xxx

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

آیا خرید گاوصندوق دست دوم عاقلانه است؟

آیا خرید گاوصندوق دست دوم عاقلانه است؟

در این مقاله به بررسی خرید گاوصندوق دست دوم می پردازیم. برای خرید این نوع محصولات تنها باید برندهای مطرح اعتماد کنید همچنین میتوانید از کارشناسان مجرب و معتمد آرکا راهنمایی و مشاوره بگیرید.

گاوصندوق وسیله‌ای برای حفظ و نگهداری از مدارک، اشیاء، پول و … در منازل، ادارت و مغازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای دستیابی به پاسخ این سؤال در مرحله‌ اول بایستی شناخت کافی از انواع گاوصندوق و کاربردهای آن داشت و این مقاله درصدد آن است که اطلاعات و نکات ضروری جهت شناخت و انتخاب صحیح، در اختیار کاربران قرار دهد.

گاوصندوق

گاوصندوق محفظه‌‌ای از جنس فولاد، پایدار در برابر حوادثی مانند آتش‌سوزی و متشکل از یک یا چند قفسه با شکل مکعبی ‌است. این وسیله از لوازم با اهمیتی مانند مدارک، جواهرات، اسکناس‌ها و یا عکس‌های شخصی و خانوادگی محافظت می‌کند.

کاربران برای جلوگیری از مفقود شدن وسایل مهم و ضرورییشان می‌توانند از انواع مختلف این وسیله به همراه قفل‌های قوی و ایمن استفاده‌کنند. مخزن نگهداری این وسیله کوچک بوده و مخصوص محافظت از لوازم خیلی باارزش با حجم کم است.

لوازمی مانند دفترچه بیمه‌ها، گذرنامه‌ها و شناسنامه‌ها، مدارک پزشکی و نسخه داروهای ضروری، فایل‌ها و یا تصاویرهای خانوادگی، اسناد و اوراق سرمایه‌گذاری و حقوقی، کارت‌های پول بانکی، سند منازل وکلیدهای پراهمیت منازل یا مکان دیگر و غیره را می‌توان در این وسیله قرار داد‌. لازم به ذکر است که این ابزار علاوه‌بر آن که از دزدی و سرقت لوازم ارزشمند و اسناد مهم جلوگیری و مراقبت می‌کند، در صورت بروز سانحه‌ای مثل زلزله،آتش‌سوزی و … دچار آسیب نشده و مکانی امن برای مدارک است.

درحال حاضر بعضی از شعب بانک‌‌ها اموال و دارایی‌های مهم مردم را در محیط‌ مخصوصی در بانک داخل محفظه‌های بزرگ و ایمنی نگهداری می‌کنند؛ این درحالی است که افراد زیادی راضی به دادن لوازم ارزشمند خود به بانک نبوده و آن‌ها را در خانه و در اختیار خود نگهداری می‌کنند. به همین خاطر اولین و مهم‌ترین کار برای حفظ این اموال و لوازم خریداری یک گاوصندوق خوب و امن است.

گاو صندوق کارکرده

انواع گاوصندوق

این ابزار به انواع مختلفی بر اساس عوامل گوناگونی تقسیم‌بندی می‌شوند.

انواع این محصول طبق محیط قرارگیری تحت عنوان‌های خانگی، اداری و فروشگاهی معرفی می‌گردد. محصولات خانگی از پرطرفدارترین نمونه‌ها هستند.

افراد معمولاً لوازم و مدارک ارزشمندی در خانه دارند که به ‌هیچ ‌وجه نمی‌خواهند آن‌ها را از خود دور کنند و گم ‌شدن آن‌ها دردسرهایی برایشان ایجاد می‌کند.

بنابراین گاوصندوق خانگی در حجم کوچک‌، وزن کم و ظاهر جمع‌وجور خود گزینه‌ی مناسبی برای این مسئله است، چون فضای کمی را می‌گیرد. این وسایل خانگی معمولاً دارای سیستم‌های رمزنگاری لمسی، کیبردی و یا فینگرپرینت با سرعت و امنیت زیاد هستند. این نمونه محفظه‌‌ها به‌هیچ‌وجه نباید در دسترس و در معرض دید دیگران باشد به این معنا که در هنگام ورود افرادی به منزل دیده نشود و مخفی باشد. به‌ همین خاطر می‌توان آن را در درون کمدی تعبیه یا با پیچ‌های مخصوصی به دیوار متصل کرد.

یک محصول خانگی خوب دارای سیستم ضدسرقت و آژیر اخطاردهنده و بدنه‌‌ای ضدحفره، مقاوم در برابر شکستی و همچنین ضدآتش است. اکثر گاوصندوق‌های اداری کالاهایی با وزن و حجم زیادتری هستند.

در سازمان‌ها، بانک‌ها و غیره وجود این وسیله هر چند کوچک به جهت امنیت محیط ضرورت دارد. فضای درون این محصول جهت قرارگیری فایل‌های حجیم، بسیار پهن و بزرگ است.

صندوق دست دو

لازم به ذکر است به جهت باز و بسته‌کردن مکرر این وسیله‌، رمزنگاری آن به صورت سخت و مشکل طراحی نشده‌است. نمونه‌های فروشگاهی یا سپرده، محفظه‌هایی با امنیت بالا هستند که افراد مختلف امکان ریختن پول به آن را دارند، به این معنا که افراد می‌توانند چک یا پول یا مدرکی را داخل آن بیندازد بدون آن‌ که به درون محفظه دسترسی داشته باشد.

این محصولات به سبب آن که در رستوران‌ها و فروشگاه‌ها استفاده می‌شوند، به این نام معروف شده‌اند. این محفظه‌‌های امن طبق قابلیتشان به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.

دسته‌ی اول دارای رمز مکانیک و جهت مصارف خانگی و کم بازده یا محیط‌های کوچک کاری است. این نمونه دربردارنده‌ی یک در دوجداره، مخزن‌های لبریز از سیمان است و جنسی ضدآتش و وزن پایینی دارد.

نمونه‌های دیجیتالی دارای یک نمایشگر رمز کلیدی است که پسورد آن به‌وسیله صاحب وارد می‌شود.

 نمونه‌های نوین و هوشمند نیز تنها با اثر انگشت بازگشایی شده و دارای امنیت بسیار زیادی هستند. این وسایل به محل قرارگیری محدودی نیاز دارند و مدارک و اموال افراد را به خوبی حفظ می‌کنند.

در ادامه‌ی مقاله بر اساس نوع و اهمیت لوازم و مدارک به توضیح نحوه‌ی حفاظت از آن و در واقع انتخاب یک گاوصندوق مناسب می‌پردازیم:

 • بیمه‌نامه‌ها

مدارک مرتبط با بیمه مانند بیمه‌نامه خودرو، گارانتی دارایی و لوازم داخلی منزل، دفترچه بیمه‌ی پزشکی، اوراق بیمه‌ی منزل و غیره که مختص هر شخصی است، ضرورت دارد در جایی امن و دور از دسترس سایر افراد از محافظت کرد.

مناسب‌ترین محل برای حفظ این مدارک بیمه، این محیط ایمن است. این وسیله در برابر آتش مقاوم بوده و یک مخزن فلزی پایدار و قفل بسیار امنی دارد که هر شخصی نمی‌تواند به آسانی آن‌ را باز کند.

 • گذرنامه‌ها و مدارک پرسنلی و حقوقی

مفقودشدن مدارک شخصی مانند گذرنامه‌ها، شناسنامه‌، کارت ملی و مدارک تحصیلی و فارغ‌التحصیلی افراد را به زحمت زیادی می‌اندازد؛ چون برای دریافت مجدد این مدارک زمان زیاد و هزینه‌‌هایی در روند انجام کار صرف می‌شود، بنابراین برای حفظ این مدارک می‌توان از نمونه‌ی خانگی این وسیله بهره برد.

وکالت‌نامه‌ها و سند‌های ملک و زمین و غیره از جمله مدارک حقوقی افراد است که می‌تواند در این وسیله با ابعاد کوچک و با قابلیت جابه‌جایی و حرکت قرار بگیرند. مدل ثابت این ابزار می‌تواند درون یک فضای کوچک یا به دیوار توسط پیچ‌ به محکمی تعبیه‌ شود.

 • اوراق پزشکی و نسخه‌ی داروهای ضروری

احتمال است حفظ مدارک پزشکی و یا نسخه‌ یک داروی ضروری در یک گاو صندوق بنا به نظر بعضی افراد لازم نباشد ولی اگر این افراد بدانند تا چه اندازه زمان و هزینه‌ی مکرر جهت فراهم‌کردن نسخه‌‌ی مورد نظرشان ممکن است صرف شود، از گاوصندوق جهت نگهداری مدارک پزشکی خود استفاده می‌کنند.

 • سی‌دی‌ها و تصاویر خانوادگی

تصاویر خانوادگی یکی از خاطره‌انگیزترین و البته شخصی‌ترین لوازم‌هایی است که برای افرادی دارایی خیلی مهمی محسوب می‌شود‌. بعضی‌ها هم اطلاعات مهم و تصاویر شخصی و خانوادگی خود را در دی‌وی‌دی‌ها و یا فلش‌مموری‌ها ذخیره و نگهداری می‌کنند که محفظه‌ای کوچک و خانگی جهت حفظ و مراقبت از این لوازم مهم انتخابی صحیح است.

 • سند‌ها و مدارک سرمایه‌گذاری و کارت‌های بانکی

اوراق مرتبط با دارایی‌های افراد مانند سایر مدارک بسیار مهم هستند و باید مخفی باشد؛ بنابراین به جهت نگهداری و جلوگیری از مفقود‌ شدن آن بهتر‌است از گاوصندوق استفاده شود. همچنین این ابزار به افرادی که دارای چندین کارت‌ بانکی با موجودی هستند که جابه‌جایی همه‌ی آن‌ها لزومی ندارد، پیشنهاد می‌شود.

 • اشیاء با ارزش

جواهرات، اسکناس‌ها، چک و یا ارز و دلارهای افراد نیازمند محلی بسیار مطمئن هستند. این محیط می‌تواند بانک یا منزل شخصی آن‌ها باشد. بنابراین بهترین انتخاب برای قرار دادن و مراقبت از لوازم ارزشمند و یا کلید صندوق امانات بانک، این وسیله‌ی ایمن است.

قیمت گاوصندوق استوک

فاکتورهای مهم در یک گاوصندوق دست‌دوم

بعضی‌ افراد به دلایل مختلفی تصمیم به خرید گاوصندوق‌های دست‌دوم می‌گیرند. 

اولین و مهم‌ترین علت آن هزینه‌ی پایین‌تر آن در مقایسه با محصولات نو است؛ درواقع افراد  جهت کاهش هزینه‌های خود این وسیله‌ی دست دوم را تهیه می‌کنند.

وسایل دست‌دوم نقاط مثبت و منفی زیادی نیز دارند که با مطالعه و شناخت آن‌ها می‌توان یک انتخاب صحیح داشت. در این بخش از مقاله به فاکتور‌های مهم درمورد خرید این کالای دست‌دوم می‌پردازیم:

 • نوع قفل و جنس

اولین و پراهمیت‌ترین بخش گاوصندوق قفل آن است که انواع زیادی دارد. این وسیله دارای عوامل امن بسیاری است ولی اگر قفل امن و مناسبی نداشته‌ باشد، محفظه‌ی آن به آسانی در اختیار دزد یا افراد ناشناس قرار خواهد گرفت. جنس بدنه این محفظه‌ها از فولاد و پر شده از بتن است.

استفاده از گچ جهت ساخت این کالا سبب از بین رفتن خاصیت ضد آتش آن می‌شود؛ بنابراین ویژگی ضدآتش‌ بودن یک ویژگی مهم تلقی می‌شود. در شعب بانک‌ها، بنگاه‌ها و دفاتر اسناد رسمی جهت نگهداری از پول، چک و وکالت‌نامه‌ها و اسناد و … داشتن یک محفظه‌ی امن هوشمند یا الکترونیکی ضد سرقت ضروری است.

 • کلید مادر

کلید اصلی و یا مادر گاوصندوق به آسانی و بدون توجه ‌به عوامل حفاظتی می‌تواند در محصول را بازگشایی کند. اگر این کلید گم‌ شده باشد یا به هر دلیلی همراه کالا ارائه نشود، خرید این کالا به هیچ ‌وجه توصیه نمی‌شود، زیرا این وسیله دیگر ایمن نیست.

 • ضدآتش و ضدسرقت بودن

اطلاعات و مشخصات کارکردی و استاندارد این وسیله بر روی برچسب‌هایی که شرکت سازنده‌ی آن درون درب وسیله ایجاد کرده، نوشته‌ شده ‌است. ویژگی ضدآتش بودن بدنه‌ی کالا بر اساس میزان شدت دما در 900 درجه به مدت یک ساعت، یک استاندارد ثابت محسوب می‌گردد. ویژگی ضد سرقت بودن نیز بسیار مهم است.

خرید گاوصندوق دست دوم

 • ظاهر و ابعاد

قرارگیری کالا باید در منزل متناسب با دیزاین خانه و یا محل کار باشد. داشتن ظاهر و رنگ زیبا در انتخاب آن توسط مشتریان تأثیر بسزایی دارد.

اندازه و حجم این محصول نیز بسیار اهمیت دارد؛ معمولاً این وسایل برای منزل در ابعاد کوچک و برای محل کار یا بانک‌ها در ابعاد بزرگ‌تر تهیه و خریداری می‌شود. انتخاب این محفظه‌ی امن نیازمند صرف وقت و بررسی کامل است.

فروشندگان معتبر براساس نیاز و نوع لوازم با ارزش مشتری نمونه‌هایی با اندازه‌های متفاوت و متناسب با بودجه‌ی افراد ارائه می‌دهند؛ مثلاً برای نگهداری فقط چند ورق و سند مهم تهیه‌ی یک محصول کوچک کفایت می‌کند.

لازم به ذکر است هنگام خرید و انتخاب این کالا باید با متخصص وکارشناسی در این زمینه مشورت کرد.

 • فروشنده‌ی نام‌ آشنا

شناخت و اعتبار فروشنده‌ی گاوصندوق‌های دست‌ دوم فاکتور مهمی است که هنگام خرید باید به آن توجه کرد.

ویژگی‌ بارز این وسیله‌ امنیت آن است و افراد با خرید یک ابزار امنیتی دست‌دوم از یک فروشنده‌ی ناشناس این وسیله‌ی امن و محتویات داخلش را به خطر می‌اندازند. چون در حقیقت فروشنده‌ متوجه‌ی وجود اموال با ارزش مشتری در خانه شده و افراد ناخواسته با یک خرید نادرست، اموال و مدارک مهم خود را در فضایی پرخطر قرار داده‌اند.

 • گارانتی

تضمین محصول خریداری شده توسط شرکت سازنده، سبب اعتماد مشتری می‌شود.

در هنگام خرید کالا ارائه ضمانت جهت تعویض یا تعمیرات سبب اعتماد مشتری و در نهایت امنیت بالای وسیله می‌شود.

اکثر گاوصندوق‌های دست‌دوم گارانتی ندارند یا شرکت یا برندی این وسیله را ضمانت نمی‌کند. به ‌عنوان مثال در کالا با قفل لمسی ودیجیتال، وارد‌کردن پسورد به صورت نادرست و مکرر منجر به نابودی برد الکترونیک آن می‌گردد یا استفاده از یک باتری بی‌کیفیت به آسانی مشکلاتی را برای آن درست می‌کند.

در حقیقت اگر محصول به هر دلیلی دچار آسیب شود، افراد به اجبار از یک شرکت یا مراکز تعمیرات درخواست کمک و تعمیر می‌کنند که در این صورت محصول شما دیگر امنیتی ندارد.

همچنین باید توجه داشت بعد از تهیه‌ی این وسیله، کارشناس سلامت اصل بودن محصول را تایید کند، در غیر این صورت می‌توان محصول را برگرداند؛ چون ممکن است بعضی اجزای مهم این وسیله‌ی دست دوم را با بقیه‌ی کالاها عوض کرده‌ باشند.

همان‌طور که گفته‌ شد شناخت آیتم‌هایی جهت تهیه و انتخاب گاوصندوق بسیار اهمیت دارد و در صورتی که مشتری واقعا قصد تهیه یک محصول دست دوم را داشته باشد، بایستی با یک کارشناس فنی و مخصوص مشورت کند، چون خرید این وسیله‌ی دست دوم خطراتی را به دنبال دارد.

در مرحله اول کارشناسان این تهیه این وسیله‌ی دست دوم را به هیچ یک از مشتریان توصیه نمی‌کنند ولی بعضی افراد با توجه به بودجه‌ی کم خود مصمم برای خرید این نمونه وسایل دست دو هستند.

این افراد باید نکاتی را رعایت کنند تا در آینده زمانی که از گاوصندوق استفاده می‌کنند، به مشکل برنخورند. به عنوان مثال افرادی که قصد تهیه‌ی نمونه‌ی گاو‌صندوق‌های دست دوم دیجیتالی را دارند، بایستی به این نکته توجه داشته ‌باشند که رمز مادر این وسیله فقط توسط شرکت سازنده‌ی خود می‌تواند تغییر یابد. به همین خاطر مشتری بایستی از شرکت سازنده یا نمایندگی اصلی آن وسیله رمز مادر را درخواست کند تا آن را فقط در اختیار او قرار دهد.

لازم است که متذکر شد تهیه یک کالای دست دوم احتمال خطر را زیاد می‌کند و در حقیقت خرید و یا تعمیر آن برای مشتریان ممکن‌است مشکل‌ساز باشد؛ بنابراین این مقاله به خریداران، تهیه یک گاوصندوق نو و دست اول را توصیه می‌کند ولی اگر افراد مصمم به خرید محصول دست دو باشند، باید نکات و فاکتور‌هایی که توضیح داده ‌شد را رعایت کنند و درنتیجه یک کالای مناسب با امنیت بالا از یک فروشنده نام‌ آشنا بخرند.

آرکا

گاوصندوق آرکا مجموعه تولیدی انواع گاوصندوق، درب های نسوز و سیستم‌های ضد سرقت که بیش از دو دهه سابقه در زمینه طراحی و تولید گاوصندوق‌های نسوز دارد.

محصولات این شرکت در اندازه‌های متفاوت و کاربری‌های گوناگون از گاو صندوق خانگی تا اداری را در بر می‌گیرد.

به دست آوردن گواهینامه‌های متعدد برای کیفیت و ماندگاری و ایمنی صندوق نسوز آرکا، اعتبار ویژه‌ای به تولیدات این شرکت ایرانی بخشیده است. شما می توانید تمامی گاو صندوق های آرکا را با دو سال گارانتی و خدمات پس از فروش مادام العمر آرکا و با تخفیف ویژه بصورت اینترنتی خریداری کنید.

 

 

پیج اینستاگرام آرکا

gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *