Search
Close this search box.

مقالات مرتبط

دسته بندی ها

اصلی ترین کاربرد گاوصندوق

اصلی ترین کاربرد گاوصندوق چیست؟

گاوصندوق یک وسیله مهم و ضروری و کاربرد اصلی آن، نگهداری و محافظت از تمامی اشیاء با ارزش است.

برای حفاظت از مدارک، اسناد، پول، طلا و تمامی اشیایی که دارای بار مالی یا معنوی هستند، نیاز به یک وسیله محکم و با امنیت بالا هستید. از طرفی نیاز کاربر، محل مورد استفاده، حجم و ارزش این اشیاء نکته قابل توجهی در انتخاب گاوصندوق مناسب می باشد. با این حال باید توجه کنید که فضای داخلی گاوصندوق‌ها بسیار کوچک است. مخصوصا در مدل‌ها خانگی. بنابراین ناچارید تا بین چیزهایی که می‌خواهید از آن‌ها حفاظت کنید، تفکیک قائل شوید. بهتر است از اشیاء با ارزش مالی بیش‌تر شروع کنید و یا مدارکی که اگر آن‌ها را گم کنید، دریافت مجدد آن‌ها دشوار خواهد شد. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چه چیزهایی را باید درون گاوصندوق نگهداری کنید و کاربرد گاوصندوق این محصولات چیست.

کاربرد گاوصندوق

گاوصندوق‌ها ابداعی جالب و بسیار کاربردی هستند که به صورت هوشمندانه‌ای از مدارک و اسناد با ارزش شما محافظت می‌کنند. اما توجه به این نکته که چه گاوصندوقی برای چه محلی مناسب است؟ درون این safe box ها چه چیزهایی را باید قرار داد؟ و اینکه هر مدل مناسب نگهداری چه وسیله‌ایست، بسیار مهم است. از آن‌جایی‌که محفظه داخلی این محصولات کوچک بوده و امکان قرار دادن دسته وسیعی از اشیاء در آن نخواهد بود، پس باید موارد خیلی مهم و با ارزش را در آن نگهداری کنید.

به دو دلیل اساسی از گاوصندوق‌ها استفاده می‌کنیم. این دو کاربرد گاوصندوق عبارتند از:

 1. محافظت از اشیاء قیمتی در مقابل سرقت.
 2. محافظت از مدارک و اسناد در مقابل حوادث مختلف مخصوصا آتش‌سوزی.

اما سوال مهم اینجاست. چه چیزهایی را باید درون گاوصندوق‌ها قرار دهیم؟ در این مقاله تمامی موارد مهم به همراه دلیل نیاز به نگهداری از آن‌ها در گاوصندوق را بررسی می‌کنیم.

کاربرد گاوصندوق

 1. حفاظت از بیمه نامه‌ها با قراردادن آن‌ها در گاوصندوق

بیمه نامه‌ها مدارکی بسیار مهم هستند که ممکن است هر فرد متناسب با نیاز خود چند مورد از آن‌ها را داشته و در خانه یا محل کار خود از آن‌ها نگهداری کند. این بیمه نامه‌ها عبارتند از:

 • بیمه نامه آتش‌سوزی
 • بیمه نامه مسئولیت
 • بیمه نامه ماشین
 • بیمه نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری
 • بیمه نامه اموال و خانه

حفظ و نگهداری از این مدارک آنقدر مهم است که باید حتما دور از دسترس و در محلی ایمن قرار گیرند. بیمه نامه‌ها ضامن اموال شما در مقابل حوادث مختلف هستند که در صورت وارد شدن هر گونه خسارت به مال باخته، طبق تعهدات مندرج در آن‌ها این خسارات تا حد زیادی جبران خواهد شد.

در نتیجه با توجه به اهمیتی که این مدارک دارند، قرار دادن آن‌ها در محلی که از سرقت و یا حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی و … در امان بمانند بسیار مهم است.

گاوصندوق راه حل خوبی برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی و یا حتی گم شدن این مدارک خواهد بود. توجه به این نکته که گاوصندوق باید تا حد کافی مقاوم و امن باشد نیز حائز اهمیت است.

 1. قراردادن مدارک شناسایی در گاوصندوق

مدارک شناسایی مانند پاسپورت، گواهینامه، کارت ملی، کارت سوخت، کارت ماشین، مدارک تحصیلی و… مدارکی بسیار مهم هستند که جایگزین کردن و دریافت مجدد آن‌ها حتی در صورت امکان، پروسه‌ای بسیار زمان‌بر و اکثرا بی نتیجه است.

اولین راه برای جلوگیری از مشکلات آتی که ممکن است به دنبال مفقود شدن این مدارک پیش آید، تهیه یک نسخه کپی برابر با اصل از تمامی این مدارک است. این نسخه‌ها خود باید در محلی امن و مجزا از محل نگهداری اصلی باشد. همچنین با استفاده از یک گاوصندوق خانگی محکم و مطمئن، می‌توانید از این مدارک حفاظت کرده و آن‌ها را از آسیب‌هایی چون آتش‌سوزی، سیل، سرقت و …  در امان نگه دارید.

 1. حفظ و نگهداری از مدارک و نسخه‌های مهم پزشکی و داروهای مهم در گاوصندوق

شاید تصور نگهداری از مدارک پزشکی و دارویی در گاوصندوق امری عجیب و یا حتی خنده‌دار به نظر بیاید. اما باید توجه کنید که برخی از مدارک پزشکی، از اهمیت بالایی برخوردار بوده و تهیه مجدد این سوابق و مدارک برای ادامه درمان و یا نسخه‌های تجدیدپذیر در برخی موارد کاری سخت و حتی غیر ممکن است. بنابراین برای اشخاصی که دارای مشکلات خاص و بیماری‌های جدی هستند، نگهداری از این مدارک و نسخه‌ها و همچنین برخی از داروهای فاسد نشدنی در گاوصندوق امری حیاتی محسوب می‌شود. پس پیشنهاد می‌کنیم اگر جزو آن دسته افراد هستید که از مدارک و نسخه‌های مهم پزشکی در منزل یا محل کار خود نگهداری می‌کنید، حتما آن‌ها را در یک گاوصندوق قرار دهید.

 1. نگهداری از سی دی‌ها، هارد دیسک‌ها و ابزارهای ذخیره‌سازی اطلاعات

هارد دیسک‌ها، سی دی‌ها، فلش‌ها و ابزاری از این دست، محل ذخیره انواع اطلاعات هستند. این اطلاعات ممکن است از عکس‌های خانوادگی گرفته تا اسناد مهم یک شرکت، پروژه‌ها، مقالات، پژوهش‌‌‌ها و… باشند. بنابراین با درجه اهمیت‌های مختلف نیاز به نگهداری صحیح و دور از دسترس دارند. گم شدن هر کدام از این مدارک ممکن است خسارت جبران ناپذیری را حاصل کند. بنابراین نگهداری از آن‌ها در محلی ایمن مانند گاوصندوق اقدامی هوشمندانه خواهد بود.

 1. پنهان کردن اسناد سرمایه گذاری در گاوصندوق

مدارک سرمایه‌گذاری به علت ارزش مالی بالایی که دارند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. گم شدن و یا در دسترس قرار گرفتن این مدارک ممکن است به بهای از بین رفتن سرمایه شخص شود. بنابراین نگهداری از آن‌ها در مکانی امن بسیار مهم خواهد بود. گاوصندوق‌ها این امکان را به شما می‌دهند تا مدارک سرمایه‌گذاری خود را از دسترس سایرین خارج کرده و از آن‌ها حفاظت می‌کنند.

گاوصندوق برای منزل

 1. نگهداری از انواع کارت‌های بانکی

ممکن است جزو آن دسته از افرادی باشید که دارای کارت‌های بانکی مختلفی هستند. کارت‌های هدیه، کارت‌های بانکی و انواع کارت‌های اعتباری که دارای موجودی هستند، جزو مهم‌ترین و مورد علاقه‌ترین اشیاء قابل سرقت هستند.

در صورت نگهداری رمز عبور در کنار این کارت‌ها خطر سرقت چند برابر خواهد شد. از آن‌جایی‌که این کارت‌ها مستقیما به حساب بانکی شما متصل هستند، پس بهتر از از حمل تمامی آن‌ها با خود و یا قرار دادن در محل‌های قابل دسترس خودداری نمایید. اما آن‌ها را در کجا نگه دارید؟ پاسخ به این سوال ساده است. گاوصندوق‌های خانگی استاندارد محل مناسبی برای نگهداری از این کارت‌ها خواهد بود.

 1. سند مالکیت زمین، خودرو، ملک و مدارک حقوقی

تمامی اسناد مانند سند ملک، زمین، خودرو، کارخانه و … از مهم‌ترین مدارکی هستند که بخش اصلی سرمایه و دارایی هر شخص را تعیین می‌کنند. در واقع این مدارک حتما باید در محلی امن و دور از دسترس قرار گیرند. بهترین جا برای نگهداری از تمامی این مدارک گاوصندوق است. از طرفی، گاوصندوق مورد استفاده باید یا آنقدر سنگین باشد تا امکان جابجایی و سرقت آن وجود نداشته نباشد. و یا بتوان آن را در زمین مخفی کرد و یا در جای خود به شکل کاملا محکمی سفت کرد.

علاوه بر اسناد مالکیت، اسناد حقوقی مانند وکالت‌نامه‌ها و یا وصیت‌نامه نیز جزو مدارک مهمی است که باید در گاوصندوق نگهداری شود. چرا که احتمال جعل به منظور هرگونه سوء استفاده از آن‌ها وجود خواهد داشت.

 1. نگهداری از دسته چک، وجوه نقد و ارز

نگهداری از وجوه نقد، دسته چک و ارز در خانه یا محل کار ، بدون رعایت نکات امنیتی کار خطرناکی خواهد بود. علاوه بر احتمال گم شدن این اشیاء احتمال سرقت نیز در این موارد افزایش چشمگیری می‌یابد. برای پنهان‌سازی و نگهداری از این اشیاء بهترین جا، گاوصندوق است. برای این موارد می‌توانید از مدل‌های ویژه گاوصندوق‌ها استفاده کنید که با انواع قفل‌ها مجهز شده باشند. گاوصندوق جواهرات نمونه‌ای از این گاوصندوق‌هاست.

 1. نگهداری از کلیدهای صندوق امانات بانک

در صورتی‌که مدارک، اسناد و جواهرات شما به اندازه‌ای با ارزش باشند که نگهداری از آن‌ها در خانه و یا محل کار امری خطرناک محسوب شود، بنابراین باید از آن‌ها در محل‌های مطمئن‌تری مانند صندوق امانات بانک‌ها محافظت کنید. اما این صندوق‌های امانات که خود از گاوصندوق‌های پیچیده و فوق‌العاده حرفه‌ای ساخته شده‌اند، دارای کلیدهای کوچکی هستند که در اختیار صاحبان این اشیاء قرار داده می‌شوند. نگهداری از این کلیدها بسیار مهم است. بنابراین می‌توانید آن‌ها را درون گاوصندوق‌های خانگی خود پنهان کنید.

برای نگهداری از هر کدام از این اشیاء و یا مدارک، نوع خاصی از گاوصندوق‌ها طراحی شده‌اند. متداول‌ترین آن‌ها گاوصندوق خانگی است که از آن به منظور نگهداری از اسناد و مدارک، طلا و جواهر، ارز، وجه نقد، کارت‌های بانکی و به طور کلی هر شیئی که ارزش مالی داشته باشد، استفاده می‌شود.

صندوق امانات بانکی

 1. نگهداری از اسلحه

نگهداری از انواع اسلحه در محل کار و یا خانه و به طور کلی مکان‌های در دسترس عموم، کار بسیار خطرناکی خواهد بود. تنها نکته مهم در نگهداری از اسلحه، قرار دادن آن دور از دسترس کودکان و سایرین می‌باشد. بنابراین اگر تنها هدف شما برای پنهان کردن آن‌ها رعایت این نکته باشد، پس نیازی به مدل‌های ضدسرقت، نسوز و … نخواهید داشت. چراکه با یک گاوصندوق ایمن ساده می‌توانید از خطرات آتی جلوگیری کنید. اما این در حالی است که شما تنها قصد پنهان کردن این سلاح را داشته باشید. اما اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به کلکسیون این سلاح‌های سرد علاقه دارید و انواع آن با کیفیت‌ها و قیمت‌های مختلفی را نگهداری می‌کنید، بهتر است به دنبال یک گاوصندوق اسلحه مطمئن باشید که مقاومت کافی در مقابل آتش سوزی و سرقت را داشته باشد. چرا که نگهداری از آن‌ها به دلیل زیر مستلزم رعایت نکات ایمنی است.

 1. انفجار و افزایش شدت آتش‌سوزی به علت وجود باروت
 2. احتمال به سرقت رفتن این اسلحه‌ها که علاوه بر ضررهای مالی ممکن است ضررهای جبران ناپذیر دیگری را به بار آورد.

11.  نگهداری از جواهرات

جواهرسازان و طلافروشان، وسیع‌ترین دسته کاربران این محصولات بوده که همواره به دنبال یک گاوصندوق ایمن، مستحکم و استاندارد برای نگهداری از جواهرات خود هستند.

نکته قابل توجه در این مدل‌ها، قیمت آن‌هاست. به علت استفاده از مکانیزم‌های پیشرفته در ساخت این محصولات، قیمت آن‌ها به مراتب بیش‌تر از مدل‌های ساده خانه‌ایست. بنابراین اگر یک کاربر ساده محسوب می‌شوید، باید به این نکته توجه کنید تا مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی نگردید.

برای ساخت گاوصندوق جواهرات از تزیینات بسیاری استفاده می‌شود. مخصوصا برای طراحی نمای داخلی آن که اغلب با پارچه‌های مخمل پوشش داده می‌شوند. بنابراین بهتر است قبل از توجه به ظاهر این محصولات که ممکن است فریبنده باشند، به کیفیت و متریال به کار رفته و همچنین استانداردها و تضمین‌های موجود در آن توجه کنید.

گاوصندوق جواهرات به علت طراحی خاصی که دارد، (قراردادن کشوهای مختلف و طبقات مجزا داخل گاوصندوق) و یا صندوق های آسانسوری  و گاوصندوق های زیر ویترینی ، محصولی کاربردی و مناسب برای حفظ و نگهداری جواهرات گران‌بهای شما خواهند بود. نکته قابل توجه در این محصولات، محل نصب آن هاست، که پیش سفارش و تهیه صندوق مدنظر باید از کارشناس مربوطه و فنی راهنمایی بگیرید.

برای نگهداری هر کدام از اشیاء فوق به چه گاوصندوقی نیاز داریم؟

در قسمت قبل فهمیدیم که از گاوصندوق‌ها برای نگهداری چه مدارک یا اشیایی می‌توان استفاده کرد. اما توجه به این نکته ضروری است که چه گاوصندوقی مناسب ما خواهد بود. در واقع این‌که قصد نگهداری چه کالایی را در این محصولات دارید، بسیار مهم است.

اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که احتمال وقوع سیل و یا آتش‌سوزی در آن‌ها بالاست، و قصد نگهداری از اسناد کاغذی را در گاوصندوق خود دارید، پس نیاز به یک محصول مقاوم در برابر آتش برای نگهداری این اوراق با ارزش خود خواهید داشت.

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آمار  جرم و جنایت در آن زیاد است، پس باید از برندها و مدل‌هایی استفاده کنید که مقاومت بالایی در برابر فشار، ضربه، و انفجار داشته باشند. بنابراین توجه به این نکات قبل از خرید ضروری خواهد بود.

شاید تصور کنید که گاوصندوق‌ها تنها برای نگهداری از اسناد مهم در بانک‌ها و یا برخی از شرکت‌ها قابل استفاده هستند. اما این تصور اشتباه است. تمامی مدارک شناسایی، اسناد حقوقی، اسناد مالی، ارز، طلا، جواهر، وجه نقد و به طور خلاصه هر چیزی که ارزش مالی و یا معنوی داشته باشد، نیاز به نگهداری در محلی خاص و ایمن دارد. برخی از افراد از صندوق امانات بانک‌ها برای نگهداری این موارد استفاده می‌کنند. اما داشتن یک گاوصندوق استاندارد و مطمئن برای هر شخص ضامن دارایی‌های او در مقابل آسیب‎‌های مختلف ضمن دسترسی آسان در مواقع ضروری است.

آرکا

گاوصندوق آرکا مجموعه تولیدی انواع گاوصندوق، درب های نسوز و سیستم‌های ضد سرقت که بیش از دو دهه سابقه در زمینه طراحی و تولید گاوصندوق‌های نسوز دارد. محصولات این شرکت در اندازه‌های متفاوت و کاربری‌های گوناگون از گاو صندوق خانگی تا اداری را در بر می‌گیرد. به دست آوردن گواهینامه‌های متعدد برای کیفیت و ماندگاری و ایمنی صندوق نسوز آرکا، اعتبار ویژه‌ای به تولیدات این شرکت ایرانی بخشیده است. شما می توانید تمامی گاو صندوق های آرکا را با دو سال گارانتی و خدمات پس از فروش مادام العمر آرکا و با تخفیف ویژه بصورت اینترنتی خریداری کنید.

پبج اینستاگرام صندوق نسوز آرکا

gavsandogh_arka@

مقالات مرتبط

گاوصندوق خارجی

گاوصندوق کره ای

آیا گاوصندوق کره ای بخریم؟ هر آنچه باید در مورد گاوصندوق کره ای بدانید در این مقاله به درخواست کاربران عزیز آرکا پیرو موضوع گاوصندوق

ادامه مطلب »
خزانه سوالبارد

گاوصندوق طبیعت

گاوصندوقی از جنس طبیعت خزانه جهانی بذر سوالبارد (Svalbard Global Seed Vault) از سال 2008 به صورت رسمی افتتاح شده اما شاید تاکنون نامش را

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *