مقالات مرتبط

دسته بندی ها

تاریخچه گاوصندوق

قدیمی ترین گاوصندوق ها کی، کجا و توسط چه کسانی اختراع شدند؟ ویژگی های گاوصندوق های باستانی چه بود؟ مخترعین گاوصندوق های مدرن چه کسانی بودند؟ گاو صندوق های امروزی اولین بار در کجا و چگونه تولید شدند؟ اگر می خواهید پاسخ این سوالات را بدانید و به طور کامل با تاریخچه گاوصندوق آشنا شوید، در این مقاله با ما همراه باشید.

گاوصندوق در دوران باستان

جالب است بدانید که تاریخچه گاوصندوق مربوط به زمان رومیان باستان می باشد و برای بررسی این تاریخچه بایستی به قرن 13 قبل از میلاد بازگردیم.

در نهایت باستان شناسان کشف کردند که اولین گاوصندوق، متعلق به فرعون رامسس دوم بوده است. در آرامگاه فرعون، گاوصندوقی پیدا شد که از چوب ساخته شده بود و دارای سیستم قفل سنجاق مانندی بود. عملکرد این سیستم قفل به نحوی بوده است که سنجاق متحرک که زبانه ای تلقی می شود، به داخل سوراخ و یا شکافی جهت قفل شدن وارد می شده است و این نیز شگفتی عجیب برای بیش از سه هزار سال پیش است.

تاریخچه گاوصندوق

در قرن 16 همان طور که ساخت و ساز های معماری نسبت به گذشته توسعه عظیمی یافته بود، و همچنین خواسته و استقبال مردم از ارتقا هر چه بیشتر سیستم های امنیتی قفل ها باعث شد که نوآوری های فوق العاده ای در طراحی سیستم ها و کلید های قفل ها بوجود بیاید.

نتیجه این شد که در طول قرن 18 ایده های امنیتی جالبی به وجود آمد. یکی از این ایده های چشمگیر، قفل هایی بودند که با اعداد و یا حروف کد گذاری شده بودند و بدون نیاز به کلید باز می شدند. زنگ هشدار که یکی دیگر از ایده های جالب آن زمان بود، در صورتی که کسی سعی کند صندوقچه را باز کند عمل می کرد.

گاوصندوق مدرن

ویلیام مار (William Marr)، سیروس پرایس ( Cyrus Price)، توماس میلنر (Thomas Milner) از جمله مهندسانی اند که پایه و اساس صنعت ایمنی انگلستان را بنا نهادند.

در اواسط قرن 19، این مهندسین مشهور مشاغل و کسب و کاری را توسعه دادند تا آنچه را که مردم برای امنیت بیش تر نیاز داشتند ارائه دهند. و این گونه شد که انگلستان در تولید گاوصندوق پیش رفت. به خصوص که تقریبا هیچ کشور دیگری دانش و منابع صنعتی لازمه جهت برآوردن این خواسته سنگین را نداشتند. در ادامه به توضیح مفصل پیدایش گاوصندوق های مدرن می پردازیم.

ویلیام مار، مهندس انگلیسی بود که اولین گاوصندوق نسوز را طراحی کرد. این اختراع مار در اوایل سال 1834 به ثبت رسید.

ایده ی کم یاب و جدیدی که ویلیام مار در طراحی گاوصندوق ضد حریق بکار برده، استفاده از دو دیواره ی فولادی است که در بین آن ها عایق حرارتی قرار می گرفت. این عایق حرارتی که Marr از آن استفاده می کرد شامل: سنگ مرمر خرد شده به همراه خاک رس و پرسلن (نوعی سرامیک) بود.

توماس میلنر، یکی از مخترعان معاصر شفیلد (Sheffield) است که عایقی بهتر در برابر مقاومت ایجاد کرد. میلنر نیز از ترکیب زاج سفید و سایر نمک های قلیایی لایه عایق جدیدی را برای گاوصندوق به وجود آورد.

پس از ایده های ارائه شده حول تولید گاوصندوق های امنیتی در نهایت از گاوصندوق های مدرن امروزی رو نمایی شد.

حضور گاوصندوق در اولین نمایشگاه جهانی

جالب است بدانید که در سال 1851، در یک کاخ کریستالی ویژه واقع در هاید پارک، اولین نمایشگاه جهانی (به نام Great Exhibition) در لندن برگزار شد.

در این نمایشگاه تمامی دستاورد های جهان صنعت به نمایش گذاشته شد. در کنار سایر صنایع، چندین مدل متفاوت گاوصندوق، که از تولیدات مختلف از سراسر اروپا بودند به نمایش گذاشته شدند.

اولین نمایشگاه گاوصندوق

پیدایش گاوصندوق مدرن در سوئد

در اوسط قرن نوزدهم، در سوئد که صنعت و تجارت از رونقی خوبی برخوردار شده بود؛ تاجران و تولید کنندگان ارزش استفاده از گاوصندوق را درک کرده بودند. علاوه بر این بانک ها، شرکت ها، ریخته گران، صاحبان کارخانه و صنعتگران نیز به اهمیت حضور گاوصندوق در کسب و کار خود نیز پی برده بودند.

شاید برایتان جالب باشد که در قرن 19 نیز، علاوه بر تجار و کاسبان مردم عادی نیز ارزش گاوصندوق را درک کرده بودند و عده ای که توان تهیه گاوصندوق را نداشتند اسناد و پول نقد خود را در مکانی ایمن و قفل شده مخفی می کردند. برخی از مردم از درهای مقاوم شده یا در های زره دار استفاده می کردند.

سایر تولید کنندگان گاوصندوق

هاگلینس کاساسکاپس فابریک (Hagelins Kassaskåpsfabrik)، کارخانه ای بود که در آن گاوصندوق تولید می شد. این کارخانه در سال 1857 توسط هانس هاگلین (Hans Hagelin) تأسیس شد. پس از مرگ هاگلین، در سال 1899 پسر او به نام تئودور هاگلین (Theodor Hagelin) کارخانه تولید گاو صندوق پدرش را تحت کنترل گرفت.
پس از مرگ تئودور، این کارخانه به مدت کوتاهی (سال1980_1990) تحت مالکیت روزنگرنس (Rosengrens) قرار گرفت.
پس از روزنگرنس، در دهه 1930 این کارخانه به Tann Värdeskydd A فروخته شد.
این شرکت در سال 1895 تاسیس شد. که در سال 1934 با 125 نفر پرسنل و 360.000 کرون سرمایه به صورت شرکتی حقوقی ثبت شد.
در سال 1944 تولید گاوصندوق در سوئد، در شهر های اسکیلستونا و مورا آغاز شد.

فروشگاه اینترنتی گاوصندوق آرکا

گاوصندوق آرکا مجموعه تولیدی انواع گاوصندوق، گاوصندوق دیجیتال، گاوصندوق اسلحه، درب های نسوز و سیستم‌های ضد سرقت که بیش از دو دهه سابقه در زمینه طراحی و تولید گاوصندوق‌های نسوز دارد. محصولات این شرکت در اندازه‌های متفاوت و کاربری‌های گوناگون از گاو صندوق خانگی تا اداری را در بر می‌گیرد. به دست آوردن گواهینامه‌های متعدد برای کیفیت و ماندگاری و ایمنی صندوق نسوز آرکا، اعتبار ویژه‌ای به تولیدات این شرکت ایرانی بخشیده است. برای خرید گاوصندوق می توانید تمامی گاو صندوق های آرکا را با دو سال گارانتی و خدمات پس از فروش مادام العمر آرکا، پس از مشاهده قیمت گاوصندوق با تخفیف ویژه بصورت اینترنتی، گاوصندوقی ارزان و ایمن خریداری کنید.

صفحه اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

گاوصندوق خارجی

گاوصندوق کره ای

آیا گاوصندوق کره ای بخریم؟ هر آنچه باید در مورد گاوصندوق کره ای بدانید در این مقاله به درخواست کاربران عزیز آرکا پیرو موضوع گاوصندوق

ادامه مطلب »
خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *