه ساخت گاوصندوق های آرکا طبق استاندارد و با رعایت نکات ایمنی، با بهترین مواد اولیه مرغوب صورت می گیرد.

در ساخت و تولید گاوصندوق باید همه چیز به گونه‌ای انجام گیرد که یک محصول امن و مطمئن به بازار عرضه گردد به نحوی که تنها توسط یک نفر و با کمک الگوریتم‌های خاصی باز شود و هیچ راه نفوذی به آن مانند دریل کردن و یا برش گاوصندوق وجود نداشته باشد.

علاوه بر رمز مرغوب صندوق یکی دیگر از مشخصه‌های اساسی یک گاوصندوق با کیفیت و ایمن استفاده از مواد عالی و درجه یک در ساخت آن است. فرایند ساخت یک گاوصندوق از مرحله طراحی قالب درب و بدنه گرفته تا نوع قفل باید در جهت ایمن‌سازی و محافظت از اجناس داخل آن در برابر هرگونه سوء استفاده قرار بگیرد.

طراحی و ساخت گاوصندوق از چند مرحله تشکیل شده است، مرحله انتخاب نوع و جنس ورق، مرحله طراحی قالب و جوشکاری، ساخت درب لولا و زبانه‌ها، مهر و موم و عایق‌بندی آن و در نهایت نصب قفل و دستگیره بر روی آن است.

قفل باید به گونه‌ای ساخته شود که باز کردن آن مانند یک معما باشد که حل آن کار هر کسی به جزء صاحب آن نباشد. در ادامه مطلب ما به مراحل ساخت یک گاوصندوق ایمن و مهم‌تر از آن، نوع موادی که می‌توان در یک گاوصندوق استفاده کرد و بهترین آن توضیح خواهیم داد.

ساخت گاوصندوق

فولاد به کار رفته در ساخت گاوصندوق

یکی از مواد تشکیل دهنده گاوصندوق، ورق فولادی می باشد.

انواع فولاد به کار رفته در ساخت گاوصندوق

 • گاوصندوق‌های معمولی

یکی از انواع آلیاژی که در تولید گاوصندوق از آن استفاده می‌شود، آلیاژ فولاد با کربن و آهن است.

اضافه شدن کربن و آهن در این مواد باعث می‌شود تا استحکام و دوام فولاد افزایش یابد. در صندوق‌های امانات صرف نظر از ضخامت کم فولاد به کار رفته در طراحی قالب این وسیله، جنس آن، یک فولاد معمولی محسوب می‌شود بدون اینکه عنصر دیگری به آن اضافه شده باشد.

 • گاوصندوق‌های ضد زنگ

در ساخت این گاوصندوق‌ها برای مقاومت بیشتر از محصول در برابر عواملی همچون خوردگی، مواد شیمیایی و ابزار‌های هوا برش، از فولاد ضد زنگ استفاده می‌کنند، که باید به این نکته توجه داشته باشید که کار با این چنین فولادی به مراتب سخت‌تر است.

در واقع می‌توان گفت که بخش مهمی از تفاوت گاوصندوق‌های ضد آب با سایر محصولات در نوع فولادی است که در زمان ساخت از آن استفاده می‌شود. در این نوع از محصولات یعنی گاوصندوق های ضد آب علاوه بر نوع فولاد ضد زنگ، محصول باید به گونه‌ای پلمپ گردد که آب نتواند به داخل آن نفوذ پیدا کند. همان طور که گفتیم کار با چنین فولادی سخت است و تا کردن و همچنین مهر و موم کردن آن نیز دشوار می‌باشد. در نتیجه تولید این محصو.لات به ندرت و اکثرا سفارشی صورت می گیرد.

 • گاوصندوق‌های نسوز

در گاوصندوق‌های نسوز، علاوه بر مواد عایق بین دو جداره که بایستی از مواد مرغوب استفاده شده باشد، برخی از دیواره خارجی با ورقی از جنس آلیاژ فولاد و تنگستن در تولید گاوصندوق نسوز بهره می برند.

این آلیاژ نسبت به سایر موارد دارای نقطه ذوب بالاتری است. جنس آلیاژ به کار رفته در این نوع از محصولات که از ضخامت بیشتر فولاد و مواد عایق‌کننده بین دو جداره ساخته شده است تا ۷۰ درصد می‌تواند این گاوصندوق‌ها را در برابر آتش حفظ کنند. ۳۰ درصد باقی مانده به نوع طراحی سیستم قفل، مهر و موم گاوصندوق و آپشن‌های دیگری مانند دیواره رطوبت بستگی دارد که در رتبه‌بندی گاوصندوق‌های نسوز موثر هستند.

بهترین مواد عایق بین دو جداره گاوصندوق که مقاومت دمایی بالایی در برابر آتش و حرارت دارد، بتن مسلح می باشد. که هر چه قطر بتن مسلح تزریق شده به دو جداره گاو صندوق بیش تر باشد، مقاومت دمایی آن بیش تر است و بالعکس.

 • گاوصندوق‌های فوق امنیتی

در این نوع از محصولات، معمولا در بخش قفل از یک لایه اضافه فولاد منگنز برای محافظت و ایمنی بیشتر استفاده می‌شود. این کار در ساخت این گاوصندوق‌ها باعث می‌شود تا دریل شدن قفل گاوصندوق باعث آسیب رسیدن به سیستم قفل مرکزی نگردد و همچنان درب آن بسته باقی بماند. به همین علت است که این محصولات را با عنوان گاوصندوق‌های فوق امنیتی نامگذاری کرده اند.
این محصولات را نمی‌توان به راحتی در بازار یافت و معمولا توسط شرکتی در کره جنوبی ساخته می‌شود که قیمت بسیار بالاتری نسبت به سایر گاوصندوق‌ها دارد.

سنجه فولاد یا GAUGE

GAUGE  در واقع میزان سنجش ضخامت فولاد به کار رفته در گاو صندوق ها است که اندازه آن را در هر گاو صندوق محاسبه می‌کند. البته نکته حائز اهمیت در اینجا این است که، GAUGE ارتباط معکوسی با ضخامت فولاد دارد، به این صورت که هر چه سنجه یک ورق از فولاد بالاتر باشد به این معنی است که ضخامت آن کمتر است. در واقع برای هر محصول قبل از تولید باید سنجه فولاد را در نظر گرفته و مقاومت مناسبی را برای آن تعیین کنند. به عنوان یک نکته می‌توان گفت که، گاوصندوق با ضخامت فولاد بالا، نشان دهنده یک محصول ایمن و مناسب نیست، چرا که انعطاف و مهر موم کردن آن به مراتب بسیار سخت‌تر و دشوار می‌شود. به همین دلیل باید ضخامت مناسبی را برای آن در نظر بگیرید.

انواع جوشکاری به کار رفته در ساخت گاوصندوق

نوع جوشکاری فولاد گاوصندوق می‌تواند در مهر و موم و استحکام آن بسیار موثر باشد.

دو نوع جوشکاری در ساخت گاوصندوق‌ها به کار گرفته می‌شود که یکی با نام جوشکاری قوس فلزی و دیگری جوشکاری گاز قوس تنگستن می‌باشد. از نوع اول جوشکاری بیشتر برای ساخت سازه‌های معمولی فلزی استفاده می‌شود و برای آلیاژ‌های سنگین فولاد خیلی مناسب نمی‌باشد، اما در جوشکاری تنگستن که از در آن از الکترود تنگستن برای اتصال فلزات به کار می‌رود روش مناسب‌تری برای محصولاتی است که با فولاد محکم ساخته می‌شوند. از این نوع جوشکاری برای متصل کردن بخش‌های ضخیم‌تر فولاد و حتی فولاد‌های ضد زنگ استفاده می‌شود.

این نوع جوشکاری به دلیل سخت‌تر بودن آن بسیار زمان گیر و دشوار است، به همین دلیل است که محصولات با کیفیت و مقاومت بیشتر نسبت به محصولات معمولی‌تر‌گران قیمت‌تر هستند.

که در تولید گاوصندوق های مرغوب و با ایمنی بالا، جوشکاری از نوع دوم، یعنی جوشکاری گاز قوس تنگستن می باشد.

مواد تشکیل دهنده گاوصندوق

فرایند تولید بدنه گاوصندوق‌

در واقع می‌توان این مراحل را برای سه نوع از گاوصندوق‌های با کیفیت پایین، با کیفیت متوسط و با کیفیت بالا تعریف کرد، که در ادامه به توضیح کامل آن پرداخته‌ایم:

گاوصندوق‌هایی با کیفیت پایین

در محصولاتی که از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند، گاهی اوقات از فولاد محکم در ساخت آن استفاده نمی‌شود. ورق‌های فولاد با ضخامت کمتر خیلی راحت تا می‌خورد و به روش SMAW جوش کاری می‌شود، که بعد از آن برای داشتن لبه‌هایی صاف و تمیز باید جوش‌های اضافه از روی آن پاک گردد.

در این مرحله تولید‌کننده یک جعبه آماده دارد که هنوز آماده برای نصب در بر روی آن نیست. جعبه قبل از اینکار بایستی با کمک یک پوشش پودری رزین پلی استر رنگ شود و برای پخت و آماده‌سازی وارد فر گردد. پس از آن یک روکش پودری الکترواستاتیک بر روی آن‌زده می‌شود و مجددا وارد مرحله پخت می‌شود تا رنگ روی آن ثبات پیدا کند. در اینجا جعبه برای نصب در بر روی آن کاملا آماده است.

گاوصندوق‌هایی با کیفیت متوسط

در فرایند ساخت گاوصندوق های با کیفیت معمولی نیز همانند پروسه بالا عمل می‌شود با این تفاوت که در این نوع از گاو صندوق ها برای طراحی بدنه از دو لایه فولاد استفاده می‌شود که معمولا فولاد بیرونی سخت‌تر و دارای ضخامت بیشتری است.

در برخی از گاو صندوق ها بسته با توجه به میزان امنیت آن، جنس آلیاژ فولاد بیرونی می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال می‌توان به مدل‌های گاوصندوق آلمانی به نام BRUG-WACHTER  اشاره کرد که فولادی بیرونی آن از آلیاژ استنلس است که در برابر هوابرش و دریل بسیار مقاوم است.

گاوصندوق‌های با کیفیت بالا

گاوصندوق هایی که از کیفیت بسیار بالا برخوردار هستند شامل سه دیواره است، دیواره بیرونی که از آلیاژ تنگستن و استنلس ساخته شده است. بین دیواره بیرونی و داخلی با کمک مواد مقاوم در برابر حریق و حتی نفوذ دریل پر شده است. شکاف بین درب این محصول و بدنه آن نیز به کمک مواد متورم پر می‌شود تا در زمان حریق در اثر حرارت منبسط گردد و باعث مهر و موم شدن گاوصندوق شود.

در هنگام خرید گاوصندوق بایستی با نکات و روش های شناسایی کیفیت گاوصندوق آشنا باشید و از آن ها استفاده کنید.

مرحله تولید و نصب درب گاوصندوق

اصلی‌ترین راه نفوذ به هر گاوصندوقی درب آن است که عموما از یک لایه محکم‌تر و ضخیم‌تر نسبت به بدنه آن طراحی و ساخته شده است. اگر طراحی قالب بدنه گاو صندوق دو لایه باشد قطعا درب صندوق از سه لایه مواد تشکیل شده است.

در برخی از محصولاتی که به صورت سفارشی ساخته می‌شوند ممکن است ۴ لایه برای ساخت بدنه آن در نظر بگیرند که دو لایه فولاد به هم متصل می‌شود و در قسمت بیرونی آن قرار می‌گیرد و دو لایه دیگر شامل عایق بین دو جداره و ورق فولاد داخلی است. در این محصولات برای ساخت درب از یک لایه اضافه‌تر نیز استفاده می‌گردد.

معمولا در گاوصندوق‌هایی که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند، در قسمت پشتی قفل یک لایه فولاد منگنز به کار گرفته می‌شود تا امکان باز کردن گاوصندوق با دریل کردن قفل وجود نداشته باشد. به همین دلیل است که نوع قرار گرفتن و محل این محصولات می‌تواند از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار باشد.

لولای درب و اهمیت آن در ایمنی بیشتر

هر جزء گاوصندوق می‌تواند در امنیت و ایمنی بالاتر آن دخیل باشد و به محافظت هرچه بیشتر گاو صندوق کمک به سزایی کند.

یکی دیگر از راه‌های دسترسی به داخل گاوصندوق‌، لولا‌های موجود در درب آن است که می‌تواند به عنوان یک نقطه ضعف برای آن اشاره کرد، زیرا با برش دادن آن، درب گاوصندوق به راحتی جدا می‌شود.

معمولا لولا‌ها از داخل محصول به طور کامل و به خوبی محکم می‌گردند تا در صورتی که از بیرون برش داده شوند، اتصال داخلی از بین نرود. البته باید به این نکته مهم اشاره کنیم که طراحی زبانه‌های قفل، از جهات مختلف به عنوان یک کمک برای لولا‌ها در نظر گرفته می‌شوند تا در صورتی که لولا‌ها دچار آسیب شوند، از این زبانه‌ها به عنوان زاپاس نگهدارنده درب استفاده گردد. در برخی از این محصولا که به عنوان گاوصندوق‌های دکوراتیو شناخته می‌شوند نمی‌توانید اثری از لولا ببینید، زیرا به صورت پنهان طراحی می‌شوند که علاوه بر امنیت کامل از ظاهری زیبا برخوردار باشند.

مهر و موم کردن گاوصندوق با کمک مواد منبسط شونده

در گاوصندوق هایی که از کیفیت و امنیت خوبی برخوردار هستند، قسمت شکاف بین درب و بدنه به کمک مواد منبسط‌کننده پر می‌شود و اینکار مانع از نفوذ حرارت به داخل آن می‌گردد. البته باید توجه داشته باشید که این مواد به تنهایی نمی‌تواند موجب امنیت و حفاظت در محصول مورد نظر شما گردد، زیرا یک محصول با مواد منبسط شونده اما لایه فولاد نازک قطعا یک گزینه مناسب نمی‌تواند باشد.

نصب قفل بر روی گاوصندوق

قفل می‌تواند باعث حرکت زبانه‌ها گردد، به این دلیل که زبانه‌ها در جهات مختلف درب محصول قرار می‌گیرد و باعث می‌شود تا توسط قفل مدیریت گردد.  

ساخت قفل بسته به نوع آن که می‌تواند به صورت الکتریکی و یا مکانیکی باشد، توسط شرکت‌های مختلفی انجام می‌گیرد، به گونه‌ای که کاملا غیر قابل نفوذ باشد.

برای ساخت این قفل‌ها قطعا به یک تیم حرفه‌ای و متخصص احتیاج است تا بتواند قفل‌هایی با کیفیت بسیار بالا و به گونه‌ای که تنها توسط یک نفر باز شود طراحی کند.
به طور کلی می‌توان گفت در این صنعت سه نوع قفل یا رمز وجود دارد، رمز دیجیتالی، رمز مکانیکی و رمز ترکیبی. هر کدام از این قفل‌ها می‌توانند نقاط ضعف و نقاط قوت بسیاری داشته باشند.

امنیت یک گاوصندوق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که هر کاربر و یا مصرف‌کننده‌ای با این هدف برای خرید گاوصندوق اقدام می‌کند.  

فولاد و آلیاژی که در ساخت آن به کار گرفته می‌شود نیز بسیار مهم است و می‌تواند باعث حفاظت و ایمنی هرچه بیشتر آن گردد. به همین دلیل است که تنها برای خرید یک گاوصندوق مناسب به قیمت پایین آن توجه نکنید، زیرا این ارزانی ممکن است به دلیل استفاده از فولاد با کیفیت پایین‌تر و ورق‌های نازک استفاده شده در ساخت این محصول باشد که هیچ گونه تضمینی در برابر دریل و یا حتی عوامل دیگر ندارد.

فرایند ساخت یک گاوصندوق با کیفیت و ایمن به قدری مهم است که تعیین‌کننده رتبه حریق و امنیت آن می‌شود.
گاوصندوق‌هایی که جنس آن‌ها بسیار زمخت است و وزن بالایی دارد دلیل بر استفاده از آلیاژ‌های مرغوب و ضخامت بالادر زمان ساخت و تولید آن نیست، زیرا گاهی اوقات این وزن می‌تواند نتیجه استفاده از حجم بسیاری از بتن در دو جداره آن باشد، چرا که همیشه قطر بسیار زیاد تزریق بتن دلیل بر امنیت والای آن نیست؛ بلکه میزان بتن تزریقی به دوجداره، ضخامت ورق فولادی و قطر زبانه ها بایستی طبق استاندارد باشد.

 برای اطمینان از خرید یک محصول با کیفیت بسیار بالا بهتر است به رتبه امنیت آن توجه کنید. رتبه‌های امنیت در این محصولات می‌تواند متریال استفاده شده برای آن و کیفیت ساخت آن را نیز مشخص کند. این رتبه‌ها توسط سازمان‌های مختلفی همچون Eurograde  و RSC تعیین می‌شود که دارای کلاس‌های متفاوتی هستند. این رتبه‌بندی‌ها را معمولا می‌توانید در قسمت کاتالوگ محصول و یا حتی بر روی خود آن بیابید که به عنوان مشخصات این محصول درج می‌شود. اگر به این نکات اشراف ندارید، پیشنهاد می شود، از شرکتی معتبر گاوصندوق خود را تهیه کنید.

در صورتی که از شرکتی معتبر، که خدمات و ضمانت برای محصولاتش در نظر گرفته است، گاو صندوق خود را تهیه کنید، دیگر نگرانی از بابت کیفیت و میزان امنیت صندوق خود را نخواهید داشت.

فروشگاه اینترنتی گاوصندوق آرکا

گاوصندوق آرکا مجموعه تولیدی انواع گاوصندوق، گاوصندوق دیجیتال، گاوصندوق اسلحه، درب های نسوز و سیستم‌های ضد سرقت که بیش از دو دهه سابقه در زمینه طراحی و تولید گاوصندوق‌های نسوز دارد. محصولات این شرکت در اندازه‌های متفاوت و کاربری‌های گوناگون از گاو صندوق خانگی تا اداری را در بر می‌گیرد. به دست آوردن گواهینامه‌های متعدد برای کیفیت و ماندگاری و ایمنی صندوق نسوز آرکا، اعتبار ویژه‌ای به تولیدات این شرکت ایرانی بخشیده است. برای خرید گاوصندوق می توانید تمامی گاو صندوق های آرکا را با دو سال گارانتی و خدمات پس از فروش مادام العمر آرکا، پس از مشاهده قیمت گاوصندوق با تخفیف ویژه بصورت اینترنتی، گاوصندوقی ارزان و ایمن خریداری کنید.

gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

گاوصندوق خارجی

گاوصندوق کره ای

آیا گاوصندوق کره ای بخریم؟ هر آنچه باید در مورد گاوصندوق کره ای بدانید در این مقاله به درخواست کاربران عزیز آرکا پیرو موضوع گاوصندوق

ادامه مطلب »
خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

۲ پاسخ

 1. مقالات سایتتون واقعا مفیده?خیلی بدرد بخوره. من میخوام گاوصندوق بخرم اما قیمت ها خیلی متفاوته. قیمت یک گاوصندوق خوب برای منزل چقدر باشه خوبه؟

  1. با سلام، تشکر از شما
   قیمت گاوصندوقی که به علت تولید با مواد اولیه مرغوب، کیفیت و ایمنی خوبی داردکه توسط شرکت معتبری تولید و عرضه می گردد، طبیعتا با توجه به میزان جنسی که برده معقول و طبق استاندارد است. از جمله موتور رمز های مرغوب، ضخامت ورق فولادی، میزان بتن مسلح تزریقی، ضخامت و کیفیت زبانه ها
   گاوصندوق خانگی ضدسرقت، با رمزمرغوب، با ایمنی بالا و حداقل ارتفاع، از ۴-۵ تومان شروع میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *